کد خبر: 1081724 A

رئیس اداره بهزیستی لامرد خبر داد:

رئیس اداره بهزیستی لامرد گفت: ۱۷ اداره شهرستان لامرد برای تسهیل در تردد افراد دارای معلولیت و جانبازان مناسب‌سازی شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از لامرد، معصومه کاظم‌زاده در نخستین جلسه ستاد هماهنگی پیگیری مناسب سازی اماکن و فضاهای شهری لامرد در امسال،  گفت: در سال‌های گذشته هزینه مناسب‌سازی مسکن‌ و محیط زندگی معلولان طبق دستورالعمل بهزیستی مبلغ ۴۴ میلیون ریال بود و با توجه به بالا رفتن هزینه‌های ساخت و نصب وسایل در سال جاری این مبلغ به ۱۰۰ میلیون ریال افزایش پیدا کرد و سازمان بهزیستی در سال گذشته به ۱۱ معلول تحت پوشش بهزیستی لامرد مبلغ ۷۴۴ میلیون ریال برای مناسب‌سازی مسکن و محیط زندگی پرداخت کرد. 

3a280c29-4506-4b92-b300-ef14d82fd630

وی با تاکید بر اینکه مناسب‌سازی استاندارد سبب دسترس پذیری معلولان و جانبازان به امکانات و خدمات و حضور موثر آنان در جامعه می‌شود، بیان کرد: اجرای همسطح‌سازی خیابان‌ها و معابر و پیاده‌سازی خطوط ویژه نابینایان در پیاده‌روها، نصب تابلوهای ویژه عبور معلولان در بیشتر نقاط شهر لامرد، گامی ارزشمند در راستای دسترس‌پذیری هرچه بیشتر معلولان و جانبازان به امکانات و خدمات است که نباید این طرح‌ها متوقف شود.

این مسئول لحاظ‌شدن امتیاز مناسب‌سازی محیط دستگاه‌های دولتی در رتبه‌بندی ادارات را شاخصی مهم در تحقق بیشتر مناسب‌سازی دانست و گفت: ۱۷ اداره در لامرد مناسب‌سازی شده است و ۱۵ اداره در حال پیگیری مناسب‌سازی و رفع اشکالات و نقص‌ها هستند که در ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی شهرستان که به ریاست فرماندار و دبیری بهزیستی برگزار می‌شود نیز  با تاکید فرماندار و معاون ایشان، روسای ادارات اهتمام ویژه دارند و امیدواریم باحضور منظم در جلسات ستاد و پیگیری مصوبات، شاهد مناسب‌سازی ۱۰۰ درصدی محیط‌های اداری باشیم. 

صنعت معدن تجارت

به گفته رئیس اداره بهزیستی لامرد، مسکن‌های جدید مددجویان نیز با نظارت بهزیستی مناسب‌سازی شده است. 

وی اضافه کرد: در زمینه خرید و توزیع وسایل کمک توانبخشی انطباقی (ADL ) تعداد دو دستگاه صندلی بلند کننده الکترونیک و یک دستگاه صندلی بالابر الکترونیک خریداری و در اختیار توانخواهان لامردی قرار گرفت.

برپایه این گزارش، مفهوم مناسب‌سازی به منظور آماده‌سازی استاندارد فضاهای شهری، محیط زندگی و دستگاههای دولتی برای ایجاد شرایط برابر انسان‌ها در دسترس‌پذیری آسان و بدون مانع و مستقل معلولان و جانبازان به امکانات و خدمات جامعه است. 

در مناسب‌سازی  مسکن و محیط زندگی معلولان اقداماتی برای دسترس‌پذیری آسان توانخواهان بدون کمک یا با کمترین دخالت اطرافیان صورت می‌پذیرد و شامل مناسب‌سازی فضاهای داخلی ساختمان و حیاط و سرویس بهداشتی و حمام است. همچنین استفاده از وسایل کمک توانبخشی انطباقی (ADL) نظیر دستگیره‌های کمکی، صندلی حمام، ظروف غذا خوری مخصوص، میز پرتابل، صندلی بلند کننده از زمین به صورت الکترونیک، صندلی بالابر و ... نیز جزو اقدامات مناسب‌سازی مسکن و محیط زندگی معلولان محسوب می‌شود. 

سامانه معبر توسط دبیرخانه مناسب‌سازی کشور راه‌اندازی شده است. افراد می‌توانند با شماره‌گیری کد (۳۰۰۰۰۱۲۳۲۲) در ابتدا خود را معرفی کرده و سپس مشکل خود را در زمینه‌های مشکلات شهری و ساختمان‌های عمومی اعلام کنند. این پیامک به طور مستقیم برای کارشناس مناسب‌سازی سازمان بهزیستی استان مربوطه ارسال می‌شود و کارشناس پس از دریافت این پیامک، باتوجه به مشکل در شهرستان آن استان، نامه‌ای برای پیگیری به مسئول شهرستان محل مربوطه ارسال می‌کند.

براساس ماده ۲ قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، تمامی وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و مؤسسات و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمان‌ها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل کنند که امکان دسترسی و بهره‌مندی از آنها برای افراد دارای معلولیت همچون سایر افراد فراهم شود.  طبق تبصره این ماده قانونی ، وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره‌ مندی افراد دارای معلولیت، ساختمان‌ها و اماکن عمومی، ورزشی و تفریحی، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه مصوب سالانه خود مناسب سازی کنند.

 

استان فارس لامرد بهزیستی لامرد مناسب سازی فضاهای شهری و اداری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر