کد خبر: 798681 A

گزارش«‌ ایلنا» از نگرانی کارگران برای افزایش قیمت مسکن؛

این روزها افزایش روزانه قیمت‌ها تنها شامل کالاهای ضروری نمی شود بلکه در بازار مسکن نیز شاهد افزایش قیمت هستیم. به طوری‌که بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند خانه‌دار شدن کارگران در شرایط کنونی و بدون پشتوانه دیگری غیر از حقوق ماهیانه‌شان ، بیشتر شبیه یک رویا است تا واقعیت. برای مثال یک کارگر شیرازی برای خرید یک آپارتمان 8۰ متری در یک محله متوسط شهر باید بیش از 200 ماه کار کند و بدون آنکه ریالی از حقوقش را خرج کند همه آن را پس انداز کند ؛ تازه اگر در این مدت بر قیمت مسکن اضافه نشده باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا،  اگرچه به طور متوسط خانه‌هایی با متراژ 7 میلیون تومان در شیراز  معامله می شود، اما خانه‌های لوکس و لاکچری تا متری 30 میلیون تومان نیز در این شهر خرید و فروش می‌شوند.

در حال حاضر کارگران در تمام صنوف با مشکل مسکن و اجاره بها مواجهند این در حالی است که بیش از ۸۰ درصد آنها حداقل بگیرند و قدرت خرید خانه با نرخ های موجود در بازار را ندارند. آن طور که عضو مجمع نمایندگان کارگران فارس می‌گوید: حقوق ماهیانه کمتر از 7 میلیون نمی‌تواند کارگران را خانه دار کند.

ناصر  موسوی در گفت‌و گو با ایلنا با بیان اینکه در سال جاری قدرت خرید خانوارها و کارگران نسبت به سال 97 حدود 84 درصد کاهش داشته، می‌گوید: این مهم توانسته بر روی تمام موارد تاثیر بگذارد.

عضو مجمع کارگران فارس با بیان اینکه قیمت رهن و اجاره یک آپارتمان نقلی کوچک در نقاط معمولی شهر شیراز در خوش بینانه‌ترین حالت حدود 25 الی 30 میلیون با ماهی 200 الی 300 هزار تومان است، ادامه می‌دهد: در صورت مساعد بودن شرایط زندگی کارگران و با فاکتور گرفتن از هزینه تحصیل و مسافرت، این قشر با حقوقی بین 6 الی 7 میلیون تومان در ماه  می‌توانند اقدام به رهن و اجاره منزل در شیراز کنند.

موسوی با بیان اینکه حقوق حدود 70 الی 80 درصد کارگران استان کمتر از 4 میلیون تومان است، ادامه می دهد: با توجه به اینکه در حال حاضر قیمت منزل در شیراز کمتر از 250 الی 300 میلیون تومان نیست بنابراین کارگران با حقوق سه میلیون تومان برای خانه دار شدن باید حدود 200 ماه به حقوق خود دست نزنند تا بتواند یک منزل معمولی  برای خانواده خود تامین کنند.

وی ادامه می دهد: اختصاص 100 هزار تومانی حق مسکن به کارگران بیشتر جنبه شوخی دارد تا واقعیت؛ چرا که بیش از 15 سال است که قیمت در نظر گرفته برای مسکن کارگران هیچ تناسبی با واقعیت ندارد، این در حالی است که این قیمت تنها هزینه شارژ ساختمان جامعه کارگری را تامین می کند.

 به گفته وی کارگران و قشر متوسط جامعه در حال حاضر قدرت رهن خانه هم ندارند.

کارگران تا پنجاه سال آینده هم نمی توانند خانه دار شوند

نایب رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز هم با بیان اینکه با در نظر گرفتن شرایط بازار و قیمت خانه در شیراز متوجه می شویم که افراد و کارگران تا پنجاه سال آینده هم نمی‌توانند خانه خریداری کنند، می گوید: این در حالی است که قیمت مسکن در نیم قرن آینده به اندازه الان نیست.

13980202000875_Test_PhotoN

عقیل یزدان پناه در گفت و گو با ایلنا با بیان اینکه در شرایط فعلی بازار خرید خانه کساد است ، می‌افزاید: با توجه به اینکه قیمت یک آپارتمان یک خوابه و کوچک در ضعیف‌ترین نقاط شهر هم حدود 600 میلیون تومان است ، قشر ضعیف به هیچ‌وجه نمی‌توانند برای خود خانه‌ای بخرند.

یزدان پناه خاطر نشان می کند: کارگران و قشر متوسط جامعه در حال حاضر قدرت رهن خانه هم ندارند.

 تناسبی میان قیمت مسکن و درآمدها نیست

عضو کمیسیون عمران مجلس هم با اشاره به اینکه در شرایط موجود هیچ تناسبی میان قیمت مسکن و درآمدهای قشر نیازمند و کارگر وجود ندارد، می افزاید: با بررسی از وضع قیمت مسکن در کلانشهرها متوجه می شویم که میزان قیمت مسکن چند برابر درآمد افراد و قشر معمولی به پایین جامعه است.

سید حسین افضلی در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه باید اصلاحات اساسی و جدی در قیمت بازار مسکن در کلانشهرها ایجاد شود، می افزاید: با توجه به اینکه مسکن یک کالای حیاتی برای اقشار جامعه محسوب می‌شود بنابراین وضعیت مسکن نیازمند ساماندهی جدی است.

وی با اشاره به اینکه قیمت رهن و اجاره منازل با حقوق ودر آمد مردم همخوانی ندارد، می گوید: در چنین شرایطی طبیعی است که افراد و خانواده ها به کانکس نشینی رو بیاورند و محله‌های حاشیه‌نشینی را  برای زندگی انتخاب کنند. نماینده اقلید در مجلس معتقد است افزایش ارزش درآمد افراد و کارگران و استفاده از شرایط متداول تولید مسکن در دنیا، می‌تواند از بروز پدیده‌هایی مانند کانکس نشینی و حاشیه نشینی در آینده جلوگیری کند.

خرید مسکن برایم آرزو شده است

علی یکی از کارگران ساختمانی نیز  با بیان اینکه در حال حاضر خرید خانه برایش آرزو شده، می گوید:  حدود یک سال است که ازدواج کرده‌ام و تنها توانستم با وام مقداری پس انداز حدود 150 میلیون تومان جمع  کنم اما در حال حاضر حتی در حاشیه شهر و در نقاطی مانند سهل آباد و خارج از محدوده شهر هم قیمت خانه از 200 میلیون تومان بیشتر است.

وی تصریح می‌کند: حدود چند روز است که به بیش از 20 مشاور املاک در نقاط مختلف شهر شیراز مراجعه کردم اما متاسفانه هیچ ملکی را برای خرید پیدا نکردم که این مهم سبب شده از خرید خانه منصرف شوم و به ناچار مجبورم به دنبال خانه‌ای برای رهن و اجاره باشم.

گزارش: محمدرضا طاهری

 

دستمزد کارگران وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی خرید خانه وزارت راه مسکن و شهرسازی گرانی مسکن و کالاهای اساسی خانوار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر