کد خبر: 242719 A

دبیر انجمن لوازم خانگی در گفت و گو با ایلنا:

در دولت قبل اقدامات خوبی در خصوص عدم واردات لوازم خانگی و گروه کالایی ۱۰ انجام شد که به نظر من باید ادامه پیدا کند.

دبیر انجمن لوازم خانگی‌ایران گفت: مونتاژ لوازم خانگی در مناطق آزاد به جای صادرات به کشورهای دیگر به داخل کشور سرازیر شد.

علیرضا نورپور، دبیر انجمن لوازم خانگی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در خصوص رقابت‌پذیری تولیدات داخل با برندهای خارجی، اظهار داشت: در حال حاضر در بخش یخچال فریزر ساید بای ساید آخرین تکنولوژی‌های دنیا در ایران وجود دارد و این نوع یخچال‌ها با مشابه خارجی خود و تولیدات اروپا و امریکا برابری می‌کند.

وی افزود: به غیر از موتور این یخچال‌ها که اغلب از ژاپن، کره و چین وارد می‌شود سایر قطعات آن تولید داخل است.

دبیر انجمن لوازم خانگی با بیان اینکه سازمان استاندارد به صورت رندوم تولیدات داخل را چک می‌کند، افزود: مصرف انرژی بیسیاری از محصولات ما A + است که از نوع خارجی آن نیز بهتر است.

وی با بیان اینکه هیچ اعتقادی به واردات لوازم خانگی خارجی ندارد، گفت: در حال حاضر با سرمایه گذاری بخش خصوصی تولیدات داخل بسیار باکیفیت شده‌اند و تنها نیاز به فرهنگ سازی وجود دارد، همانطور که در اخبار نیز عنوان شد امریکا برای فولاد تعرفه دو برابری اتخاذ کرد و در دنیا هر کشور دیگری هم که احساس خطر کند این اقدام را انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: البته در دولت قبل اقدامات خوبی در خصوص عدم واردات لوازم خانگی و گروه کالایی ۱۰ انجام شد که به نظر من باید ادامه پیدا کند.

نورپور با بیان اینکه استفاده از لوازم خانگی داخلی نیازمند فرهنگ سازی است، افزود: با فرهنگ سازی و تبلیغات گسترده‌ای که در کره صورت گرفت کره‌ای‌ها تصمیم گرفتند خودروی خارجی سوار نشوند و تنها از تولیدات خود استفاده کنند.

نورپور تصریح کرد: هر چند امسال وضعیت تولید نسبت به سال ۹۲ بهتر شده و بین ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش تولید داشته‌ایم اما مهم‌ترین چالش سرمایه گذاران بخش خصوصی سرمایه در گردش و چشم امید به حمایت‌های دولت است.

وی با اشاره به تغییر در سیاست‌های اصلی مناطق آزاد، گفت: در حالی که قرار بود این مناطق محلی برای مونتاژ لوازم خانگی و صادرات باشد مطلقا این اتفاق نیفتاد و تنها به مکانی برای مونتاژ و ارسال به سرزمین اصلی تبدیل شد.

لوازم خانگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر