کد خبر: 821966 A

رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان مطرح کرد:

رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان فارس با بیان اینکه ورود باشگاه‌های ورزشی به حوزه درمان اکیدا ممنوع و غیرقانونی است، گفت: بعضا اطلاعیه‌ها و اعلان‌هایی در رابطه با درمان برخی بیماری‌ها با ورزش توسط معدودی از باشگاه‌های ورزشی منتشر شده استکه قانونی نیست.

به گزارش ایلنا، کاوه باشتی در جمع خبرنگاران گفت: این هیئت براساس چارچوب مقررات موجود، نظارت کامل و دائمی بر فعالیت‌های باشگاه‌های ورزشی دارد و تلاش می‌کند با ارتقای سطح علمی مربیان و دست‌اندرکاران این باشگاه‌ها، نسبت به کاهش مخاطرات ناشی از تمرینات غیرعلمی را کاهش دهد.

رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان فارس به عضویت نماینده هیئت پزشکی ورزشی در کمیسیون ماده 5، اشاره کرد و افزود: تمام باشگاه‌های ورزشی و مربیان برای تمدید پروانه فعالیت خود موظف به شرکت در دوره‌های آموزشی و بازآموزی هستند و این اقدام ابتکاری پیشگیرانه در زمینه بروز آسیب‌های ورزشی محسوب می‌شود.

باشتی تصریح کرد: تمام مربیان و باشگاه های ورزشی باید از ورود به حوزه درمان جدا اجتناب کنند و در صورت بروز مشکل برای هر یک از ورزشکاران، آنها را به هیئت پزشکی ورزشی یا متخصصان این حوزه معرفی کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه گاهی یک ورزشکار دچار یک آسیب می‌شود که با یک اقدام درمانی ساده قابل بازگشت است بیان کرد: دخالت در درمان و ارائه راهکارهای درمانی توسط افراد غیرمتخصص، گاه منجر به بروز آسیب‌های جدی و بعضا دائمی در فرد می‌شود.

وی اضافه کرد: هیات پزشکی ورزشی متولی برگزاری دوره‌های پزشکی ورزشی است و در صورت ورود دیگر هیات‌ها، گواهی صادر شده فاقد اعتبار خواهد بود و اگر سایر هیات‌ها نیز قصد برگزاری این دوره ها را دارند حتما باید این کار با هماهنگی هیات پزشکی ورزشی باشد.

رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان فارس با بیان اینکه، قانون باشگاه‌های ورزشی را به داشتن پزشکیار الزام نکرده است، گفت: حضور پزشکیار و کادر درمانی در باشگاه‌های ورزشی یک ایده‌آل محسوب می‌شود و امیدواریم زمانی در ایران نیز به این استاندارد برسیم تا از بسیاری مشکلات پیشگیری شود.

وی اظهار کرد: در صورتی که ورزشکاران ملی دچار معلولیت نخاعی در ناحیه گردن شوند تا سقف ٤٠٠ میلیون ریال و جهت غرامت نقص عضو نیز یک میلیارد و ٥٠٠ میلیون ریال دریافت می‌کنند.

رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان فارس ادامه داد: سقف پرداخت هزینه‌های درمانی این هیات  در سال ٩٧، هفت میلیون تومان بوده که در سال ٩٨ به ٩ میلیون تومان رسیده است.

باشتی همچنین با اشاره به رشد ٣٤ درصدی پرداختی به ورزشکاران آسیب دیده در سال ٩٧، گفت: در سال گذشته ١١ میلیارد ریال به ورزشکاران آسیب دیده پرداخت کردیم و در سال ٩٨ نیز تاکنون ٧ میلیارد ریال پرداخت شده است.

رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان فارس افزود: این هیئت یک نهاد دانش محور است که نه تنها در زمینه درمان که در جهت ارائه خدمات مطلوب آموزشی نیز اقدام به توسعه فضاهای آموزشی کرده است.

وی با اشاره به پوشش بیمه‌ای ورزشکاران استان در دو سال گذشته تصریح کرد: برای نخستین بار در سال ٩٧ بیش از ٢٠٠ هزار نفر بیمه شدند که رشد ١٣ درصدی نسبت به مدت سال ٩٦ را نشان می‌دهد.

وی در ادامه به تعداد ورزشکاران بیمه شده در شیراز افزود: در شش ماهه اول سال ٩٨  نیز ١٥٠ هزار ورزشکار بیمه ورزشی شده‌اند که با رشد ٢٢ درصدی نسبت به سال ٩٧ همراه است.

باشتی تصریح کرد: با رایزنی‌های انجام شده با فدراسیون پزشکی ورزشی، از این پس قهرمانان ورزشکار ملی می‌توانند در صورت تایید احراز شرایط، ١٠٠ درصد هزینه درمان خود را از فدراسیون هیات پزشکی ورزشی مطالبه کنند.

به گفته وی سقف خدمات درمانی پزشکی نیز از یک میلیون به یک میلیون و ٣٠٠ هزار تومان رسیده است.

رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان فارس گفت: این هیئت متولی برگزاری بسیاری از دوره‌های پزشکی ورزشی بوده و در صورت ورود دیگر هیئت‌ها، گواهی صادر شده بدون اعتبار است و افراد نمی‌توانند از آن استفاده کنند. 

او پرداخت هزینه درمان پزشکی ویژه المپیکی‌های ٢٠٢٠، کاهش زمان رسیدگی به اسناد پزشکی به یک روز در شیراز و یک ماه در تهران، ارائه مشاوره‌های درمانی، توزیع رایگان جعبه کمک‌های اولیه در باشگاه‌های ورزشی استان، توسعه بخش درمان با راه‌اندازی بخش بازگشت به ورزش و بهسازی فضای فیزیکی در هیات را بخشی از اقدامات انجام شده در ‌هیات پزشکی ورزشی فارس برشمرد و گفت: اجرای این برنامه‌ها در ساختار و اهداف استراتژیک این هیات طی چهار سال پیش‌بینی شده بود.

وی ادامه داد: اگر نیازی به مکمل‌های ورزشی نبود، پس ساخته نمی‌شدند اما اینکه ورزشکار چه زمانی و چه نوع مکملی استفاده کند، جای سوال است که پس از تایید اصالت کالا، باید به دستور پزشک تجویز شود.

 

استان فارس پوشش درمان رشد فدراسیون پزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر