کد خبر: 807800 A

دادستان عمومی و انقلاب استان فارس مطرح کرد:

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس گفت: ما به عنوان پشتیبان مصوبات کارگروه حمایت حقوقی و قضایی از فعالیت های اقتصادی استان، آمادگی خود را اعلام می کنیم.

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، حیدر آسیابی در کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی فارس که با حضور فعالان بخش خصوصی استان برگزار شد، بیان کرد: فعالان اقتصادی استان با مراجعه به کارگروه حمایت حقوقی و قضایی از فعالیت های اقتصادی استان که در اتاق بازرگانی فارس مستقر است می‌توانند مسایل و مشکلات خود را به ما منتقل کنند که ما از طریق این کارگروه پیگیری خواهیم کرد.

وی افزود: یکی از مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی ما این است که با روش و شیوه پیگیری مشکلات و موضوع های خود آشنا نیستند و به برخورداری از مشاوره حقوقی توجه نمی کنند.

آسیابی اظهارداشت: برای ارائه یک نسخه از قراردادهای بانکی به فعالان اقتصادی استان، با بانک ها مکاتبه کردیم که در صورت عدم همکاری بانک ها، تولیدکنندگان ما می توانند به کارگروه حقوقی و قضایی مستقر در اتاق مراجعه و شکایت خود را اعلام کنند.

وی با بیان اینکه برخورد با مفسد اقتصادی یکی از راه های حمایت از تولید است اضافه کرد: مفسد اقتصادی یکی از موانع تولید است چرا یک نفر باید با ارز دولتی کالا وارد کند و در بازار با قیمت آزاد بفروشد و اگر دستگاه قضایی با این موضوع برخورد نکند چه پیامدی می تواند داشته باشد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس ادامه داد: این فکر غلطی است که اگر ما با مفسدین اقتصادی برخورد قاطع نکنیم، امنیت اقتصادی ایجاد می شود درحالی که برخی با سواستفاده مانع از تولید می شوند که نمونه آن بحث قاچاق کالا و ارز و آثار مخرب آن است.

آسیابی عنوان داشت: اگر ما تنها حمایت صرف انجام دهیم و با مفسدین و سواستفاده کنندگان شرایط اقتصادی برخورد نکنیم نمی توانیم در بخش های دیگر نیز به موفقیت دست یابیم.

وی‌تصریح کرد: در چند سال اخیر مقام معظم رهبری عناوین سالها را بر اساس مباحث اقتصادی مطرح می‌کنند اما متاسفانه در هر سال توفیق در خوری احساس نمی شود و توجه به این عناوین تنها در زبان، شعار و سخنرانی ها بسنده می شود.

وی بیان کرد: در بحث موانع اجرایی که مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید داشتند، می بینیم که بسیاری از مشکلات اقتصادی ما ریشه در مسایل داخلی دارد که وجود مشکلات بسیار واحدهای تولیدی و بنگاه های اقتصادی ما با دستگاه های اجرایی کشور از جمله مالیات، بانک، گمرک و تامین اجتماعی نمونه بارز این مهم است.

آسیابی با بیان اینکه برداشتن موانع داخلی و رسیدن به مرحله اجرا نیازمند همت همه ماست اظهارداشت: هر دستگاه اجرایی باید برای رفع مشکلات و نواقص خود اقدام کند به عنوان مثال سالهاست که مشکلات تامین اجتماعی و بانک با فعالان اقتصادی وجود دارد اما اقدامی برای رفع آن انجام نشده است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس با اشاره به مشکلات بانک ها نیز گفت: قراردادهای بانک ها با فعالان اقتصادی از مواردی است که باید به آن رسیدگی شود و می بینیم که قراردادهایی از سوی بانک منعقد شده که یک سویه و حامی منافع بانک است درصورتی که بانک باید در سود و زیان شریک تولیدکننده و نه فقط به دنبال منافع خودش باشد و همین قرارداد یک طرفه مستند بانک بر علیه تولیدکنندگان است.

وی اضافه کرد: در حوزه مالیاتی نیز چنین وضعیتی وجود دارد. ما کدام حمایت مالیاتی را شاهد هستیم و اگر ما در شرایط جنگ اقتصادی هستیم نباید منتظر ایجاد شرایط مناسب برای تولیدکنندگان باشیم.

وی با بیان اینکه حمایت ها و معافیت های قانونی وجود دارد اما مورد توجه و استفاده قرار نمی گیرد عنوان داشت: قانون وضع می شود، توقعات را بالا می برد اما پشتوانه اجرایی ندارد و همین موضوع موجب نارضایتی و تشکیل پرونده های زیاد در مجموعه قضایی می شود در حالی که قانون از ابتدا مشکلاتی دارد و زمانی که به جرا در می آید ناکارآمد می شود و به این موضوع توجه نمی شود.

آسیابی‌تصریح کرد: همچنین در بحث توقیف خطوط تولید دستورالمعل وجود دارد که توقیف خطوط تجهیزات مورد استفاده در خط تولید و مواد اولیه ممنوع است و اگر موردی در این زمینه وجود دارد به ما اطلاع رسانی کنید.

انقلاب تامین اجتماعی حمایت از تولید مشکلات فعالان اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر