کد خبر: 835096 A

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی فارس:

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه بازار گردشگری سلامت استان نیز دستخوش تغییراتی شده که آن را مطلوب ارزیابی نمی کنیم افزود: در بخش گردشگری سلامت از ابتدای مسئله که ورود گردشگر می باشد با تناقص و مشکل روبرو هستیم به طوری هم اینک گردشگر سلامت از طریق آژانس ها، شرکت های تسهیلگر و واسطه های بی نام و نشان وارد و هدایت می شوند.

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس سهراب شرفی در جلسه کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی فارس گفت: براساس تفاهمنامه مبادله شده بین وزارت بهداشت و وزارت میراث فرهنگی وظائف هر یک از بخش‌ها در رونق گردشگری مشخص شده اما این بخش‌ها و فعالان این حوزه خارج از ساختار تعیین شده حرکت می‌کنند .

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی استان فارس با اشاره به تفاهمنامه وزارتخانه‌های بهداشت و میراث فرهنگی پیرامون رونق گردشگری سلامت، تاکید کرد که فعالیت خارج ساختار برخی از فعالان این حوزه، موجب بلاتکلیفی و ناتوانی در بهره‌برداری از مزایای گردشگری سلامت شده است.

وی گفت: بی تردید استان فارس به دلیل برخورداری از بیمارستان‌های مدرن و فوق تخصصی، متخصصان برجسته پزشکی و همچنین شهرت کافی و وجود هزینه‌های پایین درمانی نسبت به سایر کشورها؛ ظرفیت های فوق العاده ای در بخش گردشگری سلامت دارد اما به دلیل کاستی های بسیار به طور شایسته به جایگاه واقعی خود در زمینه گردشگری سلامت دست نیافته است.

شرفی خاطرنشان کرد: همچنین عدم وجود مکانسیم درست انتقال بیمار از کشورهای دیگر و نداشتن شرکت های تخصصی در زمینه گردشگری سلامت از مشکلات اساسی ما در این حوزه در فارس است.

رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: در نخستین اقدام برای رونق گردشگری سلامت در استان باید کسانی که به صورت واسطه ای و فردی در این حوزه فعالیت می کنند ساماندهی شوند که یکی از زمینه های ساماندهی این افراد قرار گرفتن آنها تحت مجموعه شرکت های تسهیل گر است.

وی ادامه داد: اگر فعالان این عرصه ساماندهی و شناسنامه دار شوند پیامدهای مثبت و راهگشایی از جمله اعلام لیست بیمارستان های استاندارد سازی شده به سفارت خانه ها، مجوزهاو کارتها به صورت فردی دارای تاریخ یکساله باشند تا در سال جدید تابع شرایط و ضوابط خاص و از جانب یک ارگان خاص داده شود و برگزاری جلسات مستمر میراث فرهنگی با واسطه ها(آن هم در قالب شرکتهای تسهیل گر) جهت دستیابی به توافق را در پی دارد.

شرفی با بیان اینکه در حال حاضر و با استناد به تفاهم نامه منعقد شده تداخل وظائفی وجود ندارد اما هر بخش باید نقش خود را ایفا کند عنوان داشت: برای ارتقای صنعت گردشگری در استان ارگان های ذیربط در این بخش باید در کنار یکدیگر قرار گیرند و با همکاری و ارائه امتیاز به شرکت های تسهیل گر، استاندارد سازی و افزایش کیفیت ارائه خدمات گردشگری سلامت اهتمام ورزند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: هزینه درمان در ایران و فارس نسبت به کشورهای دیگر بسیار مناسب تر و ارزان تر است و این عامل می تواند زمینه ساز گسترش گردشگری سلامت در استان نیز باشد بنابراین باید با برنامه ریزی و همکاری گردشگری سلامت استان را ساماندهی و گسترش داد.

وی با بیان اینکه موافق انحصار در هیچ بخش و زمینه ای نیستیم افزود: هر کجا انحصار ایجاد شود زمینه فساد فراهم می شود لذا در حوزه گردشگری سلامت نیز ما مخالف انحصار بخش های آن به گروه های مخالف و صرف توجه به منافع شخصی و فردی هستیم.

شرفی بیان کرد: فارس مقصد مهمی برای گردشگران سلامت است که در کنار این صنعت می توانیم ابعاد دیگر گردشگری را نیز رونق دهیم.

 

ایران سلامت گردشگری مشکلات گردشگری سلامت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر