کد خبر: 1023707 A

پیمان رحیمی‌زاده گفت: ۱۰۰ اثر در مرحله اول بخش تصویرگری توسط داوران انتخاب شدند و کیفیت آثار نسبت به سال گذشته بسیار بهتر بود.

به گزارش ایلنا، پیمان رحیمی‌زاده ‌که با همراهی علی خدایی و علی هاشمی شهرکی داوری این دوره از آثار رشته تصویرسازی را به عهده داشته در خصوص نتیجه نهایی داوری بخش اول گفت: در بخش ‌تصویرسازی۶۸۲ اثر از ۲۷۷ هنرمند در جشنواره شرکت کرده بودند که در نهایت قریب به ‌۱۰۰ اثر به مرحله داوری نهایی راه یافتند. 

وی ادامه داد: باید بگویم که نسبت به سال گذشته کیفیت آثار بسیار بهتر بود و حتی با اینکه بنا داشتیم تعداد کمتری اثر را در مرحله اول انتخاب کنیم اما به خاطر کیفیت کارها تصمیم گرفتیم تعداد کمتری اثر را حذف کنیم. 

این عضو شورای داوری رشته تصویرسازی جشنواره تجسمی فجر بیان کرد: امسال آثار هم در بخش موضوعی و هم در بعد کیفی و طراحی و تنوع قابل تامل بود. 

وی در خصوص اینکه آیا رشته تصویرسازی می‌تواند به سهولت سایر هنرها به زبانی بین رشته‌ای دست پیدا کند، گفت: خود هنر تصویرسازی در واقع گفتگویی بین نقاشی و گرافیک است. اما در عین حال هر کدام از رشته‌های نقاشی و گرافیک و تصویرسازی شخصیت کاری خودشان را دارند. اگر شما تک فریم کاری ارائه دهید می‌شود نقاشی یا وقتی یک نوشته‌ای هم در ان وارد شود می‌شود در خدمت گرافیک اما تلفیق اینها در کنار هم با زبان و کارکردی خاص‌تر می‌شود تصویرسازی. به گمانم لازم است بخش مجزایی در جشنواره به این رشته اختصاص یابد همانطور که در این جشنواره چنین است. 

رحیمی زاده همچنین در خصوص موضوع گفتگوی میان هنرها در رشته تصویرسازی نیز گفت: برای دست یافتن به این مهم باید یک موضوعی را جشنواره برای این بخش مشخص کند در غیر این صورت تصویرگران در واقع در خدمت کتاب‌ها و داستان‌های نویسندگان هستند و شاید خیلی اینگونه نگاه مصداقی با تعریف گفتگوی هنرها پیدا نکند. 

وی همچنین درباره معیار داوری آثار این بخش گفت: معیار ما این بود که تصویرگران حداقل ۳ فریم داشته باشند و ارتباط بین ‌تصورها و ارتباط بین تکنیک‌ها در آثارهمخوان باشد و اینکه فرهنگ ایرانی نیز مشهود باشد در عین حالی که در طراحی و ‌تکنیک و اجرا خوب باشند. الان هم باید در مرحله بعد اصل آثار برسند تا کیفیت آن‌ها را ارزیابی کنیم. 

7aa35c95-917e-4afb-80e9-1f7a3b4f1bea

داور بخش تصویرسازی جشنواره تجسمی فجر درباره رشد هنر تصویرگری در سالهای اخیر نیز اظهار کرد: چند سالی است ‌دوباره شاهد یک افتی در این هنر هستیم. این را به نسبت نسل‌های قبلی که در این حوزه ظهور کردند می‌گویم. یکی از دلایلش ‌هم به نشر باز می‌گردد. به هر حال اگر ناشر با نویسنده‌ای کار کند و به تصویرگر هم سفارش داده شود یک جریان اقتصادی ‌ایجاد می‌شود و ضمن اینکه باید فرهنگ‌سازی شود که کتاب در سبد کالای خانواده قرار بگیرد. 

وی در پایان با اشاره به اینکه در جشنواره تجسمی فجر بیشتر شاهد شناسایی هنرمندان جوان و تشویق و فرصت دادن به آن‌ها ‌هستیم گفت: امیدوارم بی‌ینال تصویرگری هم برگزار شود تا در کنار جشنواره فجر شاهد حضور تمام فعالان عرصه تصویرگری ‌در رویدادها باشیم و یک برایندی از این هنر را در طول سال شاهد باشیم. 

سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر بهمن ۹۹ در مرکز فرهنگی و هنری صبا برگزار ‌می‌شود.

سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر شورای داوری رشته تصویرسازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر