کد خبر: 1005378 A

فراغ فخری‌زاده بهانه‌ای شد تا جمعی از هنرمندان به پاس حق‌گرایی و تلاش‌های مجدانه و بی‌ادعای علمی‌اش دل‌نوشته‌ای با عنوان «تویی که نمی‌شناختمت» منتشر کنند و قدردان این مجاهد بی‌نام و نشان داخلی اما شناخته شده‌ی بین‌المللی شوند. در ادامه برخی دیگر از هنرمندان نیز این اقدام شرورانه را محکوم کردند.

به گزارش ایلنا، شهید محسن فخری‌زاده، سرداری از خطه قم که پس از سال‌ها مجاهدت علمی در کشور، هفتم آذر در برنامه‌ای از پیش تعیین شده توسط تروریست‌های بین‌المللی به درجه رفیع شهادت نائل آمد. کسی که با رفتنش داغی بر دل ایران و ایران زمین گذاشت. فراغ فخری‌زاده بهانه‌ای شد تا جمعی از هنرمندان ایران زمین به پاس حق‌گرایی و تلاش‌های مجدانه و بی‌ادعای علمی‌اش دل‌نوشته‌ای با عنوان «تویی که نمی‌شناختمت» منتشر کنند و قدردان این مجاهد بی‌نام و نشان داخلی اما شناخته شده‌ی بین‌المللی شوند.

دل‌نوشته‌ای که امضای هنرمندانی چون ابراهیم حاتمی‌کیا، کمال تبریزی، مجید مجیدی، همایون اسعدیان، منوچهر محمدی، پرویز پرستویی، رسول صدرعاملی، مجتبی راعی، نرگس آبیار و دیگر چهره‌های هنری را به یادگار در خود ثبت کرده است تا سندی باشد بر مظلومیت ایران و خون‌هایی که ناجوانمردانه از دانشمندان ایرانی ریخته شد. در ادامه؛ هنرمندان پیشکسوت از حوزه‌های گوناگون نیز این اقدام را محکوم کردند.

محمدحسین عطارچیان، از هنرمندان عرصه خوشنویسی، معتقد است: ترور این دانشمند اقدامی ناجوانمردانه است. چراکه دشمنان چشم دیدن پیشرفت کشور را ندارند. پس اقدام به ترور دانشمندان ما می‌کنند. اما نمی‌دانند که این اقدامات نتیجه‌ای ندارد و ما مسیر پیشرفت را با قدرت ادامه می‌دهیم.

هوشنگ توکلی (بازیگر) نیز می‌گوید: ترور در کل اقدامی غیر انسانی و مذموم است. هر فردی در هر شرایط و مکانی از این کره خاکی این اقدام را انجام دهد، مرتکب اقدامی پلید شده است. اما ترور دانشمند هسته‌ای کشورمان که انسانی بزرگ و تاثیرگذار بود نیز از این قاعده جدا نیست. بخشی از دفاع کشور برعهده این شهید بود و این ترور بخشیده شدنی نیست.

حسین فخیمی (هنرمند پیشکسوت عرصه هنرهای تجسمی) نیز این اقدام را محکوم کرده و بیان می‌کند: ترور عملی ناپسند و اشتباه است و نشان از ضعف و ناتوانی دارد. افرادی که دست به ترور می‌زنند توانایی گفت‌وگو ندارند. ترور دانشمند کشورمان شهید فخری‌زاده نیز نشان می‌دهد، دارند از انسانیت دور می‌شوند، این کار اشتباه را محکوم می‌کنیم.

 همچنین خسرو روشن می‌گوید: دشمنان شب از لانه خارج می‌شوند و به شکار می‌روند. با این اقدام نخبگان کشور ما را از بین می‌برند و داغ دارمان می کنند. آنها کورکورانه دانشمندان ما را از بین می‌برند. چه می‌توان گفت جز اینکه ابراز تاسف کرد. این داغ را در سینه دارم. آنها سال‌هاست که این اقدامات را انجام می‌دهند از شهادت بهشتی تا سردار سلیمانی و اکنون شهادت فخری‌زاده. همه ما داغ‌دار هستیم.

طاهر شیخ‌الحکمایی (هنرمند مجسمه‌ساز) که با هنر دستانش سال‌ها به معرفی فرهنگ این کشور پرداخته. او معتقد است: این اقدام از سوی تمام انسان‌های آزاده محکوم است. یکی از بهترین دانشمندان کشور را ترور کردند و این جای تاسف دارد. عوامل داخلی و خارجی این اقدام باید به سزای کار خود برسند. ترور در تمام دنیا امری منفی است و ما نیز آن را محکوم می‌کنیم.

 آهنگساز پیشکسوت کشور او که با نوای سازش همگان خاطره داریم نیز تاسف خود را از این اتفاق اعلام کرد. حسن ریاحی می‌گوید: این ترور اتفاق ناپسند بود و آن را محکوم می‌کنیم.

راضیه تجار (نویسنده) نیز تاکید می‌کند: مخالفت خود را با این موضوع اعلام می‌کنم و جای تاسف دارد. شخصیت‌هایی مانند فخری‌زاده باید پوشش امنیتی بالا داشته باشند. از دست دادن آن فاجعه‌ای بزرگ و عمیق است. قطعا او شاگردانی را تربیت کرده، اما هیچ جایگزینی برای این شهید وجود ندارد.

اسفندیار قره‌باغی نیز معتقد است: آدم کشی عملی غیر انسانی است . دشمنان ما که دم از تمدن می‌زنند باید به خودشان بیایند. آنچه مسلم است شهید فخری‌زاده فردی نظامی و سرباز کشور بود که تمام دنیا او را می‌شناختند.

اسماعیل آذر (استاد ادبیات فارسی) نیز این اقدام را ناپسند خواند، او می‌گوید: از پشت خنجر زدن به هر کس در اسلام محکوم است. ترور نیز از نظر انسانی ناجوانمردانه است و از نظر هر جوانمردی اقدامی باطل است. شهید فخری‌زاده نیز در داخل زیاد شناخته شده نبود اما اقدامات تاثیرگذاری را انجام داده بود.

رضا بنفشه‌خواه هم معتقد است: این‌که یکی از دانشمندان کشور را با ترور از دست دادیم غم انگیز است و جای تاسف بسیار دارد.

انسیه شاه حسینی (نویسنده و کارگردان سینما) با بیان اینکه این اقدام من را تحت تاثیر قرار داد، می‌گوید: من فقط می‌توانم به این جمله امام خمینی (ره) بسنده کنم که «بکشید ما را ملت ما بیدارتر می‌شود» این ترور را باید از کثیف‌ترین اقدامات انسانی بدانیم.

عباس بابویهی (کارگردان سینما) نیز ضمن محکوم کردن این اقدام بیان می‌کند: این شهید مظهر تبلور اراده ملی در مبارزه با کشورهای تروریسم است و این اقدام ناپسند به هیچ عنوان در هیچ جای دنیا پذیرفته نیست.

پرویز بیگی حبیب‌آبادی (شاعر و نویسنده) می‌گوید: با این ترور یک شخص ترور نشد، بلکه باید گفت بخشی از علم را ترور کردند. ترور این دانشمند اقدام کثیفی بود.

ایران پوشش جهان زمین هسته ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر