کد خبر: 1024072 A

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان یزد گفت: عملیات مرمت پشت‌بام بنای موزه آیینه و روشنایی به پایان رسیده است.

به ‌گزارش ایلنا، محمدرضا فلاحتی (سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان یزد) عملیات مرمت پشت‌بام بنای موزه آیینه و روشنایی به پایان رسیده است.

او افزود: بنای موزه آیینه و روشنایی در سال ۱۳۲۰ ه. ش به‌عنوان مهمانسرای خصوصی در باغی به وسعت ۸۱۷۴ مترمربع و با زیربنای ۸۳۷ مترمربع احداث و در سال ۱۳۷۶ با انجام تغییراتی، به‌عنوان نخستین موزه از گنجینه تخصصی آیینه و روشنایی در استان راه‌اندازی شد.

او با بیان اینکه معماری این بنا تلفیقی از معماری سنتی و معماری اروپایی است، افزود: تزئینات گچ‌بری، آیینه‌کاری، نقاشی‌هایی در اوج ظرافت و درها و پنجره‌های مزین به هنر گره چینی، به این بنا جلوه‌ای خاص بخشیده است. 

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان یزد ادامه داد: در این موزه مجموعه‌ای از آیینه‌های قدیمی، درهای ارسی بی‌نظیر و ادوات روشنایی قدیمی در معرض نمایش گذاشته شده است. 

فلاحتی با اشاره به مرمت پشت‌بام بنای این موزه، آجرفرش پشت‌بام و بندکشی آجرها را مهم‌ترین اقدامات مرمتی در این بنا عنوان کرد. این بنا در سال ۱۳۸۷ به شماره ۲۴۰۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان یزد مرمت پشت‌بام موزه آیینه و روشنایی یزد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر