کد خبر: 1022371 A

برنامه «یاد استاد» ویژه گرامیداشت علامه فقید سید جعفر شهیدی سه شنبه ۲۳ دی ساعت ۱۶در فضای مجازی به صورت زنده پخش می‌شود.

به گزارش ایلنا، ویژه برنامه «یاد استاد» به مناسبت گرامیداشت سیزدهمین سالروز درگذشت علامه سیدجعفر شهیدی نویسنده، مترجم و پژوهشگر فقید با سخنرانی دکتر اسماعیل منصوری لاریجانی پژوهشگر اسلامی، مدرس دانشگاه و مسئول مرکز دایره المعارف دفاع مقدس و مولف بیش از ۹۰ عنوان کتاب در حوزه معارف دینی و عرفان و علی اکبر اشعری رییس اسبق سازمان اسناد و کتابخانه ملی به صورت زنده از اینستاگرام فرهنگ سرای گلستان به نشانی golestan. farhangsara برای مخاطبان پخش می‌شود. 

سیدجعفر شهیدی سال ۱۲۹۷ در بروجرد متولد شد. وی در سال‌های زندگی‌اش، رئیس مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی، استاد تمام دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و از پژوهشگران برجسته زبان و ادبیات فارسی، فقه و تاریخ اسلام بود. 

همچنین این استاد فقید از شاگردان علی‌اکبر دهخدا و بدیع‌الزمان فروزانفر در دانشگاه تهران بود و سال ۱۳۴۰ دکترای خود را در رشته ادبیات فارسی و تاریخ دریافت کرد و در حوزه علمیه قم و نجف زیر نظر سیدحسین طباطبایی بروجردی و سید ابوالقاسم خویی به تحصیل ادامه داد و موفق به کسب درجه اجتهاد شد. وی علاوه بر همکاری در تدوین فرهنگ معین و لغت‌نامه دهخدا، ۴ عنوان ترجمه، ۳ عنوان تصحیح و تعداد زیادی تألیف دارد که شماری از آن‌ها به زبان‌های خارجی ترجمه شده و جوایزی نیز دریافت کردند. 

این پژوهشگر فقید دی‌ماه ۱۳۸۶ در تهران درگذشت. شهیدی اولین کتابش را در نجف در رد احمد کسروی نوشت. 

کتابخانه دکتر شهیدی به نشانی نارمک، ۴۶ متری غربی، پشت بیمارستان انصاری است.

علامه جعفر شهیدی جعفر شهیدی اسماعیل منصوری‌لاریجانی یاد استاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر