کد خبر: 930755 A

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس خبر داد:

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: از آنجایی که هر دو کشور ایران و استان فارس و بنگلادش بازارهای بزرگی دارند، فرصت های اقتصادی و تجاری خوبی برای همکاری تجار و بازرگانان دو کشور وجود دارد.

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، یلدا راهدار در دیدار با رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در ایران بیان کرد: استان فارس در بحث های کشاورزی، گیاهان دارویی، سیمان، صنایع پالایشگاهی و شیمیایی، گردشگری و صنایع دستی حرف های بسیاری برای گفتن دارد و تجار و بازرگانان ما می توانند در این بخش ها خدمات خوبی را به مردم کشورهای مختلف ارائه کنیم.

وی افزود: تولید محتوا و نرم افزار، کسب و کارهای نوین و دانش بنیان یکی دیگر از ظرفیت‌های استان فارس است که در این زمینه برقراری مراودات تجاری با کشور بنگلادش را دنبال می کنیم.

راهدار اظهارداشت: بازار کشور بنگلادش جاذبه های بسیاری برای تجار ایرانی و فارسی خواهد داشت اما مشکلاتی نیز برای افزایش مراودات تجاری بر سر راه تجار وجود دارد که باید تلاش کنیم این موانع به حداقل رسیده و روند تجارت تسهیل شود.

وی اضافه کرد: آشنایی تجار و بازرگانان استان‌فارس با کشور بنگلاش و ظرفیت‌های اقتصادی دو طرف موضوع مهمی است که آن را با دقت نظر و برنامه ریزی منسجم دنبال می کنیم زیرا باور داریم حضور در بازارهای بین المللی باید به صورت علمی و پایدار پایه ریزی شود.

در این جلسه امید ماهرانی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس نیز گفت: فرصت های خوبی برای مراودات تجاری و اقتصادی بین دو کشور ایران و بنگلادش وجود دارد و حجم تجارت بین کشور شایسته تجار آنها نیست زیرا ظرفیت برای افزایش این میزان و صادرات بیشتر وجود دارد.

ماهرانی ادامه داد: مبادلات مالی در مباحث تجاری بسیار مهم است و نکته مورد تاکید سفارت بنگلادش در موضوع تهاتر مالی بسیار خوب و قابل پذیرش است که می تواند بر تسهیل و افزایش صادرات و واردات بین فارس و بنگلادش بسیار موثر باشد.

وجود فرصت هایهمکاری تجاری و اقتصادی استان فارس و بنگلادش 

محمد صبور حسین رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در ایران هم گفت: صنعت اول بنگلادش پوشاک و منسوجات است به طوری که در سال اخیر مالی 82 درصد حجم صادرات ما م بالغ بر 41 میلیارد دلار صادرات ما از این صنعت بوده است.

وی با بیان اینکه کشور بنگلادش از نظر جمعیت کشور بزرگی است و فرصت های خوبی در حوزه تجارت بین الملل دارد افزود: از دیگر اقلام صادراتی کشور بنگلادش نخ های کنفی قابل استفاده در فرش بافی، کشت سازی، صنعت سرامیک و محصولات چرم است.

صبور حسین اظهارداشت: تجارت دو کشور بنگلادش و ایران در سال مالی اخیر حدود 100 میلیون دلار بوده است که تراز مالی تجاری ایران مثبت و صادرات از ایران به کشور بنگلادش بیشتر از واردات بوده است.

وی با بیان اینکه اگر بخش اقتصادی کشور ایران و بنگلادش قدم های بیشتر مثبتی را برای گسترش مراودات تجاری دو کشور بردارند حجم صادرات دو طرف را می توان تا 10 برابر افزایش داد اضافه کرد: هم اکنون کالاهایی از جمله قیر، نخ های کنفی، کلینکر و خشکبار از کشور ایران به بنگلادش صادر می شود و بازار آنها نیز مناسب است.

صبور حسین ادامه داد: کشور ایران منابع غنی برای نفت و گاز دارد درحالی که کشور ما از این منابع و ثروت بی بهره است لذا ایران و فارس می تواند بازار خوبی در این زمینه در کشور بنگلادش داشته باشند.

صبور حسین افزود: یکی دیگر از بخش‌های مورد اهمیت ما سرمایه‌گذاری است که با توجه به تحریم‌های اعمال شده بر ایران و ارائه مشوق های حمایتی خوب از سوی ما، کشور بنگلادش می تواند فرصت های خوبی در حوزه سرمایه گذاری در اختیار تجار ایرانی قرار دهد و در کل ظرفیت خوبی در این زمینه برای دو کشور وجود دارد.

صبور حسین با اشاره به قرارداد بین دو کشور ایران و بنگلادش در سال 2005 ادامه داد: باید فرآیندی عملی تعریف و اجرا شود که تجار دو کشور از مزایای این قرارداد بهره مند شوند.

وی با بیان اینکه سفارت بنگلادش در تلاش است حجم مبادلات تجاری با کشور ایران به ویژه برخی از استان ها را افزایش دهد عنوان کرد: از اتاق بازرگانی فارس دعوت می کنیم درحاشیه اجلاس D8 که در کشور بنگلادش برگزار می شود، هیات اقتصادی را اعزام کند زیرا این اجلاس فرصت مغتنمی برای مشخص کردن ضمانت اجرایی مراودات اقتصادی برای دو طرف خواهد بود.

اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان فارس ایران کشاورزی هیئت رئیسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر