کد خبر: 779067 A

معاون شهرداری شیراز خبر داد:

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز از انتشار و فروش 6000 میلیارد ریال اوراق مشارکت جهت احداث خط دو متروی شیراز خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی معاونت مالی و اقتصادی شهرداری شیراز، هاشم پور با بیان اینکه تعهد بازپرداخت سود این اوراق بطور مساوی برعهده دولت و شهرداری شیراز خواهد بود، خاطرنشان کرد: سود علی الحساب این اوراق 18درصد در نظرگرفته شده است و هر سه ماه یک بار قابل احصاء خواهد بود. ضمن آنکه اصل مبلغ نیز در سرسید قابل دریافت است.

بنابه گفته معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز مدت مشارکت این اوراق چهار ساله و مقاطع پرداخت سود علی الحساب آن هر سه ماه یک بار در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه سازمان برنامه و بودجه کشور به نمایندگی از سوی دولت و بانک شهر، به عنوان مرجع تضمین کننده اوراق مشارکت خواهد بود افزود: این اوراق معاف از مالیات و قابل معامله در بورس بوده و همچنین نزد سیستم بانکی کشور از مزیت وثیقه گذاری برخوردار است.

هاشم پور با اشاره به اینکه در قانون بودجه امسال دولت، انتشار 8 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت از سوی شهرداری‌ها پیش‌بینی شده است خاطرنشان کرد: در این راستا شهرداری شیراز با عاملیت بانک شهر نسبت به انتشار و فروش 6 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت با هدف احداث خط 2 مترو اقدام نموده است.

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز با اشاره به روند انتشار این اوراق در سال های اخیر اظهار داشت: انتشار این اوراق علاوه بر تکمیل خط یک و احداث خط 2 متروی شیراز، زمینه مشارکت شهروندان در توسعه، عمران و آبادانی شهر را فراهم خواهد آورد.

وی افزود: از آنجا که در شرایط فعلی دولت و شهرداری‌ها، چندان نمی توان به ظرفیت بودجه مستقیم این دو نهاد برای توسعه مترو تکیه کرد، برآنیم از ظرفیت‌های دیگر موجود در بودجه، نظیر اوراق مشارکت استفاده کنیم.

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز با تاکید بر اینکه بخش عمده ای از خط یک متروی شیراز نیز توسط انتشار و فروش اوراق مشارکت خریداری شده از سوی شهروندان اجرا و به بهره برداری رسیده است، خاطرنشان کرد: برای ادامه روند تکمیل و توسعه زیرساخت های مترو نیز از این ظرفیت بهره خواهیم برد.

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز با بیان اینکه تجربیات ملی نیز نشان میدهند که عبور مطمئن از تنگناهای مالی برای توسعه شهر از مسیر تلفیق اقتصاد شهری و اقتصاد اسلامی میسر خواهد بود و می افزاید: تامین منابع مالی ابرپروژه های شهر همچون مترو از محل توسعه و تحصیل ابزار های مالی یکی از مهم ترین راهکارهایی است که می تواند در شرایطی که کشور تحت تاثیر پیامدهای حاصل از چالش های مالی قرار گرفته است، راه گشا باشد.

هاشم پور اضافه کرد: انتشار اوراق مشارکت به سبب ماهیت سودآوری، مشارکت پذیر بودن و برخورداری از مولفه های بانکداری اسلامی همواره در نزد مردم با اقبال مواجه بوده است.

هاشم پور در پاسخ به این سئوال که آیا دریافت تسهیلات و منابع درآمدی حاصل از انتشار اوراق مشارکت می‌تواند به عنوان یک ابزار مالی قابل اتکاء برای شهرداری ها محسوب می شود تصریح کرد: دریافت تسهیلات و انتشار اوراق مشارکت در چارچوب یک بسته سیاستی متناسب با پروژه آن هم در شرایط حساس کنونی که از سویی کشور با پیامدهای حاصل از رکود اقتصادی مواجه است و از سوی دیگر بودجه شهری پوشش مناسبی برای توسعه طرح های زیرساختی و عمرانی نخواهد بود، به عنوان یک ابزار مالی کارآمد  در مسیری هزینه خواهد شد که علاوه بر ایجاد ارزش افزوده، زمینه ی تکمیل شاخصه های توسعه ی شهر را فراهم خواهدآورد.

گفتنی است مرحله اول انتشار و فروش این اوراق در روزهای پایانی سال گذشته و مرحله دوم آن در تاریخ 2 تیر سال جاری منتشر شده است.

بودجه سازمان برنامه و بودجه شهرداری مالیات بانک شهر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر