کد خبر: 820940 A

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه هنوز هم خانواده بزرگترین نهاد قوی اجتماعی است، گفت: امروز بیش از ٨٠ درصد از جامعه ازدواج را یک معیار دائمی می‌دانند و تنها١٠ درصد ازدواج را یک رویداد گذرا می‌بینند.

به گزارش ایلنا سید عباس صالحی در جلسه شورای فرهنگ عمومی فارس به تاریخچه تشکیل این شورا در سال ٦٤  اشاره کرد و افزود:  شورای فرهنگ عمومی یک فرصت قرارگاهی مویرگی در حوزه‌های  فرهنگی و اجتماعی کشور در باب مولفاتی چون برنامه ریزی، رصد و پایش علمی و منطقه‌ای و ایجاد هماهنگی‌های دستگاهی است.

وی با تاکید بر اینکه شورای فرهنگ عمومی جای دعوا بر سر اختلاف سلایق نیست، قرارگیری اشتراکات و ایجاد هم افزایی را راهبرد این دوره از شوراهای فرهنگ عمومی ذکر کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه استفاده از این فرصت شبکه‌ای حداکثری یک نکته اساسی دارد ادامه داد: استفاده از نظریه‌ای راهبردی فرهنگی که ناظر بر توسعه استان باشد، همان نکته اساسی است.

صالحی ادامه داد: استان فارس به اعتبار سابقه خود مشهور است اما در این استان مانند بسیاری از نقاط دیگر گرفتار فقر نظریه هستیم در حالی که بخش مهمی از توسعه استان را در بر می‌گیرد

به گفته وی کلید حل معمای توسعه فارس نیازمند یک نظریه راهبردی دانست. 

وی ادامه داد: یکی از نکته‌هایی که در چنین جلساتی به ذهن متبادر می‌شود این است که نسبت به شرایطی که در آن قرار داریم، مسایل یادآوری شود و وحدت و انسجام احتماعی را برای پیشبرد منافع اسلام و نظام در دستور کار قرار دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با مقایسه وضعیت کشور در نیمه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، عنوان کرد: راهی که در یک سال و نیم گذشته از آن عبور کردیم به اذعان دوست و دشمن، ایران قوی تر و دشمن ضعیف تر شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به فشار حداکثری بر ایران برای به انزوا کشاندن این کشور در صحنه بین‌الملل اشاره کرد و افزود: علی‌رغم اینکه این فشار در قالب وسیع و متکثر نقطه‌های وسیعی را با کینه توزیها و در حوزه‌های مختلف در برگرفت اما پس از گذشت یک سال و نیم ایران مقتدرتر شده و شرایط روشنتری در سوریه ایجاد شده است. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه عربده‌های ترامپ در سال گذشته اثری نداشت، گفت: ما این مهم را در آرایش دفاعی با پهبادها نشان دادیم.

وی با اشاره به حضور مقتدرانه رئیس جمهور در سازمان ملل که نماد ایرانی بود نه حضور یک رئیس جمهور گفت: توطئه‌های همه جانبی عربی آمریکایی در صدد ایجاد تبدیل فضای سازمان ملل به یک ویترین تحقیر آمیز برای ایران بود و با مسائلی مانند عدم صدور ویزا در تلاش بودند تا ایران انفصال روحی پیدا کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: انتشار بیانیه سه گانه اروپایی‌ها مبنی بر مسئولیت ایران در ماجرای آرامکو در بدو ورود آقای روحانی به نیویورک نیز از دیگر مسائلی بود که با توطئه قبلی درصدد  ایجاد یک وضعیت سخت برای ایرانی‌ها بود اما نهایتا سخنرانی رئیس جمهور و گفت‌وگوهای چند جانبه ایران و دیگر کشورها، مباحث مدنظر آنها مانند ماجرای آرامکو را به حاشیه راند.

صالحی اضافه کرد: در حوزه سیاسی و امنیتی ایران امروز نسبت به یک سال و نیم گذشته قوی تر شده البته در حوزه‌های اقتصادی نیز طبعا مشکلات کم نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان کرد: اگرچه در برهه‌ای احساس ناامنی روانی در  کشور ایجاد شد اما در حال حاضر با مشکل تخلیه و انبار در بنادر به لحاظ واردات و صادرات کالاها روبه‌رو هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کاهش ١.٨ درصدی نرخ بیکاری و  اشتغال ٥٥٠ هزار نفری، بهبود شرایط اقتصادی کشور به لحاظ تورم و ... را از مواردی ذکر کرد که روند بیکاری و سرمایه گذاری ایران در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته را با تفاوت روبه‌رو کرده است.

وی با اشاره به اینکه خشونت یکی از معضلات اجتماعی و پرچالش جامعه است افزود: شاهد افزایش قابل توجه نزاع‌های اجتماعی هستیم.

 

ازدواج استان فارس جامعه فرهنگ و ارشاد اسلامی فقر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر