کد خبر: 1037202 A

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای فارس و بوشهر:

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای فارس و بوشهر گفت: بر اساس آخرین آمار، ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک بهره‌برداری شده در فارس ۸۶.۱۲ مگاوات است.

به گزارش ایلنا غلامرضا نصیری در مراسم بهره‌برداری از ۲ طرح نیروگاه خورشیدی و همچنین کمربند فیبرنوری بین پست‌ها و ایستگاه‌های فوق توزیع برق استان فارس که در قالب پویش الف-ب-ایران و با دستور رئیس جمهور انجام شد، گفت: نیروگاه خورشیدی لایزنگان داراب به ظرفیت شش دهم مگاوات و نیروگاه خورشیدی سروستان به ظرفیت یک مگاوات با سرمایه گذاری ۱۱۳ میلیارد ریال احداث و برای نیروگاه لایزنگان داراب که با مشارکت ساتبا احداث شده، ۴۸ میلیارد ریال  و برای نیروگاه شهرک صنعتی سروستان ۶۵ میلیارد ریال هزینه و سرمایه گذاری شده است.

مدیر عامل شرکت        برق منطقه‌ای فارس و بوشهر افزود: نیروگاه شش دهم مگاواتی لایزنگان داراب با مشارکت و سرمایه گذاری ساتبا و نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی شهرک صنعتی سروستان با سرمایه‌گذاری و مشارکت بانک ملی و شرکت کهن سبز پاسارگاد راه اندازی شده و امروز با دستور رییس  جمهوری به بهره برداری رسید.

نصیری ادامه : طرح تکمیل کمربند فیبرنوری بین ایستگاه‌ها و پست‌های تامین و انتقال برق در استان فارس در قالب پویش الف – ب- ایران به بهره برداری رسید، با تکمیل این طرح، واحدهای دیسپاچینگ، حفاظت و کنترل و همچنین همه واحدهای مدیریت تامین و انتقال برق می‌توانند به پایش مستمر شبکه بپردازند، این کار به صورت متمرکز انجام می‌شود و هر گونه اختلال و اشکال در شبکه می‌تواند از راه دور پایش شود.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس اضافه کرد: بر اساس آخرین آمار، مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک بهره‌برداری شده در استان فارس برابر رقم ۸۶.۱۲ مگاوات است که مشتمل بر ۱۰ نیروگاه خورشیدی به ظرفیت تجمعی ۶۷.۶ مگاوات، یک نیروگاه زیست‌توده به ظرفیت ۱.۰۶۵ مگاوات، یک نیروگاه بادی به ظرفیت ۰.۶۶ مگاوات و ۲ نیروگاه برق آبی به ظرفیت ۱۲.۲۵ مگاوات و همچنین تعداد ۳۳۱ سامانه مقیاس کوچک خورشیدی (پشت بامی) به ظرفیت تجمعی ۲۰۲۱ کیلووات بوده و هم اکنون نیز ظرفیت ۱.۶ مگاوات نیروگاه خورشیدی لایزنگان و سروستان به آن افزوده شده است.

به گفته مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای فارس، نزدیک به ۷۰.۵۲ مگاوات از مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر نصب شده در این استان تنها در دولت دوازدهم توسعه یافته است.

نصیری افزود: شرکت برق منطقه‌ای استان فارس از معدو  شرکت‌هایی است که اجرای طرح کمربند فیبرنوری بین ایستگاه‌ها و پست‌های تامین و انتقال برق در استان فارس را به صورت یک طرح مستقل اجرا می کند، که با توجه به گستردگی شبکه و طول آن می‌طلبد این طرح به صورت تخصصی اجرا شود.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس با بیان اینکه اجرای طرح تکمیل کمربند فیبرنوری بین پست‌ها و ایستگاه‌های فوق توزیع برق در این استان، یک کار ماندگار و اساسی برای تثبیت و پایداری تامین و انتقال برق است، اظهار داشت: برای احداث طرح‌های تکمیل کمربند فیبرنوری بین ایستگاه‌ها و پست های تامین و انتقال برق در استان فارس در سال ۹۹ اعتبار مناسبی اختصاص یافته و این اعتبارات در سال‌های آتی نیز پیش‌بینی خواهد شد تا با اجرای کمربند فیبر نوری بین ایستگاه‌ها و پست‌های تامین و انتقال برق در فارس، نیازهای اصلی این طرح تامین شود.

نصیری اضافه کرد: ما از حمایت‌های استاندار فارس  و مسئولان استانی در اجرای این طرح برخوردار هستیم و امید است با تداوم این روند، شاهد ثبت یک شاخص قابل توجه در ایجاد کمربند فیبرنوری بین ایستگاه‌ها و پست‌های تامین و انتقال برق در استان فارس باشیم.

مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای استان فارس همچنین با بیان مشخصات فنی این طرح گفت: این استان دارای چهار کمربند بزرگ فیبرنوری است، فازهای یک و ۲ این کمربند به گونه‌ای طراحی شده است که ارتباطات سریع بین ایستگاه‌ها را برقرار کند.

نصیری افزود: هم اینک فازهای بعدی هم در حال طراحی است و مابقی ایستگاه‌ها را در کلان‌شهر شیراز و سایر شهرستان‌ها پوشش می‌دهد تا درصد رویت پذیری شبکه‌های تامین و انتقال برق افزایش یابد.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان فارس ادامه داد:  اکنون میزان رویت پذیری ایستگاه‌های فوق توزیع در استان فارس و جنوب کشور بالای ۹۹ درصد است و با اجرای فازهای بعدی طرح تکمیل کمربند فیبر نوری بین پست‌ها و ایستگاه‌های برق این رویت پذیری افزایش می‌یابد و رویت پذیری و قابلیت اطمینان پذیری به صد در صد نزدیک می‌شود

 

نویسنده: محمدرضا طاهری

استان فارس برق سرمایه نیروگاه برق آبی منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر