کد خبر: 1022077 A

رئیس اداره مخازن آرشیو سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از ساماندهی ۴۰۰ میلیون برگ سند در مخازن آرشیوی در طرح جامع اسنادی برای سال ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامعلی زارعی درباره فعالیت مخازن آرشیو سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: جمع‌آوری اسناد اغلب سازمان‌ها و موسسات دولتی به عهده این سازمان است و این اسناد در مخازن آرشیوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می‌شود.

وی ادامه داد: در مخازن آرشیوی، اسناد با ارزش متعددی از جمله متمم قانون مشروطه، بیوتات، آلبوم‌های دوره قاجار، اسناد تخته‌ای، اسناد طوماری، اسناد و اوراق بهادار وزارت دارایی و نقشه تهران در دوره قاجار و دیگر اسناد خریداری ‌شده نگهداری می‌شود.

زارعی تصریح کرد: قدیمی‌ترین سند موجود در مخازن مربوط به دوره ایلخانی است و تاکنون نیز بالغ بر یک میلیون پرونده در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است.

وی ادامه داد: بر اساس مولفه‌ها و تعاریف آماری برابر با ۳۸۵ هزار کارتن سند با همکاری اداره‌کل تنظیم و توصیف در حال آماده‌سازی و بارگذاری اطلاعات آن‌ها در سامانه «رسا» است. اطلاعات و مطالبی که در اسناد وجود دارد در کمتر کتابی دیده می‌شود.

رئیس اداره مخازن آرشیو سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: از چندی قبل نیز ریل‌گذاری در برخی طبقات مخازن آرشیوی شروع شده است و با به پایان رسیدن این مرحله، بالغ بر ۲۵ درصد مخازن در این دوره ریل‌گذاری شده است.

عنوان کرد: مخازن آرشیوی از لحاظ تجهیز به سیستم اعلام و اطفاء حریق منطبق بر استانداردهای جهانی است و از فواید ریل‌گذاری می‌توان به کاهش تاثیر آلودگی بر اسناد، حفاظت در برابر آتش‌سوزی، افزایش و ایجاد فضای بیشتر و دسترسی سریعتر به اسناد عنوان کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامعلی زارعی خاطرنشان کرد: همچنین ۴۰۰ میلیون برگ سند در مخازن آرشیوی در قالب طرح جامع اسنادی ساماندهی شده که در سال ۱۴۰۰ اطلاعات مربوط به آن‌ها وارد سامانه‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران می‌شود.

قانون کتابخانه مخازن سازمان اسناد کتابخانه ملی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر