کد خبر: 1023484 A

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد از ثبت گورستان قدیمی جوی هرهر در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش ایلنا، علی‌اصغر صمدیانی (معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد) از ثبت گورستان قدیمی جوی هرهر در فهرست آثار ملی کشور خبر داد. 

علی‌اصغر صمدیانی اظهار کرد: این گورستان با مساحتی بیش از ۵۲ هزار مترمربع، در محله جوی هرهر و در حریم ثبت جهانی یزد قرار گرفته است. 

وی با بیان اینکه شکل و نوع ساختمان‌های موجود در این قبرستان بازگوکننده معماری قاجاری، پهلوی آن است، گفت: این اثر دارای قدمتی چند صدساله است و تا قبل از دهه ۴۰ هجری شمسی، اهمیت خاصی در شهر داشته است. 

معاون اداره کل میراث فرهنگی استان از تدفین اموات مسلمانان و یهودیان در این قبرستان در گذشته یاد کرد و گفت: ورودی قبرستان مسلمانان در ضلع شمالی و ورودی قبرستان یهودیان در ضلع جنوبی قرار داشته است. 

صمدیانی با اشاره به این که مزار جوی هرهر، پیکر افراد برجسته علمی، فرهنگی و اقتصادی را در خود جای داده است، تصریح کرد: هم‌اکنون در قبرستان مسلمانان، دفن اموات انجام نمی‌شود اما قبرستان یهودیان با مساحت تقریبی ۲۲ هزار مترمربع، همچنان کاربری خویش را حفظ کرده و علاوه بر دفن اموات، مراسم‌های مذهبی نیز در آن انجام می‌شود. 

گفتنی است، این اثر تاریخی به‌تازگی با شماره ۳۳۱۳۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

ثبت ملی قبرستان مشترک مسلمانان و یهودیان یزد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر