کد خبر: 739506 A

رئیس اتحادیه بافندگان فرش دستباف شیراز:

رئیس اتحادیه بافندگان فرش دستباف شیراز با بیان اینکه بافندگان فرش دستباف مستقیما نمى‌توانند محصولات خود را صادر کنند، گفت: با توجه به اینکه کشورهایى مانند آمریکا، آلمان و ... مشتریان ثابت فرش دستباف هستند، اما شرایط‌ اقتصادی باعث شده به سختى محصولات‌مان را صادر کنیم.

ناصر مینا در گفت‌و گو با ایلنا با بیان اینکه بافندگان فرش فارس دستباف در بخش صادرات با مشکلات زیادى مواجهند، گفت: اگرچه تحریم ها توانست تاثیراتى را بر روى صادرات فرش دستباف استان بگذارد، اما در حال حاضر هستند افرادى که محصولاتى مانند تابلو فرش، قالى و ... را به دیگر کشورها صادر مى‌کنند.

 وی افزود: در سال جارى اتفاقات مناسبى در بخش صادرات فرش افتاد که در شرایط فعلى اقتصادى کشور، مناسب و امیدوارکننده براى این بخش بود.

مینا با بیان اینکه در حال حاضر کشور آلمان از فرش دستباف ما استقبال مى‌کند، تصریح کرد: متاسفانه کشورهاى هند، افغانستان، پاکستان، ترکیه و ... با کپى بردارى از فرش‌هاى ما باعث شده اند که بازار فرش ایرانى با مشکلاتى مواجه شود.

رئیس اتحادیه بافندگان فرش دستباف به وضع و شرایط بافندگان فرش استان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر مشکلات بیمه بافندگان فرش دستباف استان به صورت صد در صدى حل نشده است، اما در تلاشیم تا بیمه افرادى که به دلایل متعدد قطع شده است را دوباره فعال کنیم.

مینا با بیان اینکه شرایط اقتصادى سبب شده که مردم نتوانند از فرش‌هاى دستباف استقبال کنند ادامه مى‌دهد: افزایش قیمت محصولات سبب شده است که یک قشر خاصى از مردم فرش دستباف خریدارى کنند؛ به گفته وى، بیشتر مردم در حال حاضر از فرش هاى ماشینى استفاده مى کنند.

وى با بیان اینکه حدود 36 الى 37 هزار بافنده در استان فعالیت مى‌کنند، ادامه داد: این افراد محصولاتشان را از طریق بازار یا نمایشگاه ها در اختیار مردم قرار مى‌دهند.

 

آلمان فرش مشکلات نمایشگاه ها صادرات فرش دستباف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر