کد خبر: 776550 A

استاندار فارس در دیدار با سفیر کشور کرواسی:

استاندار فارس با اشاره به شرایط تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران، توسعه روابط در زمینه گردشگری را از ظرفیت های مناسب جهت تقویت روابط دو کشور در این شرایط دانست.

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، عنایت الله رحیمی در دیدار با دراگو استامبوک سفیر کشور کرواسی در جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اهمیت کشور کرواسی به عنوان پیوند دهنده تمدن شرق و غرب اشتراکات متعدد فرهنگی بین دو کشور را زمینه ای مناسب برای گسترش روابط دو جانبه برشمرد و افزود: استان فارس با توانمندی ها و دارایی های مختلف در ابعاد گوناگون تاریخی، فرهنگی، اقتصادی به عنوان ایران کوچک مطرح است.

وی ادامه داد: جنبه های فرهنگی و گردشگری مهیا است که دو کشور به عنوان مقدمه توسعه روابط به این جنبه ها بپردازند.

  رحیمی با اشاره به ظرفیت های استان فارس در حوزه آثار باستانی این آثار را شناسنامه استان برشمرد و افزود: فارس در زمینه، فرهنگ، ادب، شعر و هنر نیز در قله قرار دارد و جزء برترین های کشور است.

 نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان اینکه کشور ایران  به دنبال صلح با دنیا است، عنوان کرد: ایران همواره به انسانیت ملت ها توجه داشته و طی 200 سال گذشته هرگز شروع کننده هیچ نزاع و جنگی نبوده است.

 استاندار فارس ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به رغم اینکه خواهان گسترش صلح در میان تمام ملت ها وکشورها ست  بر اساس آموزه های دینی در برابر ظلم مقاومت می کند.

 وی با اشاره به شرایط تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران، توسعه روابط در زمینه گردشگری را یکی از ظرفیت های مناسب در تقویت روابط دو کشور دانست.

 رحیمی با اشاره به اینکه استان فارس با جمعیت بیش از 4 میلیون 800 هزار نفر چهره های شاخص و نام آوری را طی قرن ها پرورش داده است، این امر را نشانگر فرهنگ غنی سرزمین فارس دانست . 

 نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به ظرفیت و توانمندی های استان فارس در حوزه های علمی و دانشگاهی آمادگی استان برای همکاری در این زمینه با کشور کرواسی را اعلام کرد.

 وی با اشاره به سخنان سفیر کرواسی در خصوص انجام تحقیقی که به زمینه های مشترک زبانشناسی و فرهنگی دو کشور می پردازد  پیشنهاد داد کمیته کاری مشترکی بین دانشکده تاریخ شیراز، دانشکده ادبیات و زبان شناسی و همچنین گروه مردم شناسی دانشگاه شیراز با متولیان این طرح پژوهشی در کرواسی تشکیل شود چرا که این اقدام می تواند این پروژه را به پروژه مفید تبدیل کند.

 رحیمی همکاری های پزشکی و توریسم سلامت را از دیگر زمینه های تقویت روابط دو جانبه استان فارس و کشور کرواسی دانست و با اشاره به اینکه استان فارس در انجام پیوند کبد طی سال گذشته مقام نخست دنیا را به خود اختصاص داده و در سایر حوزه های پزشکی نیز قابلیت های فراوانی دارد، اظهار کرد : کشور کرواسی می تواند در زمینه  تبادل دانشجو، استاد و پزشک و ایجاد فرصت های مطالعاتی با مراکز علمی و پزشکی استان فارس همکاری داشته باشد.

 نماینده عالی دولت در استان فارس ضمن برشمردن توانمندی های این استان در زمینه هایی همچون، تولیدات کشاورزی، صادرات محصولات باغی و کشاورزی، پتانسیل های معدنی، صنایع، تولیدات پتروشیمی، نفت و گاز و... ، تاکید کرد: اگر اراده ها در زمینه همکاری های مشترک تقویت شود بی تردید فعالیت های اقتصادی، تجاری و فرهنگی بین کشور کرواسی و استان فارس سود مناسبی برای هر دو طرف در پی خواهد داشت.

 دراگو استامبوک سفیر کشور کرواسی در جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار بر لزوم تقویت روابط دو جانبه تاکید کرد و با اشاره به ویژگی های مشترک بین کشور متبوع خود و استان فارس از آمادگی کشورش برای تقویت مناسبات خبر داد.

 سفیر کشور کرواسی با بیان اینکه این کشور نیز همچون بسیاری از کشورها اعمال تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران را نا عادلانه می داند، عنوان کرد: باید از هر فرصتی برای گسترش روابط بهره بگیریم ودر صورت نبود چنین فرصت هایی به خلق آنها بپردازیم.

 وی همچنین با اشاره به مطابقت‌های فرهنگی کشور کراواسی با استان فارس پیشنهاد خواهرخواندگی یکی از شهرهای کرواسی با شیراز در آینده را مطرح کرد که این پیشنهاد مورد استقبال استاندار فارس قرار گرفت.

 

 

استان فارس جمهوری اسلامی ایران کرواسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر