کد خبر: 1004543 A

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی از سامان‌دهی و مستندنگاری بیش از ۹۰ درصد از اشیای موجود در موزه‌های استان در سامانه جامع اموال منقول فرهنگی‌تاریخی کشور خبر داد.

به‌ گزارش ایلنا، حبیب یزدان‌پناه (مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی) گفت: در سال جاری اطلاعات ۵۰۰ قلم شیء موجود در موزه‌های استان در سامانه جامع اموال منقول فرهنگی‌تاریخی کشور (جام) ثبت شد که با این اقدام، بیش ۹۰ درصد از اشیای سامان‌دهی و مستندنگاری شد.

او با بیان اینکه هر شی‌ء که در سامانه جام قرار بگیرد به‌منزله ثبت در اموال دولتی است و این امر به دستیابی به آمار دقیق از اشیا کمک می‌کند، بر تأثیر فناوری‌های دیجیتال بر پژوهش‌های مرتبط با آثار تاریخی، سامان‌دهی، مستندنگاری و ثبت اطلاعات اموال تاریخی‌فرهنگی تأکید کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی عنوان کرد: تاکنون قریب به ۶۵۰۰ قلم شیء استان در سامانه جامع اموال منقول فرهنگی‌تاریخی کشور (جام) ثبت شده است.

او با اشاره به اینکه ایجاد بانک اطلاعاتی از تمامی اموال فرهنگی‌تاریخی، هویت‌بخشی، اختصاص کد رهگیری و مکانیزه شدن تمامی نقل و انتقالات ازجمله مزایای سامانه جام است، افزود: با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در نظر داریم تا دو سال آینده تمامی اشیای در اختیار این اداره‌کل و اشیای جدیدی که به موزه‌ها تحویل می‌شوند، در سامانه جام ثبت شوند.

آثار تاریخی خراسان شمالی گردشگری گردشگری و صنایع دستی موزه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر