کد خبر: 1008391 A

معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد گفت: با اینکه در چند ماه اخیر مرمت استحفاظی بناهای تاریخی را در دستور کار قرار دادیم اما متاسفانه با شروع بارش‌ها آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری به برخی بناهای ارزشمند استان و به‌خصوص شهرستان ابرکوه وارد شده است.

به‌گزارش ایلنا، علی اصغر صمدیانی (معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد) گفت: آسیب وارده به قلعه‌های تاریخی فیروزآباد و سردار مهردشت در شهرستان ابرکوه، بالای ۶۰ درصد بوده و در سایر بناها آسیب‌ها ۱۰ تا ۳۰ درصدی بوده است.

او با اشاره به اینکه قلعه فیروزآباد از زیباترین قلعه استان نیز به شمار می‌رود، گفت: تمامی ابنیه داخل این قلعه از ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شده و با توجه به مسکونی بودن آن، اولویت اجرایی ما آماده‌سازی قلعه برای بازگشت به زندگی ۲۰ خانوار ساکن در قلعه است.

صمدیانی در مورد علت تخریب این قلعه اظهار داشت: دو سد خاکی بالادست روستا که در جریان بارندگی‌ها پر شده بودند، تخریب و وارد روستای فیروزآباد شدند و ورود سیل به روستا موجب ریزش بخش قابل توجهی از قلعه فیروزآباد و خسارت بسیار زیاد به این سازه تاریخی شده است.

معاون میراث‌فرهنگی استان با اشاره به شکایت انجام شده از مسببان این رخداد، گفت‌: به سرعت برای مرمت این سازه با مصالح موجود و کمک‌های جهادی اقدام خواهیم کرد.

صمدیانی در مورد دیگر خسارت‌های وارد شده ناشی از بارندگی اخیر در استان افزود: علاوه بر قلعه‌ها و بناهای تاریخی ابرکوه، بخشی از قلعه تاریخی خرانق، چند خانه شخصی در بافت تاریخی یزد و بخشی از بازار خان نیز خسارت دیده است.

او در مورد عمده علت خسارت‌های امسال در باران، خاطرنشان کرد: با باز شدن مسیر ناودان‌ها می‌توان یک بنای تاریخی را نجات داد و از تخریب آن جلوگیری کرد که متاسفانه بناهایی مثل قلعه خرانق با وجود پایش ابتدای پاییز ناودان‌ها توسط میراث، مجدداً مسدود شده بود.

سیل گردشگری و صنایع دستی معاون یزد بناهای تاریخی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر