کد خبر: 831074 A

وزیر اقتصاد در شیراز مطرح کرد ؛

وزیر اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه براساس برآوردها سالانه ۹۵۰ هزار نفر نیروی کار به جامعه اضافه می شود، گفت: طبیعی است براساس شغل ایجاد شده در سال و اضافه شدن نیروی کار جدید چیز دندان‌گیری نصیب ما نمی‌شود؛ اما این حرکت باید ادامه پیدا کند تا به صورت بنیادی مسئله اشتغال را حل کنیم.

 به گزارش ایلنا ، ایلنا فرهاد دژپسند در دیدار با آیت الله دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به اینکه باید فارغ از رنگ و بوی سیاسی و جناحی آنچه به وقوع پیوسته است را به درستی تبیین کنیم، تأکید کرد: این بدان معناست که نه بزرگ نمایی کنیم و نه کوچک نمایی که در هر دو حالت دروغ است و باید از آن پرهیز کرد.

وزیر اقتصاد آمار اشتغال تابستان ۹۸ نسبت به سال ۹۷ را از آمارهای خوش بینانه و امیدوارانه برشمرد و اظهار داشت: این آمار در مقایسه با سال گذشته ۸۴۸ هزار نفر افزایش را نشان می‌دهد.

وی اظهار کرد : در بخش نفتی به واسطه برنامه دشمن شاهد رشد  منفی بوده‌ایم؛ اما نفت اشتغال‌بر نیست یعنی کل بخش نفت ما ۵ درصد در اشتغال سهم دارد و بیشتر سرمایه بر است و در رشد سهم بسزایی دارد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: رشد کشاورزی در ۳ ماه اول ۶/۵ درصد بوده است و باید خود را نشان دهد.

وی با بیان اینکه براساس برآورد مرکز آمار در نیمه اول سال رشد غیر نفتی کشور ۴/۰ درصد رشد داشته است، عنوان کرد:  باتوجه به آمار صندوق بین المللی پول می‌توان پیش بینی کرد که رشد اقتصادی ایران ۹.۵ درصد منفی باشد و اصلاح شده آن را ۶.۵ درصد رشد منفی اعلام کرد؛ همچنین بانک جهانی ۴.۵ درصد رشد منفی را پیش‌بینی کرده  و یکی از نهادهای پژوهشی داخلی نیز ۹.۲ درصد رشد منفی، افزون بر این یکی از دستگاه های سیاست گذاری اقتصادی آن را ۶.۵ درصد اعلام کرده است؛ اما با تمام پیش‌بینی‌ها و در این شرایط، رشد ۴ درصدی امیدوار کننده است و باید به آن خوش بین بود.

دژپسند صادرات را یکی دیگر از بخش‌های مهم اقتصادی به‌ویژه در شرایط فعلی برشمرد و عنوان کرد: هدف دشمن این بود که مبانی ورودی ارز ما را ببندد که در نفت این کار را انجام داد و فکر کرد در صادرات غیر نفتی مثل پتروشیمی و فولاد نیز این کار را انجام دهد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: صادرات غیر نفتی کشور در ۷ماه اول امسال نسبت به سال گذشته بالغ بر ۱۰ درصد رشد داشته است؛ از طرف دیگر رشد وزنی صادرات غیر نفتی کشور نیز ۱۷ درصد رشد داشته و این دقیقا به معنای شکست برنامه دشمن است.

وی تاکید کرد :  شرایط اقتصادی مطلوب نیست؛ اما مقبول است.

دژپسند  یکی دیگر از برنامه های دشمن را آسیب رساندن به کالاهای اساسی مردم عنوان کرد و اظهار داشت: با تدابیر اتخاذی واردات کالای اساسی مردم ۲۲ درصد رشد داشته است و از نظر تامین کالای اساسی فعلا مشکلی نداریم و ذخایرمان نیز خوب است.

وزیر اقتصاد یکی از عناصر مؤثر در روند رو به بهبود اقتصاد را سرمایه اجتماعی خواند و بیان داشت: سرمایه اجتماعی یادآور می‌شود که شرایط را درک کنیم و از برنامه پیش رونده نیز غافل نشویم و ائمه جمعه نقشی کلیدی در این قضیه دارند.

دژپسند با بیان اینکه روند رشد قیمت ها معکوس شده است، توضیح داد:  این بدان معناست که تا تیرماه شرایط خوب نبود و از مرداد رشد قیمت ها روند کاهنده داشته‌ است؛ حتی در مهرماه نسبت به مهر ماه گذشته در نمودار نقطه به نقطه به ۲۸ درصد رسیده است در حالی که در مرداد بالای ۴۰ درصد بوده است.

وزیر اقتصاد عنوان کرد: همه این موارد حاکی از این است که شرایط رو بهبود است و تا این روند را پایدار کنیم باید همه همکاری کرده و یکدیگر را تکمیل و تقویت کنیم.

 

اشتغال اقتصاد جامعه رشد نیروی کار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر