کد خبر: 832192 A

معاون دادگستری استان فارس خبر داد:

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس اعلام کرد: 3/7 درصد از آمار خودکشی های کل کشور در سال گذشته مربوط به استان فارس بوده که بیشترین نوع آن اقدام به خودکشی از طریق حلق آویزکردن بوده است.

به گزارش ایلنا، احمد رحمانیان در نشست تخصصی نجات جان ها، بازگرندان امید که با موضوع خودکشی در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه شیراز برگزار شد، اظهار کرد: خودکشی از منظر همه جامعه شناسان، روان شناسان، متخصصین علوم تربیتی و حقوق دانان مورد توجه است.روانشناسان بیشتر به ویژگی های فردی خودکشی توجه میکنند تا به انگیزه های او برسند، جامعه شناسان خودکشی را در چهارچوب ساختار روابط فرد یا دیگران بررسی می کنند و حقوق دانان خودکشی را در مفهوم حقوق کیفری فنی و جرم یا جرم نبودن عمل بررسی می کنند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس با اشاره به اینکه از لحاظ قواعد فقهی نسبت به این موضوع قاعده لاضرر حاکم است، اضافه کرد: از لحاظ حقوقی خودکشی در قانون ما جرم انگاری نشده و در نتیجه وصف کیفری ندارد و در همین راستا معاونت در خودکشی جرم نیست اما اگر زمانی فردی مسبب خودکشی گردد از این نظر به عنوان مباشرت در جرم مجازات می شود.

قاضی رحمانیان افزود: همچنین در قانون جرائم رایانه ای و ماده 743 قانون مجازات اسلامی معاونت در خودکشی بوسیله سیستم های رایانه ای و مخابراتی جرم شناخته شده و برای آن ضمانت اجرای کیفری تعیین شده است.

این مقام قضایی بیان کرد: آمار مرگ و میرهای مشکوک به خودکشی در استان فارس در سال 97 نسبت به سال 96 حدود 8 درصد افزایش داشته که غالباً خودکشی ها بوسیله حلق آویز کردن و بعد از آن بوسیله شلیک تیر با سلاح گرم و پریدن از نقاط مرتفع بوده است.

وی اظهار داشت: از منظر قانون مدنی هر گاه کسی به قصد خودکشی خود را مجروح یا مسموم کند یا اعمال دیگری از این قبیل که موجب هلاکت نفس است مرتکب شود و وصیت کند، آن وصیت در صورت مرگ وی باطل است.

معاون قضایی دادگستری کل استان فارس با بیان اینکه والدین باید نسبت به فرزندان خود و علائم خودکشی آگاه و حساس باشند، گفت: مهمترین عوامل هشداردهنده درخصوص خودکشی نوجوانان، افت چشمگیر در عملکرد تحصیلی و سطح پیشرفت، تمرکز ضعیف، خواب آلودگی و بی توجهی، رفتار تخریبی غیر عادی، وجود مایه های مرگ و مردن در کارهای نوشتاری و تصویری، از دست دادن علاقه به فعالیت های سابق، بی میلی نسبت به برقراری رابطه با دیگران، بی تفاوتی نسبت به ظاهر و لباس خود، فرار از خانه، تمایلات افسرده، وابستگی افراطی، رفتار خودزنی، تغییرات شدید و ناگهانی در شخصیت و خلق می باشد.

رحمانیان مهمترین راهکار پیشگیری از خودکشی را جدی گرفتن هر نوع فکر، ایده، حرکت، قصد و یا تهدید به خودکشی از سوی اطرافیان بویژه نزدیکان درجه اول دانست و بیان کرد: از نظر روان شناسی احتمال پیش بینی رفتار خودکشی ضعیف است اما غالباً نوجوانانی که قصد خودکشی دارند افکار و احساسات خود را قبل از انجام این کار با فردی در میان می گذارند،بنابراین می توان با تغییرات رفتاری در مورد فردی که در معرض خودکشی قرار دارد، از این عمل او پیشگیری کرد.

وی گفت: معمولاً کسی که می خواهد خودکشی بکند افکار خود را به صورت صریح یا ضمنی و تلویحی بیان می کند، بنابراین ارجاع فوری این افراد به مشاوران مجرب و صاحب صلاحیت ضروری است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس خاطر نشان کرد: برخی از افراد که اقدام به خودکشی می کنند واقعاً قصد این که به زندگیشان پایان دهند را ندارند، بلکه بدنبال جلب توجه دیگران به ناراحتی روانی خود هستند و در اصل اقدام به خودکشی آنها یک نوع فریاد کمک خواهی است.

 

استان فارس پیشگیری از وقوع جرم خودکشی مرگ دادگستری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر