کد خبر: 1036936 A

ایمانی خوشخو خبر داد:

مدیر پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع خلاق فرهنگی گفت: پارک ملی فارس نخستین پارک ملی تخصصی کشور در حوزه تخصصی حوزه فرهنگ و صنایع فرهنگی و علوم انسانی است.

به گزارش  ایلنا، محمدحسین ایمانی خوشخو امروز، 21 بهمن‌ماه در نشست خبری با خبرنگاران در شیراز افزود: مشکلی که اکنون کشورمان با آن موجه است، وجود فارغ‌التحصیلان بیکار است و آمار آنها به خصوص در رشته علوم انسانی به شکل تصاعدی بالا رفته است لذا در این پارک چند حوزه را برای اشتغال رشته‌های مختلف علوم انسانی راه‌اندازی کردیم.

ایمانی خوشخو ادامه داد: در کنار این فعالیت‌ها، یکسری نکاتی وجود دارد که مرتبط با موضوع پارک هستند مانند جایزه ملی تعالی گردشگری که اولین بار در کشورمان این جایزه مطرح شد و تاکنون دو دوره آن انجام شده است و سومین دوره آن هم در حال برنامه‌ریزی است و به یاری خدا در ابتدای سال آینده به شکل ویژه‌ای آن را برگزار خواهیم کرد.

مدیر پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع خلاق فرهنگی، یکی دیگر از فعالیت‌های این پارک را جایزه ملی طراحی بسته‌بندی صنایع فرهنگی برشمرد و گفت: اگر به شکل بسته‌بندی صنایع فرهنگی و دستی نگاه کنیم، مشاهده خواهیم کرد که بسته‌بندی آن‌ها به شکل سنتی و فله‌ای است و یک صنایع دستی را در یک روزنامه و پلاستیک پیچیده و تحویل می‌دهند در صورتی که اگر بخواهیم عرضه بین‌المللی این صنایع داشته باشیم، بسته‌بندی صنایع فرهنگی حرف اول را می‌زند.

ایمانی خوشخو با ذکر این نکته که همکاری‌هایی با دستگاه‌های دیگری که نیازمند به فناوری‌های صنایع فرهنگی هستند، داریم، گفت: در همین رابطه توافق‌نامه و قرارداد خوبی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منعقد کردیم و دوره‌های صنایع فرهنگی یا طرح تیپ مشاغل فرهنگی را برای آن‌ها طراحی کرده و تحویل دادیم.

وی همچنین گفت: از آنجا که این پارک یک پارک ملی است، لذا گستره فعالیت‌های آن باید ملی باشد تا بتواند نیازهای دیگر شهرها را در حد امکان پاسخ دهد و به‌همین دلیل به دنبال واحدهای استانی رفتیم و در فاز اول راه‌اندازی 5 واحد پارک را طرح‌ریزی کردیم که نخستین ان در استان زنجان و دومین آن در استان فارس راه‌اندازی شده است.  

ایمانی خوشخو به راه‌اندازی پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی واحد جهاددانشگاهی استان فارس اشاره کرد و گفت: برای اینکه موازی کاری با پارک‎هایی که در استان فارس وجود دارد، ایجاد نشود، تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای میان پارک فناوری استان فارس، پارک علوم و فناوری‌های نرم جهاد دانشگاهی فارس و پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم امروز منعقد کردیم که با این هم‌افزایی می‌توانیم هرچه سریع‌تر به اهداف مدنظر دست یابیم.

مظاهر بابایی، رئیس جهاددانشگاهی فارس نیز در این نشست راه‌اندازی این پارک را اتفاقی فرخنده برای استان فارس برشمرد و گفت: با ظرفیت‌هایی که در پارک صنایع نرم فرهنگی وجود دارد، خوب است نگرش ویژه‌ای از سوی مدیران استان به این حوزه شود.

وی با تأکید بر اینکه باید تفکرات خود را در حوزه فرهنگ تغییر دهیم و در جهت تعالی آن بکوشیم، گفت: در تمام نقاط کشورمان فرهنگ غنی ایرانی اسلامی وجود دارد که این فرهنگ ظرفیت‌های بسیار خوبی را برای ما در حوزه اشتغالزایی و طرح‌های فناورانه به وجود می‌آورد.

بابایی بر ضرورت همکاری مسئولان حوزه فرهنگ به بحث توسعه صنایع فرهنگی تأکید کرد و گفت: توسعه صنایع فرهنگی یعنی توسعه فرهنگ جامعه و اگر قرار است فرهنگی را به دنیا صادر کنیم و فرهنگ ایرانی ـ اسلامی را به دنیا بشناسانیم، باید بر روی صنایع فرهنگی کار کنیم.

رئیس جهاددانشگاهی فارس از نهادهای مرتبط با حوزه فرهنگ خواست تا در این زمینه همکاری‌های لازم را با پارک فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی داشته باشند، گفت: امروز  تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای هم میان پارک ملی فناوری‌های نرم و پارک استان فارس و پارک فناوری‌های نرم جهاددانشگاهی منعقد شد.

وی با تصریح اینکه خلاق و نوآوری جوانان امروز و اشتغالزایی آنان در این پارک می‌تواند معنا پیدا کند، گفت: با ظرفیت خوبی که در جهاددانشگاهی فارس داریم می‌توانیم همکاری خوبی را با پارک فناوری استان و همچنین کشور داشته باشیم.

بابایی با بیان اینکه تا آخر امسال هم فراخوان دعوت به همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه فناوری‌های نرم را در سطح استان انجام خواهیم داد، گفت: با این فراخوان تیم‌ها و شرکت‌های مطرح و متخصص در این حوزه را شناسایی کرده و تلاش می‌کنیم تا در سال 1400 عملکرد قابل قبولی از این پارک را ارائه دهیم.

اشتغال جامعه فناوری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی علوم انسانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر