کد خبر: 757266 A

ایلنا از یک حادثه در شیراز گزارش می‌دهد؛

حوالی ساعت 10 صبح روز گذشته برخورد قطار شیراز- تهران با کاروان شتر درحال عبور از مسیر راه آهن منجر به برخورد قطار و تلف شدن 7 نفر شتر شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، این حادثه درحالی روی داد که با توجه به فصل کوچ عشایر؛ یک کاروان شتر با ورود به حریم و عبور گله شتر از ریل به قطار برخورد کرد.

درحالی بخشی از مسیر راه آهنی کشور و فارس در مسیر ایل راه ها و کوچ عشایر واقع شده است که این موضوع نشان دهنده از بین رفتن  ایل راه ‌ها و سختی عشایر به ویژه در فصل کوچ است.

از طرفی با وجود تلاقی مسیر راه آهن  با مسیر ایل راه‌ها و موانعی که بر سر راه عبور  ایل وجود دارد بر اساس قانون حریم‌هایی برای راه آهن مشخص شده است که ورود و نقص آن  توسط افراد و ایل راه ها منع شده است.

با وقوع این حادثه  و برخورد قطار؛ معاون بهره برداری و ناوگان راه آهن فارس در خصوص جزئیات این حادثه و اعلام مسیر حریم راه آهن در فصل  کوچ عشایر به ایلنا می گوید:  این حادثه مقارن ۱۰ صبح دیروز بر اثر تجاوز و ورود به حریم ریلی توسط یک گله شتر و کاروان مربوطه اتفاق افتاد که در مسیر قطار تهران شیراز در محل ورودی شهرک صدرا این برخورد صورت گرفته است.

مسیر کوچ عشایر با حفظ حریم راه آهن مشخص شده بود

احمدرضا زارع با اشاره به اینکه از از سال ۸۸ که راه‌آهن افتتاح شد تا به امروز در فصل کوچ عشایر مکاتبه هایی در خصوص حریم راه آهن با امور عشایر استان داریم؛ خاطرنشان می کند: در یک ماه گذشته و آخرین جلساتی که به صورت مشترک و هفته برگزار شد اعلام شد که به عشایر کوچ رو  این راه‌ها اطلاع رسانی شود و همچنین از طریق پیامک و فضای مجازی این اطلاعیه اطلاع رسانی شد.

به گفته وی طی سه روز گذشته با همکاری اداره کل عشایر استان در بازدید میدانی راه آهن فارس مسیر های هندسی راه آهن برداشته شد و مشخص شد که عشایر از چه راه‌هایی برای کوچ  استفاده کنند.

نگهبان هشدار می دهد اما ساربان اعنتایی نمی کند

وی با بیان اینکه در این حادثه متاسفانه ۷ نفر شتر  تلف شدند؛ به حریم ریلی راه آهن اشاره و می گوید:بر اساس ماده ۱۴ قانون راه آهن به صراحت آمده است که  افرادی  که این حریم را نقص کنند و هر گونه خسارتی که بر اثر ورود به حریم ایجاد شود مطابق قانون علاوه بر اینکه خسارت به آنها پرداخت نمی شود باید خسارت وارده به راه آهن را هم بدهند.

معاون بهره برداری و ناوگان راه آهن فارس با اشاره به اینکه در همین محل  فوق حادثه به دلیل اینکه در ورودی شهرک بهار است به طور مشخص نگهبان داریم؛ خاطرنشان می کند: گرچه در همه مسیرها نگهبان وجود ندارد اما در این مسیر به دلیل نزدیکی با منطقه  شهری نگهبان وجود داشته و طبق دوربین هایی که چک شده نگهبان اشاره می کند که زمان نزدیکی قطار است و به  حریم راه آهن نزدیک نشوند.زارع ادامه می دهد: با اخطار نگهبان اما ۴ نفر ساربان بدون بی اعتنایی ادعا می کنند که عبور از این مسیر ها کارشان است و ۳۰۰ تا ۴۰۰ متر بالاتر  وارد حریم ریلی می شوند.

وی همچنین در خصوص خسارت های احتمالی به  راه آهن و قطار بر اثر این برخورد می گوید: خسارت وارد شده جزئی است اما به دلیل ترمز سریع  و توقف قطار اشکالاتی در بحث مصرفی  قطار دارد و ممکن است به چرخ ها آسیب بزند چرا که برای اینکه با  شتر ها برخورد نکند ترمز سریع گرفته شده است.

مسیر ایل راه ها در مطالعات اولیه راه آهن دیده نشده است

 اما از آنجا که بخش عمده راه آهن فارس در مسیر ایل رراه و کوچ عشایر است معاون فنی امور عشایر فارس در خصوص تقاطع راه آهن با مسیر کوچ می گوید: بخش هایی از مسیر راه آهن فارس هستند که مسیر کوچ عشایر واقع  شده اند و به نحوی با مسیر کوچ با راه اهن فارس برخورد دارد.

جاوید حیاتی در گفتگو با ایلنا ضمن اشاره به اینکه  متاسفانه  در مطالعات اولیه راه آهن فارس ایل راه های عشایر و مسیر عبور آنها در نظر گرفته نشده است؛ تصریح می کند: با هماهنگی راه آهن  فارس طی یک ماه گذشته  مسیرهای حرکت ایل از راه آهن  مشخص شده است و از این رو به عشایر اطلاع رسانی شده است که از چه مسیرهایی باید حرکت کنند.

شناسایی 15نقطه بحرانی تلاقی عبور قطار با ایل راه

وی با بیان اینکه در روزهای گذشته با بازدید میدانی از مسیر راه آهن شیراز که از ایستگاه آباده تا آخرین ایستگاه صورت گرفته است؛ خاطر نشان می‌کند:  در این بازدید تمام مسیرها مشخص شد و همچنین نقاط خطرناکی که  محل تلاقی  ریل  با مسیر ایل راه است نیز مشخص گردید.

معاون فنی امور عشایر فارس  ادامه می دهد:  با شناسایی مناطق حساس و بحرانی که احتمال برخورد عشایر و با قطار وجود دارد برنامه ریزی هایی برای اطلاع رسانی و هشدار با افزایش تابلوها و... در دستور کار است. حیاتی با بیان اینکه  مسیرهای بحرانی از ایستگاه آباده شناسایی شده است به شناسایی 15 نقطه بحرانی اشاره می کند که مسیر عبور عشایر  با  عبور قطار تلاقی دارد و این  تعداد نقطه  حساس تر و خطر آفرین هستند.

گزارش: مریم مرادی

تجاوز راه آهن قانون معاون گفتگو با ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر