کد خبر: 1015585 A

مسئول امور زنان و خانواده فرمانداری شیراز خبر داد:

مسئول امور زنان و خانواده فرمانداری شیراز از ساماندهی خدمات رایگان سلامت روان در شهرستان شیراز با اجرای طرح ملی "سامان" از ابتدای دی ماه خبر داد.

به گزارش ایلنا، سارا همت با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا، سلامت روانی و اجتماعی جوامع را تحت تأثیر قرار داده گفت: بر اساس پژوهش‌های انجام شده در شرایط فعلی نیاز افراد به خدمات سلامت روان از ۲۵ درصد به ۶۰ درصد افزایش یافته است.

همت افزود : با توجه به این مهم طرح ملی سامان با هدف یکپارچه‌سازی خدمات اجتماعی بصورت رایگان، با محوریت فرمانداری و دانشگاه علوم پزشکی و راهبری دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری از ابتدای دیماه در شهرستان شیراز عملیاتی خواهد شد.

مسئول امور زنان و خانواده فرمانداری شیراز اضافه کرد : الگوی سامان در سه بسته پایه، تخصصی و اقدام جامعه طراحی شده و اجرا خواهد شد.

همت همچنین ادامه داد : بسته پایه شامل «غربالگری، درمان موارد خفیف، مشاوره‌های کوتاه روانشناسی و آموزش‌های پیشگیرانه ویژه بیمار، خانواده آنها و کل جمعیت محله» بوده و مددجویان مبتلا به اختلالات شدید و نیازمندان به حمایت اجتماعی، برای دریافت سطوح تخصصی و تکمیلی درمان به مراکز سلامت روان جامعه نگر ارجاع می‌شوند.

وی افزود: در این مراکز با حضور روانپزشک، روانشناس، مددکار اجتماعی و درمانگر درمان‌های دارویی، مشاوره روانشناختی، بازدید در منزل، پیگیری تلفنی، کاردرمانی و مددکاری، به بیماران با اختلالات شدید روانی ارائه شده و در صورت نیاز به بستری از بخش بستری بیماران روانپزشکی در بیمارستان عمومی شهرستان استفاده می شود. 

مشاور فرماندار اظهار داشت: خدمات تخصصی سلامت روان در مرکزی با عنوان مرکز سلامت روان جامعه‌نگر ارائه می‌شود که مددجویان نیازمند به خدمات تکمیلی حمایت اجتماعی، به این مراکز ارجاع می شوند.

مشاور فرماندار و مسئول امور زنان و خانواده فرمانداری شیراز در پایان خاطرنشان کرد: دبیرخانه‌ طرح سامان تحت عنوان «اقدام جامعه» در فرمانداری شهرستان شیراز مدیریت می‌شود.

خانواده دولت دی ماه زنان سلامت روان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر