کد خبر: 1013893 A

هفتمین سمینار پژوهشی تئاتر مقاومت روز دوشنبه اول دی ماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر تهران با دبیری جهانشیر یاراحمدی برگزار شد.

به گزارش ایلنا، هفتمین سمینار پژوهشی تئاتر مقاومت روز دوشنبه اول دی ماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر تهران با دبیری جهانشیر یاراحمدی برگزار شد.

در این سمینار علاوه بر ارائه و سخنرانی هشت نفر از پژوهشگران از کتاب " گفتمان هفتم" نیز رونمایی شد.

این کتاب مجموعه ای است از یازده مقاله  منتخب این سمینار ؛ جهانشیر یاراحمدی دبیر این سمینار که این کتاب به کوشش وی منتشر شده است در یادداشتی آورده است:

با نگاهی گذرا به "تئاتر مقاومت در ایران" این نتیجه دست می‌دهد که برای قرار گرفتن در راهی که مقصدش "بهارِ این گونه تئاتری" است، علمی‌ترین کُنش، "نهادینه کردن پژوهش" است.

برای رسیدن به این نقطه که دور از دسترس نیست ، پژوهش ، از دو سو باید مورد توجه قرار گیرد: نخست از سوی متولیان و سیاست گذاران و دوم خود گروه های تئاتر. هر چند حضور پژوهشگران کاربلد در گروه های تئاتر ، ارزش و اهمیتی کمتر از سایر عوامل ندارد که می تواند گام بلندی باشد در نهادینه کردن پژوهش های کاربردی ؛ اما  تلاش عمده در حوزه " تئاتر مقاومت" را متولیان با برنامه ریزی اصولی می توانند انجام دهند؛ نکته ای که به گمانم امروز ، اهمیتش بیش از همیشه حس می شود. و مهم تر اینکه به هدف غایی سیاست گذاران این حوزه نیز کمک شایانی می کند.

امروز منابع ارزشمند و درخوری خلق شده که خوشبختانه روز به روز رو به افزایش است؛ ولی برای رساندن آنها به جامعه هدف (در اینجا هنرمندان تئاتر) نیازمند یک برنامه مدون هستیم که نتیجه اش جلب توجه و تمرکز هنرمندان باشد.

کتاب " گفتمان هفتم" به همت نشر عنوان به زیور طبع آراسته شده است.

ایران تئاتر جامعه دی ماه شهر تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر