کد خبر: 724603 A

معاون شهرداری شیراز مطرح کرد؛

معاون معماری و شهرسازی شهرداری شیراز گفت: یک هزار و ٨٠٠ هکتار بافت فرسوده در شیراز وجود دارد که تاکنون ٤٥٣ هزار مترمربع آن با صدور ٤٥٠ عدد پروانه، نوسازی شده است .

معاون معماری و شهرسازی شهرداری شیراز با اشاره به جذب ٩٢ درصدی بودجه شهرداری این کلانشهر تا پایان دی ماه امسال، خاطرنشان کرد : طی ده ماه گذشته دو هزار و ١٥٣ پروانه به مساحت یک میلیون  و٨٥٣ هزار و ٦٨٢ متر مربع صادر شده است .

آرش فرج‌زاده در جمع خبرنگاران با بیان اینکه از سال ٩٤ تا پایان دی ماه امسال به طور متوسط سالانه با کاهش ۱۵درصدی تعداد پروانه‌ها و کاهش٢٠ درصدی متراژ مواجه بوده‌ایم، گفت:  هم‌اینک با کاهش ٤٣ تا 45 درصدی تعداد پروانه‌ها نسبت به سال ٩٤ روبه‌رو هستیم و به‌رغم این میزان کاهش اما از نظر ریالی با افزایش ٦٢ درصدی درآمد به دلیل بعضی از بلندمرتبه سازی‌ها روبه‌رو بوده‌ایم . 

وی  به اجرای طرح شهرداری الکترونیک و طراحی شهری به عنوان یکی از شعارهای شهردار و شورایی پنجم اشاره کرد و افزود: به طور میانگین سالانه ١٢٠ هزار نفر به شهرداری‌های مناطق شیراز مراجعه می‌کنند که نزدیک به ٨١ درصد از این مراجعات برای دریافت پاسخ استعلام است . 

وی افزود: برنامه شهرداری الکترونیک از پایان بهمن ماه به شکل پایلوت در یکی از مناطق شیراز آغاز می‌شود و پس از شش ماه در دیگر مناطق شهرداری نیز اجرایی خواهد شد . 

معاون معماری و شهرسازی شهرداری شیراز، ٢٤ هزار و ٧٩٤ مهندس شیرازی در هفت رشته مهندسی زیر نظر سازمان نظام مهندسی مدرک خود را دریافت کرده‌اند افزود: این در حالی است که ١١ هزار نفر از آنها دارای پروانه اشتغال هستند و مابقی در صف دریافت پروانه قرار دارند . 

فرج‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود یکی از مشکل اساسی شیراز را طرح تفضیلی عنوان کرد و گفت: پس از بازنگری این طرح از ابتدای سال ٩٤ تاکنون ملاک عمل قرار گرفته و امروز نیز به شهرداران مناطق برای اجرا ابلاغ شده است . 

وی با بیان اینکه در سند چشم انداز ٢٠ ساله شیراز به عنوان  قطب توسعه منطقه جنوب، پنجمین مرکز گردشگری کشور و رتبه سوم خدماتی در بین کلانشهرها دیده شده، گفت: پس از ٢٠ سال طرح تفضیلی شهر به روز رسانی شده و در حال پیگیری برای تایید نهایی در کارگروه زیربنایی فارس و شورای عالی شهرسازی کشور است . 

فرج زاده بیان کرد: افزایش حس تعلق شهری برای مردم از اولویت‌های این معاونت در مدیریت شهری است که این رویکرد با ایجاد یک آرمانشهر در پهنه مرکزی شهر و تعریف نظام پیاده مدار در محلات در دستور کار قرار گرفته است . 

وی با بیان اینکه توجه به فضاهایی مانند پردیس‌های سینمایی که اولین آن در پردیس سینمایی جوان واقع در کوزه‌گری در حال انجام است،گفت: این در طرح  در دستور کار قرارگرفته است بطوریکه ساخت موزه هنر نیز در محدوده باغ‌های گروه یک شیراز پیش‌بینی شده است . 

فرج زاده خاطر نشان کرد:  پیش‌بینی می‌شود با اجرای این طرح، با کاهش ٥٠ درصدی مراجعه کنندگان به شهرداری‌های مناطق مواجه شویم . 

معاون معماری و شهرسازی شهرداری شیراز خاطر نشان کرد: محورها و خیابان‌هایی که امکان پیاده راه شدن دارند نیز در دستور کار قرار دارند که خیابان مشکین‌فام از جمله آنها است . 

وی ادامه داد:  یکهزار و 245 هکتار باغ در شیراز به جز باغ‌های حوزه استحفاظی وجود دارد و در ارتفاعات نیز دو هزار و 179 هکتار باغ وجود دارد که یا سبز شده و یا در حال سبز شدن است . 

معاون معماری و شهرسازی شهرداری شیراز خاطر نشان کرد: یکهزار و ٨٦ هکتار باغ نیز در محدوه استحفاظی گروه یک شیراز قرار دارد که طبق قانون شورای عالی شهرسازی اجازه تملک 220 هکتار از این میزان وجود دارد . 

وی یادآور شد: گروه پنج باغ‌های شیراز نیز شامل اراضی بایر می‌شود که در محدوده 312 هکتاری واقع شده و امکان فروش آنها وجود دارد که از فروش این گروه از باغ‌ها، تملک باغ‌های پیش‌بینی شده گروه یک انجام می ‎ شود . 

معاون معماری و شهرسازی شهرداری شیراز گفت: وجود و عدم نبود سد تنگ سرخ، تکلیف ما را با رودخانه خشک شیراز مشخص می‌کند این در حالیست که در تلاشیم بخشی از رودخانه ٤٥ کیلومتری خشک را به یک فضای مفرخ شهری تبدیل کنیم .

 

 

 

الکترونیک درآمد شهرداری گردشگری معماری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر