کد خبر: 731207 A

هومان پارسا:

رئیس کانون وکلای فارس و کهگیلویه و بویر احمد گفت: آمار شکایات متغیر است اما ماهانه حدود ٧٠ پرونده شکایت علیه وکلا ارسال می‌شود که غالب آنها منجر به قرار منع تعقیب می‌شود.

به گزارش ایلنا، هومان پارسا در جمع خبرنگاران افزود: تعداد وکلای بیکار به‌ویژه بانوان بسیار زیاد است، طوری‌که  با طرح حذف آزمون وکالت به دنبال تبدیل فارغ‌التحصیل به وکلای بیکار هستند که این به نفع جامعه نیست. 

وی به آغاز هفته وکیل مدافع که همزمان با سالروز تصویب لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری در تقویم ملی به ثبت رسیده، اشاره کرد و افزود:  این مهم یک روز در تقویم و تاریخ وکالت نیست که یک تاریخ برای تحول حقوقی و مدنی در ایران محسوب می‌شود. 

پارسا بیان کرد: راه‌اندازی داوری در کانون وکلای فارس برای اولین بار در کشور پس از تهران مرکزی قدرتمند، متخصص و مرکب از وکلای مجرب و ماهر و کارآزموده است که به اختلافات آحاد شخصیت‌های حقیقی و حقوقی داوری کند که متاسفانه تاکنون مغفول مانده است . 

رئیس کانون وکلای فارس و کهگیلویه و بویر احمد ادامه داد: تعداد اعضای کانون وکلای دو استان کهکیلویه و فارس سه‌هزار و ٢٠٠ وکیل و کارآموز است که  از این تعداد ١٦٠ وکیل در کهگیلویه و بویر احمد و مابقی در فارس مشغول به کار هستند . 

وی با بیان اینکه تریبون و رسانه جمعی برای انتقال معضلات وکلا نداریم گفت: هم‌اینک در سراسر کشور ٧٠٠ هزار فارغ‌التحصیل در رشته حقوق وجود دارد که ٧٤ هزار نفر از آنها در آزمون ورودی امسال کانون وکلای دادگستری‌ها شرکت کرده‌اند.

به گفته وی مجموع ظرفیت پذیرش کانون‌ها بسیار  محدود است، به عنوان مثال در آزمون امسال تنها ٢٠٠ در کانون وکلای فارس پذیرش می‌شوند . 

پارسا گفت: انتظار است بیش از ظرفیت مورد نیاز و متناسب با کانون وکلای استانها، جذب وکیل انجام شود . 

وی همچنین به اشتغال به کار وکلایی که از استان‌های دیگر پروانه اشتغال دریافت کرده‌اند اما در استان فارس مشغول به کار شده اند هم اشاره و با بیان اینکه بروز این معضل موجب شد تا با یکسری ابزارهای پیشگیری از تدوام این اقدام جلوگیری شود، افزود: طبق قانون وقتی وکلا پروانه اشتغال دریافت می‌کنند، نمی‌توانند در استان‌های دیگر مشغول به کار شوند. بالغ بر ٣٠٠ پرونده تخلفاتی در این باره در فارس تشکیل شده است . 

وی افزود:  اخیرا شورای عالی استان‌ها مصوبه‌ای در خصوص اخذ عوارض از دفاتر وکلای دادگستری در دستور کار قرار داد که از دستور کار خارج شد این در حالیست که طرح‌های کارشناسی نشده موجب ایجاد فضایی از یاس و ناامیدی می‌شود به عوارض آن توجه شود . 

رئیس کانون وکلای فارس و کهگیلویه و بویر احمد ادامه داد: شغل وکالت تجارت نیست، چراکه وکالت حرفه دفاع از حق است و نباید به صرف کاری درآمدزا به آن نگریست.

لایحه کهگیلویه و بویر احمد استان کهکیلویه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر