کد خبر: 166726 A

در پی تصمیم انتصاب مدیری غیر متخصص صورت گرفت؛

تعدادی از هنرمندان، فرهنگوران و اهالی مطبوعات استان فارس با نگارش نامه‌ای سرگشاده خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار حضور فردی بومی، متخصص و آشنا به مسایل فرهنگی و هنری در راس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان شده‌اند.

تعدادی از هنرمندان، فرهنگوران و اهالی مطبوعات استان فارس با نگارش نامه‌ای سرگشاده خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار حضور فردی بومی، متخصص و آشنا به مسایل فرهنگی و هنری در راس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان شده‌اند.
به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، در این نامه سرگشاده که به امضاء تعدادی از اهالی فرهنگ و هنر استان فارس رسیده و یک نسخه ازآن نیز به دفتر ایلنا ارسال شده است خطاب به علی جنتی آمده است:

جناب آقای دکتر علی جنتی؛ وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

با سلام و احترام؛ ما امضا کنندگان این نامه، یعنی تعدادی از اعضای انجمن‌های هنری، فعالان فرهنگی و اهالی مطبوعات استانِ فرهنگ بنیادِ فارس، در پی اطلاع از خبری بسیار نگران کننده تصمیم گرفتیم بخشی از دلمشغولی خود را با شما که به حق فردی مقبول و محبوب جامعه فرهنگی هنری کشور هستید و توانسته‌اید طی همین مدت محدود، امید را به جماعت خسارت دیده هنری بازگردانید مطرح کنیم.

آقای وزیر؛ همانطور که می‌دانید از استان فارس به عنوان پایتخت فرهنگی کشور یاد می‌کنند و نقش هنرمندان و نخبگان فرهنگی این استان در ارتقای فرهنگ و هنر کشور عزیزمان بی‌بدیل و غیرقابل انکار است. با این حال متاسفانه طی ۸ سال گذشته به‌واسطه بی‌توجهی به نظر و عمل این هنرمندان و فرهنگیان، تولی‌گری دولتی فرهنگ و ارشاد این استان به افرادی سپرده شد که نتیجه فعل و نگاه آن‌ها چیزی جز سرخوردگی، انفعال و ناامیدی این قشر بزرگ از جامعه نبود.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، هنرمندان و فرهنگیان فارس نیز همسو با دیگر اقشار مردم در انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ با رای معنادار خود به دکتر حسن روحانی، به واقع نارضایتی خود را از وضع موجود اعلام کردند. سخنان امیدبخش و روح‌افزای رئیس جمهوری منتخب و محبوب از سپردن امور هنری کشور به خود هنرمندان همواره در ذهن و فکر این هنرمندان می‌ماند و از آن به عنوان نقطه عطفی در راهبردهای فرهنگی دولت تدبیر و امید یاد می‌کنند.

جناب آقای دکتر جنتی؛ با کمال تاسف اما باید به اطلاع شما برسانیم دست‌های پیدا و پنهانی در این استان مانع تحقق برخی شعارهای رئیس محترم دولت و مرام و نگاه شما وزیر فرهیخته و باتدبیر هستند. طبق اخباری که به هنرمندان این استان رسیده گویی روند ناامیدکننده بی‌توجهی به نظر هنرمندان در بخشی از زیرمجموعه اداری وزارتخانه شما همچنان ادامه دارد. طی روزهای گذشته برای تصدی پست مدیرکلی فرهنگ و ارشاد این استان از کسی نام برده می‌شود که کمترین ارتباط را با جامعه هنری داشته و عمده فعالیت‌هایش در یکی از معاونت‌های ارتش بوده است. همین امر باعثشده تا گمانه اعمال نفوذ اشخاص و تفوق برخی نگاه‌های قومیتی به‌جای توجه به دلمشغولی جامعه فرهنگی و هنری استان به شدت تقویت شود. البته احترام به فرد مورد اشاره را وظیفه اخلاقی خود می‌دانیم اما سابقه این عزیز و به ویژه پیشینه فعالیت نامبرده در یک محیط نظامی با طبع اهل هنر سازگار نیست. از طرفی فرهنگ در چهار راه اندیشه و احساس قرار گرفته و معادلش جهان بینی عاشقانه و عارفانه است. اطمینان داریم می‌دانید در این جهان بینی هیچ انسانی هدف شلیک انسانی دیگر نیست و خدای ناکرده امضاکنندگان این نامه قصد تخطئه گزینه مورد اشاره را ندارند، اما با همه احترامی که برای ایشان قائلیم، معتقدیم جامعه فرهنگی و هنری استان حداقل در شرایط فعلی آمادگی پذیرش فردی با سابقه نامبرده را برای جلوس بر صندلی مدیریت فرهنگی استان ندارد و روند معرفی و نصب او به شدت مورد انتقاد است؛ چه گویی فرد مورد اشاره پیش از این نیز برای مدیریت کل فرهنگ و ارشاد استانی دیگر در نظر گرفته می‌شود که مخالفت جامعه هنری آن استان مانع انجام این کار می‌شود و حالا پشتیبانان او که به نظر بیشتر بر اساس قومیت گرایی از او حمایت می‌کنند می‌خواهند زمام امور پایتخت فرهنگی کشور را به او بسپارند.

آقای وزیر؛ از بیان توضیحات بیشتر اجتناب می‌کنیم و در پایان متذکر می‌شویم نگذارید بذر به سختی رویانده تدبیر و امید در دل مردم و هنرمندان کشور و به‌طور خاص استان فارس به‌واسطه این تصمیمات خشک شود.

آقای وزیر؛ هنرمندان فارس می‌خواهند احترام آن‌ها غیر از شعار و لفظ در عمل نیز نگه داشته شود.

سایه دولت مستدام و ایام عزت برقرار باد.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس پایتخت جهان حسن روحانی ذهن فرهنگی و هنری مطبوعات وزارتخانه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر