کد خبر: 360295 A

امضاء 30 قرارداد همکاری بین ایران و قزاقستان

افخمی‌راد ادامه داد: ما امیدواریم حجم تجارت کشورمان و قزاقستان به یک میلیارد دلار در سال افزایش برسد چرا که رقم فعلی متناسب با ظرفیت‌های دو طرف نیست.

به گزارش ایلنا به نقل سازمان توسعه تجارت ،معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت در نشست شورای بازرگانان ایران و قزاقستان با اعلام حمایت دولت از سرمایه‌گذاری و گسترش روزافزون روابط تجاری ایران و قزاقستان اظهار داشت: اکنون زمان اجرا و عمل است و ما امیدواریم شاهد سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت در ایران باشیم.

  ولی الله افخمی‌راد در این مراسم که امروز یکشنبه در هتل استقلال تهران برگزار شد و به امضا بیش از 30 سند همکاری در بخش‌های مختلف انجامید، افزود: روابط خوب سیاسی و حمایت‌هایی که طرفین از مواضع دو طرف در مجامع بین‌المللی داشته‌اند، همچنین سفر مقامات عالی رتبه دو کشور موجبات همکارهای مشترک در همه حوزه‌ها را فراهم کرده است.

وی افزود: همکاری دو کشور از رشد خوبی برخوردار است و ضرورت دارد حجم تجارت دو کشور با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها افزایش یابد.

افخمی‌راد ادامه داد: ما امیدواریم حجم تجارت کشورمان و قزاقستان به یک میلیارد دلار در سال افزایش برسد چرا که رقم فعلی متناسب با ظرفیت‌های دو طرف نیست.

وی با تاکید بر ضرورت شروع کار اظهار داشت: دولت ایران برای تحقق اهداف این نشست، پیگیر ایجاد زیرساخت‌های حقوقی لازم از جمله تدوین نقشه راه صنعتی، معدنی، تجاری و سرمایه‌گذاری، کاهش عوارض گمرکی، برداشتن مشکلات بانکی و تسریع روادید بین دو کشور است.

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: بر اساس گفت‌وگوهایی که با اعضای اتحادیه اوراسیا داشته‌ایم، امیدواریم هر چه زودتر موافقتنامه تجارت ترجیحی ایران با این اتحادیه بسته شود و شاهد کاهش سطح تعرفه‌ای ایران با کشورهای عضو این اتحادیه از جمله قزاقستان باشیم.

وی افزود: من امیدوارم قزاقستان به عنوان یکی از اعضای فعال و اثرگذار این اتحادیه موافقت خود را با تجارت ترجیحی با ایران اعلام کند.

رئیس سازمان توسعه تجارت در ادامه گفت: ایران از توانمندی‌های زیادی در بخش‌های مختلف از جمله نفتی، پتروشیمی، مصالح ساختمانی، اکتشافات، محصولات آرایشی، دارو، مواد غذایی، تجهیزات نیروگاهی، برق، فناوری اطلاعات و صنعت خودرو برخوردار است ضمن اینکه در بخش‌های علمی از جمله هوا و فضا، نانو و بایو تکنولوژی، پزشکی، توریست درمانی و گردشگری ویژگی‌های ممتازی دارد.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه اختصاصی سال 2017 در قزاقستان اظهار داشت: قطعا این نمایشگاه فرصت خوبی برای شناساندن ظرفیت‌های ایران به فعالان اقتصادی قزاقستان خواهد بود و ما 330 اولویت در بخش‌های مختلف از جمله زیرساختی برای سرمایه‌گذاری در کشورمان تدوین کرده‌ایم و امیدواریم با حضور نظربایف در کشورمان شاهد امضاء تفاهمنامه‌ها و قراردادهای متعددی در بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی باشیم.

افخمی‌راد در ادامه به امضاء بیش از 30 قراردادهای همکاری میان شرکت‌های ایرانی و قزاق اشاره کرد و آن را از جمله نکات قابل توجه نشست امروز اعلام کرد و گفت: امضاء این قراردادها شروع خوبی است و من امیدوارم با برداشته شدن موانع، روابط تجاری دو کشور تسهیل شود و شاهد افزایش حجم تجارت دو کشور باشیم ضمن اینکه بار دیگر تاکید می‌کنم از حضور شرکت های خارجی در ایران استقبال می‌کنیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، در نشست امروز شورای بازرگانان ایران و قزاقستان که با حضور روسای اتاق بازرگانی ایران و قزاقستان برگزار شد، سفرای جمهوری اسلامی ایران در آستانه و قزاقستان در تهران به همراه نمایندگان بیش از 40 شرکت ایرانی و قزاقستانی حضور داشتند و بیش از 30 قرارداد همکاری بین فعالان بخش خصوصی دو کشور در بخش‌های مختلف به امضا رسید.

قرار است «نورسلطان نظربایف» رییس جمهوری قزاقستان برای انجام سفری رسمی دوشنبه 23 فروردین به تهران سفر کند، سفری که بیشتر کارشناسان آن را نقطه عطفی در آغاز دور جدید روابط تهران و آستانه می‌دانند.

ایران تجارت دولت قزاقستان فعالان اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر