کد خبر: 1020505 A

نشست هیات داوران بیستمین جشنواره ملی چاپ با حضور مهرزاد دانش؛ رئیس جشنواره، محمد حسین شهامت‌پور؛ دبیر علمی جشنواره، محسن شمس؛ مدیر اجرایی جشنواره چاپ و اعضای هیات داوران روز سه‎شنبه(۱۶ دی) در سالن همایش‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش ایلنا، نشست هیات داوران بیستمین جشنواره ملی چاپ با حضور مهرزاد دانش؛ رئیس جشنواره، محمد حسین شهامت‌پور؛ دبیر علمی جشنواره، محسن شمس؛ مدیر اجرایی جشنواره چاپ و اعضای هیات داوران روز سه‎شنبه(۱۶ دی) در سالن همایش‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

مهرزاد دانش در این جلسه با اشاره به تغییرات ایجاد شده در این دوره از جشنواره گفت: بیستیمن جشنواره چاپ در حالی کار خود را شروع می‎کند که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک سری تغییراتی در این جشنواره ایجاد شده است. در ۱۷ دوره از این جشنواره بخش مسابقات وجود نداشت و در دو دوره اخیر به این موضوع توجه شده بود. سابق بر این جشنواره محلی برای تقدیر از پیشکسوتان و اهالی صنف چاپ بود که در دو دوره اخیر تغییراتی در آن ایجاد شد و بخش‎های دیگری به آن اضافه شد.

وی ادامه داد: چاپ ابعاد مختلف رسانه‎ای، هنری، تجاری و صنعتی دارد و در این جشنواره قرار است بیشتر به چاپ بسته‎بندی یا همان چاپی که مردم بیشتر با آن سر و کار دارند پرداخته شود.

دانش با اشاره به ابعاد مختلف محصول چاپی گفت: یک محصول چاپی در آن واحد هم کارکرد فنی دارد که وظیفه آن نگهداری از محتواست و در عین حال جنبه زیبایی شناسی و هنری دارد. نوشته‌های چاپ شده بر روی محصولات نیز حامل نوعی فرهنگ هم هست.

وی با اشاره به تغییرات انجام شده در بیستیمن دوره جشنواره ملی چاپ و توضیح درباره بخش‎های مختلف جشنواره گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که متولی برگزاری این جشنواره است بعد از دو دهه تصمیماتی برای فرهنگی‎تر شدن این جشنواره اتخاذ کرده است و امسال در چهار بخش مباحث فنی، پاسداشت زبان فارسی، موضوعات هنری و محتوایی برگزار می‎شود.

در ادامه این مراسم محمدحسین شهامت‎پور؛ دبیرعلمی جشنواره با اشاره به سابقه هیات داوران در حوزه چاپ برند و بسته‌بندی گفت: یکی از تاکیدهای جشنواره می‎تواند بر استفاده از ظرفیت‎‌های موجود دستگاه‎های چاپی در کشور باشد. ما باید دانش استفاده از دستگاه‎های چاپی را داشته باشیم و این نگاه دانش بنیان را نهادینه کنیم. در بخش طراحی و محتوای بسته‎های چاپی نیز تولیدکنندگان باید عملکرد خوبی داشته باشند تا بر دیگر بخش‌های چاپی غلبه کند.

وی همچنین تصریح کرد: اکنون این فرصت در جشنواره ایجاد شده تا بخش محتوایی بهتر دیده شود باید از ظرفیت‌های جشنواره برای تقویت بخش فرهنگی چاپ استفاده کنیم.

در ادامه این نشست نیز داوران جشنواره به تبادل آرا درباره برگزاری جشنواره پرداختند. همچنین در پایان مراسم احکام صادر شده از سوی رئیس جشنوراه به داوران اهدا شد.

نشست هیات داوران بیستمین جشنواره ملی چاپ شاهین آریان‌فر، هومن اخوین، اسماعیل امینی، حسین داریان، علی شفیعی، رامین لاهیجی، مسعود نجات، فرشاد هوشیار و حسین یاراحمدی حضور داشتند.

استفاده از ظرفیت پیشکسوتان رسانه سالن همایش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر