کد خبر: 192614 A

علی حسینی عضو شورای ملی زعفران در گفتگو با ایلنا اعلام کرد؛

زعفران، با توجه به اشتغالزایی ۵۵ هزار نفر در دوره برداشت محصول و صادرات آن که ۵۰۰ میلیون دلار ارز آوری دارد با حذف تعرفه وضعیت مناسبی دارد

بازار جهانی زعفران متعلق به ایران است تا جایی که ۹۰ درصد زعفران دنیا توسط ایران تولید و عرضه می‌شود. لغو تعرفه ۵ درصدی صادرات زعفران، موجب توسعه صادرات این کالا شده است. براساس آمار رسمی گمرک ایران بیشترین حجم صادرات زعفران به ترتیب به کشورهای امارات متحده عربی، اسپانیا، چین، عربستان سعودی، هند، سوئد، هنگ کنگ، ایتالیا، تایوان، قطرمی باشد که در این میان امارات رسم امانت داری را به جا نیاورده و زعفران ایران را با مخلوط گیاهان دیگر و با کیفیت پایین به اسم زعفران ایران به دیگر کشور‌ها صادر می‌کند.
علی حسینی عضو شورای ملی زعفران در رابطه با کاهش تعرفه و بازار زعفران ایران در کشورهای دیگر به خبرنگار ایلنا گفت: زعفران، با توجه به اشتغالزایی ۵۵ هزار نفر در دوره برداشت محصول و صادرات آن که ۵۰۰ میلیون دلار ارز آوری دارد با حذف تعرفه وضعیت مناسبی دارد.
وی به صادرات زعفران ایران از امارات متحده اشاره و در این رابطه اظهار کرد: بیش از ۹۰ درصد از زعفرانی که به امارات صادر می‌شود در بسته بندی‌های بزرگ و بالای ۳۰ گرم است که متاسفانه زعفران مرغوب ایران با گیاهان دیگر مخلوط شده و به اسم زعفران ایران از امارات صادر می‌شود و نکته جالب توجه این است که زعفران خالص و مرغوب ایرانی به اسم کشور اسپانیا از امارات به کشورهای اروپایی صادر می‌شود.
علی حسینی بارش باران‌های اخر سال را برای محصولات مطلوب توصیف کرد و دررابطه با میزان تولید سال جاری گفت: با توجه به بارش باران در ماه‌های بهمن و اسفند، پیش بینی ما برای تولید محصول سال جاری ۳۰۰ هزار تن است.

ارز اسپانیا امارات متحده عربی ایتالیا ایران چین دلار زعفران عربستان سعودی گمرک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر