کد خبر: 831219 A

معاون وزیر اقتصاد:

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در امور بانکی افزود: منابع قابل استفاده بانک ها در استان ۵۵ هزار میلیارد تومان است، از این مقدار ۴۵ هزار میلیارد تومان یعنی حدود ۸۳ درصد به عنوان مصارف تخصیص داده شده است.

به گزارش ایلنا عباس معمار نژاد نشست هم اندیشی فعالان بخش اقتصادی و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان فارس با اشاره به درخواست بانک ها و فعالان اقتصادی استان فارس افزود: یکی از درخواست ها این بود که سطح اختیارات اعتباری بانک ها افزایش یابد که با موافقت وزیر اقتصاد مقرر شد باتوجه به پتانسیل کارشناسی بانک ها، اختیارات سرپرستان استانی ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه حدود هزار شعبه بانک با ۹ هزار پرسنل در استان فارس فعالیت می کنند ادامه داد: بانک ها مرغ عزا و عروسی هستند و همه جا مورد توجه قرار می‌گیرند ، واقعیت این است که هیچ کسب و کاری را نمی توانیم پیدا کنیم که بدون کمک بانک ها توانسته باشد ادامه فعالیت دهد.

وی ادامه داد: البته اگر بانک های خصوصی نیز اضافه کنیم این عدد به حدود ۵۰ درصد نسبت تسهیلات و مصارف به سپرده ها است.

معمار نژآد افزود: با دستور وزیر اقتصاد در اولین جلسه شورای پول و اعتبار سعی خواهیم کرد حقی را برای بانک های خصوصی بگذاریم.

وی معتقد است که باید بین سهم هر بخش اقتصادی بر ارزش افزوده و سهم آن بخش در استفاده از تسهیلات تناسب داشته باشد.

معمار نژاد ادامه داد: اعتقاد داریم اگر سهم بخش صنعت ۲۲ درصد است امروز سهم آن از تسهیلات ۳۰ درصد است یعنی بیشتر می گیرد.

وی ادامه داد: اگر بخش خدمات و بازرگانی سهمش در اشتغال و ارزش افزوده ۵۰ درصد است سهمش در تسهیلات حدود ۴۸‌درصد است.

معاون وزیر اموراقتصادی و دارایی گفت: در استان فارس سهم بخش کشاورزی ۱۷ درصد است که ۱۴ درصد از تسهیلات استفاده کرده است؛ سهم بخش صنعت ۱۳.۵ درصد است که ۱۱ درصد از تسهیلات استفاده کرده است.

وی ادامه داد: همچنین استان فارس در سهم بخش مسکن حدود ۱۲.۵ درصد است اما ۲۸ درصد از تسهیلات استفاده کرده است.

معاون وزیر اموراقتصادی و دارایی گفت: در بخش بازرگانی نیز سهم استان فارس ۵ و در استفاده از تسهیلات ۵.۵ درصد است. در بخش خدمات سهم استان ۵۱.۵ درصد است اما سهم ان از تسهیلات ۴۱ درصد است.

معمار نژاد افزود: بخشنامه بانک مرکزی و شورای هماهنگی امور بانکهای استان فارس، بانک ها را موظف کرده است که نسخه ای از قرارداد را در اختیار مشتری قرار دهند اگر بانکی این کاری نمی‌کند تخلف می کند.

وی ادامه داد: سهم بیمه زندگی در ایران نسبت به دنیا ۱۴ درصد است، یکی از گرفتاری بازنشستگان این است که از یکجا حقوق بازنشستگی می گیرند در صورتی که افراد می توانند با پرداخت بیمه عمر و زندگی از چند جا در زمان بازنشستگی حقوق دریافت کنند.

 

اشتغال اقتصاد امور اقتصادی و دارایی شورای پول و اعتبار کارشناسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر