کد خبر: 1019640 A

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نوشهر گفت:‌ صدور مجوز ساخت ۱۰ اسکله گردشگری دریایی در این شهرستان نهایی شد.

به گزارش ایلنا، محمد ولی‌پور (رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نوشهر) روز یکشنبه در نشست بررسی وضعیت ساخت اسکله‌های گردشگی در فرمانداری نوشهر گفت: در مجموع ۳۳ نقطه برای احداث اسکله گردشگری دریایی در سواحل نوشهر جانمایی شد که پس از ارسال مدارک متقاضیان به اداره کل، در حال حاضر با ساخت ۱۰ اسکله گردشگری دریایی موافقت شده است. 

وی با بیان اینکه موافقیت نامه اصولی این اسکله‌ها تا پایان هفته جاری در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌گیرد گفت: قرار است این اسکله‌ها در منطقه «توسکاتک»، «علی‌آباد عسگرخان»، «مزگا»، «خیرود»، «بنجکول»، «سی سنگان» و «ونوش» احداث شود. 

رئیس اداره میراث فرهنگی با اشاره به آمادگی کامل سرمایه گذاران برای اجرایی شدن اسکله گردشگری در نوشهر گفت: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته عملیات اجرایی ساخت اسکله‌های گردشگری نوشهر در دهه مبارک فجر امسال آغاز می‌شود. 

ولی‌پور همچنین اظهار داشت: استعلام پرونده ۱۲ متقاضی دیگر ساخت اسلکه گردشگری دریایی در نوشهر از محیط زیست و منابع طبیعی به خاطر در اختیار نداشتن اراضی پسکرانه‌ای، قرار گرفتن در محدوده شهرک‌های ساحلی و مسائل فنی دیگر دچار تاخیر شده که امیدواریم تا پایان سال جاری فرایند صدور مجوز برای این اسکله‌ها نیز صادر شود. 

نقش اسکله‌های گردشگری در تسهیل فالیت شیلاتی

رئیس اداره شیلات شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت نیز در این نشست گفت: ایجاد اسکله‌های گردشگری دریایی به عنوان یک ظرفیت و زیرساخت جزء نیازهای ضروری سرمایه گذاران بخش شیلاتی در این منطقه است چرا که چنین ظرفیتی با توجه به فعالیت مزرعه‌های پرورش ماهی در آب‌های ساحلی این منطقه نقش تسهیل کننده‌ای در تولید فعالان این بخش به همراه دارد. 

مصطفی رضوانی افزود: امروز عده زیادی از سرمایه گذاران حاضرند در کنار اسکله‌های گردشگری دریایی، در طرح‌هایی مانند پرورش ماهی در قفس و حوضچه آرامش برای رونق صنعت گردشگری سرمایه‌گذاری کنند. 

این مسئول پیشنهاد کرد که با توجه به فعالیت تعداد زیادی از مزارع پرورش ماهی در حد فاصل مناطق ساحلی «کپورچال» تا «بنجکول» در صورتی که در این نقاط تعدادی اسکله‌های گردشگری دریایی احداث شود می‌توان از این ظرفیت‌ها برای جذب گردشگران بهره برداری کرد. 

معاون فرماندار نوشهر نیز در پایان نشست از دستگاه‌های اجرایی متولی صدور مجوز احداث اسکله‌های گردشگری خواست تا با سرعت بیشتر نسبت به پاسخ دهی استعلام‌ها برای ساخت این مجموعه اقدام کنند. 

مهدی خزایی افزود: با گذشت نزدیک به ۲ سال انتظار برای صدور مجوز ساخت اسکله‌های گردشگری دریایی با پیگیری‌های شخص استاندار مازندران زیبنده نیست که به خاطر مسائل ادارای فرآیند ساخت این اسکله‌ها دچار تاخیر شود. 

شهریور سال گذشته استاندار مازندران در جلسه تسهیل ایجاد اسکله‌های تفریحی و گردشگری استان که بر اساس ماده ۱۰۰ برنامه ششم توسعه تشکیل شد، اعلام کرد که پس از بررسی توسط دستگاه‌های اجرایی جانمایی ۱۳۴ اسکله در خط ساحلی استان مازندران تایید و تصویب شد. 

همچنین عملیات اجرایی نخستین اسکله تفریحات دریایی مازندران نیز شهریور ماه امسال و همزمان با هفته دولت در رامسر آغاز شد. 

شهرستان نوشهر با جمعیتی دست کم ۱۴۵ هزار نفر حدود ۶۰ کیلومتر محدوده ساحلی دارد.

صدور مجوز اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نوشهر محمد ولی‌پور اسکله گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر