کد خبر: 769706 A

معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با بیان اینکه بسیاری از بیماران دیالیزی به بیماری فشار خون بالا مبتلا هستند، گفت: به طور میانگین در استان فارس سالانه 600نفر دیالیز می شوند که از این تعداد 200 نفر به بیماری پرفشاری خون مبتلا هستند.

به گزارش ایلنا و به نقل از  روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، محمدرضا کریمی اظهار کرد: از آنجایی که فشارخون بالا هیچ نشانه مشخصی ندارد، ضروری است به طور منظم فشار خود را اندازه بگیرند، زیرا بسیاری از بیماران دیالیزی به بیماری فشارخون بالا مبتلا هستند.

وی افزود: در کشور حدود 16 میلیون بیمار مبتلا به فشارخون وجود دارد که تنها 60 درصد آنها از بیماری خود اطلاع دارند و 30 درصد آنها از فشارخون بالا رنج می برند.

کریمی ادامه داد: در کشور سالانه حدود هشت هزار نفر دچار سکته مغزی می شوند که یک‌هزار و سیصد نفر آنها جان خود را از دست می‌دهند، همچنین در استان فارس، سکته های قلبی عامل مرگ دو هزار و پانصد نفر به طور میانگین در سال است.

وی عوارض فشارخون بالا در افراد مبتلا را سکته قلبی و مغزی، نارسایی قلب و کلیه، زوال عقلی و عروقی، سردرد و خون دماغ عنوان کرد و گفت: چاقی، کم تحرکی، مصرف زیاد نمک و مصرف دخانیات، عوامل زمینه ساز ابتلا به فشارخون بالا هستند.

معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه با اشاره به اینکه بر اساس آمارها در استان فارس، از هر چهار فرد بالای 30 سال یک نفر به بیماری پر فشاری خون مبتلاست، افزود: در کشور نیز از هر سه نفر، یکی به بیماری فشارخون بالا مبتلاست.

کریمی اظهار کرد: هر چه سن افراد بالا می‌رود، بیشتر در خطر معرض ابتلا به فشار خون بالا هستند؛ به طور میانگین، مردها قبل از 65 سالگی و بانوان بعد از 65 سالگی مبتلا می شوند.

 

استان فارس چاقی دانشگاه علوم پزشکی فشار خون بالا مرگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر