کد خبر: 192457 A

ایرج ندیمی:

ندیمی با بیان اینکه مدیریت بر میزان افزایش قیمت‌ها از رشد غیرمعقول تورم جلوگیری می‌کند گفت: از دولت نیم‌خواهیم به تعاون برسد بلکه اول خود را تکان دهد بعد پروژه‌های مانده را فعال کند.

رئیس فراکسیون تعاون در مجلس شورای اسلامی گفت: عددسازی‌های غیرواقعی امتیازات بخش تعاون را از بین می‌برد.


به گزارش خبرنگار ایلنا، ایرج ندیمی نماینده مجلس و رئیس فراکسیون تعاون در مجلس شورای اسلامی در مراسم سومین جشنواره ملی تعالی مدیریت تعاونی‌ها که بعدازظهر امروز در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد با اشاره به واقعیت‌های عینی اقتصاد و منابع و اعتبارات موجود اظهار داشت: امروز بخش خصوصی و تعاونی با مشکلات عدیده‌ای در تامین مالی و سرمایه در گردش رو به رو است که این مشکلات به قدری واضح است که نیازی به کنکاش ندارد.


وی افزود: هم اکنون دولت نزدیک به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان به نهادهای مختلف از پیمانکاران تا بانک‌ها بدهکار است و در کنار آن‌ها بانک‌ها نیز ۱۶۰ هزار میلیارد تومان معوقه برنگشته دارند.


وی افزود: همچنین تغییرات اساسی در خصوص قدرت خرید و الگوهای مصرف به وجود آمده است که نشان از مشکلات اقتصادی دارد.


ندیمی با شاراه به گردشنقدینگی در کشور گفت: در برخی از کشور‌ها تا ۴۰بار در سال گردش نقدینگی وجود دارد این در حالی است که در ایران تنها بین یک یا دو بار گردشگر مالی وجود دارد و در خصوص واردات نیز صد میلیارد دلار در سال واردات کالاهای مصرفی و سرمایه‌ای است که نیاز به بازنگری دارد.


وی با اشاره به اصل رکود در جامعه خاطرنشان کرد: در حال حاضر مساله مهم کارآفرینان مساله رکود است که دولت باید توجه بیشتری به آن داشته باشد. در صورتی که منابع از سوی دولت به درستی مدیریت شود و مازاد تقاضاهای دیگر به تعاونی‌ها ارجاع داده شود می‌توان اثر آن را در اقتصاد مشاهده کرد.


وی افزود: نوع مصرف ونیاز‌ها و همچنین نقش دولت در تحریک آن می‌تواند جامعه را از رکود تورمی خارج کند.


ندیمی با بیان اینکه مدیریت بر میزان افزایش قیمت‌ها از رشد غیرمعقول تورم جلوگیری می‌کند گفت: از دولت نیم‌خواهیم به تعاون برسد بلکه اول خود را تکان دهد بعد پروژه‌های مانده را فعال کند.


وی گفت: آنچه ما می‌خواهیم این است که سیاست‌های اجرایی را در کنار سیاست‌های پولی و بانکی به گونه‌ای ارائه دهد تا در راستای آن منابع و عدد و ارقام تحلیل پذیر باشد.


ندیمی افزود: رکود فعلی در اقتصاد از تحریم‌ها نیز بد‌تر است و آنچه تعاونی‌ها امروز می‌خواهند این است که سیاست‌های کلان و برنامه‌های میان مدت مانند برنامه ششم با تحریک تقاضا و تامین نیاز همراه باشد.


وی گفت: در موضوع معوقات بانکی ضرورت طبقه بندی تعاونی‌های بدحساب و خوش حساب وجود دارد و دولت به راحتی می‌تواند از تعاونی‌های خوش‌حساب برای پروژه‌های خود کمک بگیرد.


ندیمی با اشاره به رقم ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی پروژه‌های عقب مانده دولت گفت: برخی از این پروژه‌ها عمرانی نیست اما بخشی دیگر از آن مانند پروژه‌های وزارت آموزش و پرورش پروژه‌های جاری هستند که در صورتی که دولت با بخش خصوصی و تعاونی مشارکت کند می‌تواند به نسبت درصدی از آورده خود منافع و سود اتمام پروژه را شریک شود اما متاسفانه دولت تعلل می‌کند و این موضوع را اعلام نمی‌کند.


وی ادامه داد: همچنین وقت آن فرا رسیده تا با بازنگری در قانون اساسی در زمینه آموزش رایگان تغییراتی صورت گیرد زیرا همه متقاضیان همانند دریافت یارانه نقدی واجد شرایط نیستند.


وی ادامه داد تغییر در بودجه مانند واسپاری امور به تعاونی‌ها نیاز به جراحی اساسی ندارد و تنها نیازمند تغییرات جزیی است.
ندیمی با بیان این پرسش که پیشنهادات وزارت تعاون برای درج در برنامه ششم ارائه شده یا خیر افزود: برای تحقق ۲۵ درصدی به بخش تعاون باید فرصت‌های وزارتخانه بنابر فرابخشی بودن تعاون مورد بررسی قرار گیرد.


وی گفت: آیا در مورد تعاون در بسته خروج از رکود به مجلس چیزی ارائه شده است و آیا نقش بانک توسعه تعاون مشخص است. چرا با آمارهای غیرواقعی و عددسازی ‌ها امتیازهای خود را در بخش تعاون را از دست بدهیم.


وی در خاتمه گفت: برای تامین بهتر مالی این بخش نیازمند پالایش اساسی در حوزه اعداد و ارقام هستیم.

افزایش قیمت بودجه تورم جامعه دلار دولت رشد مشکلات واردات وزارت آموزش و پرورش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر