کد خبر: 790040 A

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس از مهار آتش سوزی مناطق جنگلی در ارتفاعات شهرستان ممسنی خبر داد و گفت: آتش سوزی گسترده در ارتفاعات جنگلی شهرستان ممسنی مهار شد.

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس شهرام منتصری گفت: آتش سوزی ارتفاعات "چشمه انجیر" از توابع شهرستان ممسنی و بخش هایی از اطراف آن  پس از گذشت چند روز  بطور کامل مهار شد.
وی با اشاره به عملیات گسترده مهار آتش با مشارکت بیش از پیش مردم و نهادها گفت: این آتشسوزی باهمکاری بالگرد های ارتش و با کمک نیروهای امدادی و منابع طبیعی،مدیریت بحران استانداری ،فرمانداری وبخشداری ، نیروهای سپاه، بسیج ، هلال احمر، آتش نشانی، محیط بانان، جنگلبانان،کوهنوردان ،مردم و اهالی منطقه و تشکلهای زیست محیطی ساعت  ۱۰ صبح امروز مهار شد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس که به عنوان هدایت کننده نیروها ی اطفای حریق از چند روز پیش در این منطقه حضور مستمر داشته است افزود: آتش سوزی که از یکشنبه شب در مناطق جنگلی و ارتفاعات این شهرستان شروع شده  و با شدت گرفتن باد به بخشهای دیگری از منطقه سرایت کرده بود سرانجام با تلاش بی وقفه و شبانه روزی نیروهای منابع طبیعی و مردمی بطور کامل اطفاء شد.
منتصری خشک بودن علف های منطقه، سخت گذر بودن، افزایش سرعت باد و گرمای هوا را از عوامل تشدید کننده این حریق عنوان کرد و افزود: وضعیت تجهیزات موجود در زمینه اطفای حریق با توجه به سطح زیاد منطقه کافی نبود و براین اساس همه نیروهای کمیته بحران در استان و شهرستان در منطقه حاضر شده و نسبت به اطفای حریق اقدام کردند.
 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس با قدر دانی از حضور دلسوزانه همه مردم و نیروهای امدادی ادارات و دستگاهها برای کمک به طبیعت ونیروهای منابع طبیعی در این حریق گفت: دغدغه مندی و مسئولیت پذیری مردم بدون داشتن توقع و چشم داشتی نشانگر اهمیت و توجه بیش از پیش آنان به عرصه های طبیعی و حفاظت از این میراث گرانبهاست.
وی با اشاره به بروز عوامل متعدد در شیوع این حریق افزود: عامل انسانی یکی از مهم‌ترین عوامل در این حریق است که در این راستا از همه مسافران ،گردشگران و مردم تقاضا می شود حتی الامکان از روش کردن آتش در عرصه های طبیعی خودداری کنند.
لازم به ذکر است در حال حاضر منطقه تحت کنترل بوده و نیروهای پایش جهت پاکسازی و اطمینان از خاموش شدن کامل آتش در ارتفاعات حضور دارند.
شهرستان ممسنی دارای 350هزار هکتار جنگل و مرتع است و پوشش گیاهی غالب آن شامل بلوط، کیکم، بادام کوهی و بنه است و  در فاصله 158کیلومتری غرب شیراز واقع شده است.
آتش سوزی پوشش منابع طبیعی منابع طبیعی و آبخیزداری مهار آتش سوزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر