کد خبر: 840368 A

بیش از 42 میلیون متر مکعب حقابه تالاب و دریاچه بختگان روز پنج ‌شنبه همزمان با سفر رضا اردکانیان وزیر نیرو به استان فارس از سد درودزن بر بستر این تالاب رها شد.

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس: با پیگیری های به عمل آمده و تصویب در شورای حفاظت منابع آب استان بالاخره از تاریخ 7/9/98 رها سازی میزان 42 میلیون متر مکعب آب با عنوان بخشی از حقابه تالاب بختگان شروع شد.

حمید ظهرابی؛ مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس ضمن اعلام این خبر افزود: از تاریخ رها سازی گروه هایی از یگان حفاظت محیط زیست استان به صورت شبانه روزی برای کنترل و نظارت بر حسن اجرای عملیات، با دستگاه های متولی همکاری خواهند نمود.

ظهرابی بیان داشت: بر اساس ماده 4 آیین نامه جلوگیری از تخریب و آلودگی غیر قابل جبران تالاب ها مصوب 27/11/97، سازمان حفاظت محیط زیست وظیفه نظارت در تخصیص و تامین حق آبه تالاب ها را دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس افزود: این اداره کل در تمامی عملیات رها سازی و پایش رودخانه کر و میزان تحقق حقابه تالاب های کمجان، بختگان و طشک نظارت کامل خواهد داشت.

وی گفت: حق آبه تالاب بختگان بسیار فراتر از میزان آب رها شده بوده و بر اساس منابع مختلف بین 300 تا 700 میلیون متر مکعب متناسب با سال های مختلف از نظر بارش اعلام شده است.

ظهرابی اظهار داشت: مطالعات مربوط به تعیین نیاز زیست محیطی رودخانه کر و تالاب های طشک و بختگان با همکاری دانشگاه شیراز انجام گرفته که گزارش آن پس از تایید سازمان نهایی و میزان حقابه تالاب بختگان دقیقا مشخص خواهد شد.

تالاب و دریاچه بختگان در سال‌های پر آب زیستگاه زمستانه پرندگانی مانند فلامینگو، درنا، کبوتر دریایی، آب‌چلیک، مرغابی، غاز است که از روسیه و دشت‌های سیبری به ایران مهاجرت می‌کنند.

این دریاچه که در فاصله ۲۲۰ کیلومتری شرق شیراز در استان فارس قرار دارد در حفظ بوم‌ ساختار و محیط زیست شهرستان‌های اطراف نیز تأثیر بسزایی دارد و در سال‌های گذشته کاملاً خشک بود و در حالی که امسال بر اثر بارش‌های بهاری حدود ۶۰ درصد آبگیری شد اما در گرمای تابستان باز هم به سرعت خشک شد.

 

آیین نامه استان فارس تالاب سازمان حفاظت محیط زیست شبانه روزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر