کد خبر: 827458 A

ایلنا خبر می‌دهد؛

قیمت انواع نان یارانه‌ای در استان فارس نیز مانند برخی نقاط کشور بدون هیچ اطلاع رسانی عمومی، از سوی مبادی قانونی افزایش یافت به طوری که بسیاری از افراد و شهروندان را به صورت ناگهانی دچار شوک کرد.

به گزارش ایلنا این افزایش قیمت در حالی است که تعیین قیمت 1450 تومان و 320 تومان برای 2 نوع نان پرمصرف (سنگک ولواش)  مشکلاتی را ایجاد کرد که گله بسیاری از مردم استان را در پی داشت.

هرچند مسئولان براین باورند که قیمت نان در استان فارس نسبت به دیگر استان‌ها به مراتب کمتر افزایش داشته اما کمی پول خرد  و ندادن مابقی پول خرد از سوی بسیاری از نانوایان باعث شد تا قیمت نان در فارس با دیگر استان‌ها چندان تفاوتی نداشته باشد.

رئیس اتحادیه نانوایان شیراز  در گفت و گو با ایلنا با بیان اینکه بیش از یک ماه از ابلاغیه افزایش قیمت نان در کشور می گذرد، گفت:  استان فارس یکی از آخرین استان‌های کشور است که نسبت به تغییر قیمت نان اقدام کرده است. 

علیرضا سخنوریان  با اشاره به اینکه بیشتر نقاط کشور از ابتدای مهر ماه قیمت فروش نان در آنها تغییر کرده، ادامه داد: این تغییر پس از افزایش قیمت در فروش آرد در کشور اعمال شده است. 

سخنوریان خاطر نشان کرد: تمامی مصوبات استانی در زمینه افزایش یا کاهش قیمت نان توسط کارگروه آرد و نان استانداری فارس صورت می‌گیرد و اتحادیه‌ها تنها مجری مصوبات هستند. 

رئیس اتحادیه نانوایان شیراز اظهار کرد: بیشتر نانوایی‌ها به دلیل افزایش قیمت آرد از قیمت فعلی نان ناراضی‌اند اما با توجه به قدرت خرید عامه مردم امکان افزایش این قیمت فعلا وجود ندارد. 

وی با اشاره به اینکه بر اساس نظر کارشناسان قیمت تمام شده هر قرص نان سنگک در استان فارس باید ١۵٩۵ تومان باشد ادامه داد: بر اساس مصوبه کارگروه آرد و نان قیمت عرضه نان در استان ١۴۵٠ تومان است که قیمت‌گذاری نان در تهران بیش از ١٨۵٠ تومان بوده است.  

به گفته سخنوریان قیمت نان سنگک در مجموع ٣٠ درصد و  نان لواش ٢٨ درصد افزایش داشته است. 

رئیس اتحادیه نانوایان شیراز  ادامه داد: در کل کشور نرخ متوسط افزایش قیمت نان. بین ۴١ الی ۴٨ درصد است و در تهران نیز  نان لواش ٧٣ درصد افزایش داشته است .

وی تصریح کرد: در سایر شهر‌ها علاوه بر افزایش قیمت شاهد کاهش وزن نان نیز بودیم اما در فارس وزن نان تغییر نکرده و تنها تغییر در میزان قیمت گذاری نان صورت گرفته است.

افزایش قیمت نان در سایر کلانشهرها بیشتر از شیراز         

رئیس سازمان صمت فارس هم با اینکه افزایش قیمت نان در سایر کلانشهرها بیشتر از شیراز بوده، گفت: این افزایش قیمت  به استناد مصوبه کارگروه آرد و نان و گندم فارس است.

حمیدرضا ایزدی افزود:‌ معاونت بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای با استناد به افزایش قیمت آرد و دیگر هزینه‌های جانبی، اعلام کرد  افزایش قیمت انواع نان در کارگروه آرد، نان و گندم استان‌ها در دستور کار قرار گیرد.

وی تصریح کرد: برابر با ابلاغ نامه فوق، آنالیز افزایش قیمت با حضور کارشناسان در چندین جلسه در دستور کار قرار گرفت و نهایتا در تاریخ ٣٠ مهرماه مصوبه افزایش قیمت انواع نان در کارگروه متبوع به تصویب رسید.

رئیس سازمان صمت فارس ادامه داد: صورت جلسه کارگروه آرد و نان و گندم استان به ادارات صمت در شهرستانها، اتاق اصناف و صنف نانوایی‌ها ابلاغ شده و بر مبنای آن نانوایی‌ها باید در واحدهای صنفی خود نسبت به درج قیمت‌های جدید انواع نان اقدام کنند.

رئیس سازمان صمت استان فارس، قیمت جدید نان سنگک ماشینی آزاد پز در شیراز و با وزن ٥٠٠ گرم ١٤٥٠ تومان اعلام و اضافه کرد: قیمت این نوع نان با وزن ٥٠٠ گرم در قم به ١٥٠٠، در تهران با وزن ٤٠٠ گرم به ١٨٠٠ و در اصفهان با وزن ٤٠٠ گرم به ١٣٠٠ تومان افزایش یافته است.

 

 

 

استان فارس افزایش قیمت سر و صدا گرانی نان سنگک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر