کد خبر: 1015738 A

نمایشگاه گروهی ویدئوآرت با عنوان «گلیچ‌آرت: زبان پیکسل» با کیوریتوری محمدعلی فاموری و صادق مجلسی‌پور افتتاح شد.

به گزارش ایلنا، نمایشگاه گروهی ویدئوآرت با عنوان «گلیچ‌آرت: زبان پیکسل» با کیوریتوری محمدعلی فاموری و صادق مجلسی‌پور، ۵ دی‌ماه ۱۳۹۹ در فضای منهای یک گالری باوان افتتاح شد. 

پلتفرم ۱۰۱ نهاد هنری است که در ژانر سیاه و سفید فعالیت می¬کند. تاکید این نهاد بر هنرهای دیجیتال است و همچنین در مورد کسب و کار، حرفه و برند شخصی هنرمند کار می¬کند. این نهاد اولین تور نمایشگاهی عکس ایران را با عنوان «لحظه قطعی» در تابستان ۱۳۹۷ در شش گالری تهران و اصفهان برگزار کرده، که شامل نمایش یک اثر هنری در شش گالری جداگانه در یک فضا و حراج ضد سرمایه داری بوده است. و در قدم بعدی فضایی را برای ارتباط و معرفی بین هنرمندان گلیچ ایجاد کرده است و اکنون موفق به برپایی اولین نمایشگاه گروهی ویدئوآرت با عنوان «گلیچ‌آرت: زبان پیکسل» در ایران شده است. 

کیوریتوری اولین نمایشگاه گروهی گلیچ ایران توسط دو هنرمند دیجیتال ایرانی، محمد علی فاموری و صادق مجلسی بوده است. 

محمد علی فاموری که مدیر نهاد هنری پلتفرم ۱۰۱ نیز هست، خود هنرمندی است که در زمینه هنرهای دیجیتال و گلیچ آرت فعالیت دارد، فاموری برنده اولین جشنواره هنرهای دیجیتال ایران بوده است و تجربه سیزده نمایشگاه بین المللی را با نقاشی‌های دیجیتال و ویدئوآرت‌های خود دارد. صادق مجلسی نیز که اولین نمایشگاه انفرادی هنرگلیچ را در ایران برپا کرده است اولین هنرمند رسمی گلیچ در ایران به حساب می‌آید، این دو با پژوهش بروی هنرمندان ایرانی دیجیتال هفت استان کشور و پنج کشور برزیل، آمریکا، ایتالیا، آذربایجان و سنگاپور و شناسایی هنرمندان مستعد در زمینه گلیچ آرت در برپایی اولین نمایشگاه گلیچ آرت در ایران با هم همکاری داشته اند. 

پس از نوشتن بیانیه نمایشگاه به نام گلیچ: زبان پیکسل در مهرماه ۱۳۹۸، از بیست و هفت هنرمند برای شرکت در نمایشگاه دعوت به عمل آمد. در قوانین تعریف شده در پروپوزال دعوت هنرمندان، تنها یک قانون در خلق بصری برای هنرمندان تعریف شد که به آن¬ها اجازه می¬داد از سیاه، سفید و ۹۹ درجه ما بین آن جهت خلق هنری خود استفاده کنند. این محدودیت از نظر فاموری باعث می¬شود که به دور از استفاده از رنگ¬های «آر جی بی» هنرمند طبق بیانیه نمایشگاه به ماهیت و شناخت گلیچ در جزیی¬ترین قطع آن یعنی پیکسل برسد و از سمتی دیگر خلافیت خود را در نگاهی فرمگرایانه معطوف به بیان مثلث ریزش و انقطاع و تخریب نه تنها به دلالت عینی، بلکه با دلالت ضمنی به قابلیت¬های معناگرایانه و نمادین در استفاده از گلیچ توجه کند. 

در این رویداد بر طبق توضیح و تعریف گلیچ و بیان روش‌های ساخت گلیچ که ساختار خلق این هنر را مشخص می‌کند، ۲۷ هنرمند گلیچ دست به خلق اثر زده‌اند و آثار ویدئو گلیچ آرت خود را به مدت ده ثانیه تا ده دقیقه ارائه داده اند، تا مخاطب خود را وادار به سفر از طریق ویدئو دیجیتالی خود کند و بتواند زبان پیکسل را در ذهن ما، وادار به بازخوانی دوباره نماید. 

هنرمندان شرکت کننده در گلیچ‌آرت؛ زبان پیکسل عبارتند از: آبارکا، آرش معصوم، آرزو رمضانی، بهروز فراهانی، دیو فنگ، الناز محمدی، عرفان عاشوریان، فرانسسکو کوروی، فراکو پالیوف، گلناز بهروزنیا، حسین پوراسماعیل، محمدعلی فاموری، نازیلا کریمی، ندا دست‌افکن، نیکزاد عربشاهی، نیما منصوری، پریسا پاک‌ضمیر، پرنیان دنیاری، رضا فاموری، راضیه کوشکی، ساباتو ویسکونتی، صادق مجلسی، شالالا سلام‌زاده، سینا کیادلیری، شهاب شاه‌علی، ساتوره و وحید قادری. 

نمایشگاه گروهی گلیچ‌آرت؛ زبان پیکسل، در یازده هفته و هر هر جمعه آثار گلیچ ویدئو آرت دو هنرمند به مدت یک هفته به نمایش گذاشته شده است. 

این رویداد تا تاریخ ۲۱ اسفند ۹۹ به صورت اختصاصی در طبقه منهای یک گالری باوان به نشانی خیابان مطهری، خیابان لارستان، خیابان عبده، پلاک ۷ به نمایش خود ادامه خواهد داد.

نمایشگاه گروهی گلیچ آرت: زبان پیکسل محمدعلی فاموری صادق مجلسی‌پور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر