کد خبر: 751105 A

استاندار فارس با اشاره به اینکه سیل امسال شیراز در یکصد سال گذشته سابقه نداشته است،گفت: تاکنون سه میلیارد و 400 میلیون تومان خسارت به آسیب دیدگان از سیل اخیر پرداخت کرده ایم.

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، عنایت اله رحیمی در مراسم تجلیل از فعالان کمک رسانی به سیل زدگان شیراز با بیان این که روز پنجم فروردین ماه 98 در عرض 10 دقیقه 18.7 میلی متر بارندگی رخ داده است که معادل 78 میلی متر باران در یک ساعت محسوب می شود، اظهار داشت: این بارندگی در حالی است که مجموع بارندگی شیراز در سال 96 حدود 135 میلی متر بوده است.

نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به این که دستکاری در بالادست حوزه آبریز محل سیل شیراز در وقوع این حادثه موثر بوده است، گفت: هرچه سطوح صیقلی‌تر و نفوذناپذیرتر باشد رواناب بیشتری شکل می گیرد و در اثر فعالیت های عمرانی که در آنها به مباحث زیست محیطی و خاکشناسی کمتر توجه شده است، احتمال وقوع سیل افزایش می یابد.

وی تصریح کرد: با همکاری و همیاری همه سمن‌ها و دستگاه‌ها و نهادها توانستیم مراحل پیش بینی، پیش گیری، امداد و نجات و اسکان اضطراری را پشت سر گذاشته و به مرحله بازسازی و بازتوانی که در حال انجام است برسیم.

استاندار فارس با بیان این که انسجام و همدلی در میان مردم  ومسئولان فارس و شیراز وجود داشت و در اثر حادثه سیل این نزدیکی و برادری تبلور پیدا کرد، گفت: باید این همدلی را پاس بداریم و این نشست ها، برای پاسداشت مشارکت همگانی در مقابله با بحران، در سال های آینده نیز تکرار شود.

نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به این که در کنار آسیب های متعدد، سیل نعمت های بزرگی را برای این استان پس از 11 سال خشسالی به همراه آورد، ادامه داد: از جمله برکات سیل این است که همه سدهای فارس پرآب، تالاب ها احیا و گرمای استان کاهش یافته است و همچنین کشاورزان به دنبال خسارت خشکسالی و هزینه کف شکنی چاه ها نخواهند بود و نیازی به آبرسانی سیار به 770 روستا نخواهیم داشت.

استاندار فارس با بیان این که برای جلوگیری از وقوع سیلاب های مشابه اقداماتی در دستورکار مدیریت استان قرار گرفته است، گفت: هوشمند سازی مکان هایی که امکان وقوع خطراتی دارند از جمله اولین اقداماتی بود که دستورات لازم برای انجام آن صادر شده است.

رحیمی با اشاره به این که احداث آبخیزداری در بالادست مناطقی که دارای شیب تند هستند و احداث حوضچه های آرامش در بالادست دروازه قرآن و شمال و شمال شرق محله سعدی به دستگاه های مسئول ابلاغ شده است، ادامه داد: بازآفرینی شهری در محله سعدی که دارای سکونتگاه های غیرمجاز بوده و در معرض خطر قرار دارد در دستور کار است و تلاش می شود فضای سبز و خدماتی قابل توجهی برای ساکنین این محله فراهم شود.

نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان این که سرمایه اجتماعی مردم در جریان سیل اخیر افزایش پیدا کرد، افزود: وظیفه داریم با عملکرد مناسب همه مسئولین و همدلی و تعامل میان همه نهادها و تشکل ها و فعالان اجتماعی شاهد استمرار این سرمایه اجتماعی باشیم.

وی حضور جدی همه دستگاه های مسئول در سیل شیراز را بسیار قابل توجه دانست و گفت: بر اثر این حضور همه جانبه، ساعاتی پس از وقوع سیل، وضعیت به حالت عادی درآمد که نشان دهنده حضور مسئولانه همه دست اندرکاران بود.

رحیمی با بیان این که 693 نفر از آسیب دیدگاه سیل اخیر هزینه سفر دریافت کرده اند و کمک هایی به بازماندگان متوفیان سیل صورت گرفته است، گفت: 91 نفر خسارت به مصدومین از سیل دریافت کرده اند، دو میلیارد و 460 میلیون تومان خسارات خودرویی و انتقال خودروها و 241 نفر نیز به وسیله قطار به صورت رایگان صورت گرفته است.

 

 

 

جامعه درآمد سیل همه دستگاه های اجرایی هواشناسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر