کد خبر: 1011237 A

فرهنگستان هنر با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی صبح روز سه‌شنبه ۲۵ آذرماه برای فارابی و آرای او در باب موسیقی برنامه آنلاین برگزار کرد.

 به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست مجازی بازخوانی آرای فارابی در باب موسیقی صبح سه شنبه ۲۵ آذرماه توسط فرهنگستان هنر با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به صورت آنلاین برگزار شد. 

کاوه خورابه (دبیر علمی همایش بین المللی فارابی)، حسن بلخاری (رییس انجمن مفاخر و آثار فرهنگی ایران) و سیدمحمدرضا بهشتی (عضو هیئت علمی دانشگاه تهران) در این برنامه دربار فارابی و تاثیر او بر موسیقی، اهمیت و تاثیر کتاب «موسیقی الکبیر» و نگاه فارابی به موسیقی از منظر ریاضی سخنرانی کردند.

در پایان مراسم نیز سید تیمور مهرابی و مراد آقایی به نوازندگی تنبور و قپوز پرداختند. 

ابونصر محمدبن محمدبن طارخان بن اوزلوغ فارابی یکی از بزرگترین فلاسفه و دانشمندان ایرانی است که در علم، فلسفه، منطق، جامعه شناسی، پزشکی، ریاضیات و موسیقی تخصص داشته است. او متعلق به مکتب نوافلاطونی بود. تلاش اعضای این مکتب بر این بود که تفکرات افلاطون و ارسطو رابا الهیات توحیدی هماهنگ کنند. فارابی در فلسفه اسلامی نیز از جمله دانشمندان مشایی محسوب می‌شود. فارابی توضیحات با ارزشی بر آثار ارسطو نوشته و به همین دلیل او را معلم ثانی خطاب می‌کنند. یونسکو سال ۲۰۲۰ را برای تقدیر از این شخصیت برجسته ایرانی در نظر گرفته است.

افلاطون فرهنگستان هنر موسیقی یونسکو هنر ارسطو انجمن آثار و مفاخر ابونصر فارابی بازخوانی آرای فارابی در باب موسیقی برنامه آنلاین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر