کد خبر: 229166 A

دولت هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت نان ندارد و یارانه خرید گندم را همانند سابق پرداخت خواهد کرد.

دکتر نوبخت با اشاره به موضوع افزایش قیمت نان در کشور گفت: دولت هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت نان ندارد و یارانه خرید گندم را همانند سابق پرداخت خواهد کرد.

به گزارش ایلناو به نقل از پایگاه اطلاع راسنی دولت، محمد باقر نوبخت، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و سرپرست معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور شامگاه یکشنبه و در پایان جلسه هیات دولت با اشاره به تلاش دولت برای حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نان تصریح کرد: دولت برای اینکه نان با کیفیت و قیمت مناسب در اختیارمصرف کنندگان قرار گیرد هر سال به این محصول یارانه اختصاص می دهد. بطوریکه امسال بالغ بر هفت هزار میلیارد تومان برای خرید نان یارانه اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه دولت گندم را از کشاورزان زحمتکش هر کیلو ۱۰۵۰ تومان خریداری می کند و با وجود قیمت تمام شده آن که به رقم ۱۱۶۰ تومان می رسد آن را به قیمت ۴۶۵ تومان در اختیار کارخانه های آرد سازی و نانوایی ها قرار می دهد، گفت: در حالیکه این قیمت ها چند سالی است که ثابت مانده گزارش هایی از استان های مختلف به دولت رسیده است که برخی نانواها با توجه به افزایش هزینه های جانبی نظیر افزایش قیمت سوخت و دستمزد کارگر نان را بی کیفیت یا کمتر از وزن مقرر شده تحویل شهروندان می دهند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و سرپرست معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور ادامه داد: در سه سال اخیر قیمت بسیاری از کالاها و خدمات متناسب با نرخ تورم افزایش یافته این در حالی است که قیمت نان ثابت مانده و این موضوع موجب بروز مشکلاتی برای کارخانه های آرد سازی و نانوایی ها شده است.

دکتر نوبخت تصریح کرد: دولت همچنان پرداخت یارانه گندم به قیمت هر کیلو ۶۶۵ تومان را در اختیار کارخانه های آرد سازی و نانوایی ها قرار خواهد داد اما این اجازه را به نانواهایی ها در استان های مختلف خواهد داد تا بر اساس اقتضائات هر استان به منظور جبران مابه التفاوت افزایش هزینه های جانبی، قیمت نان را تا حداکثر ۳۰ درصد افزایش دهند.

وی با تاکید بر اینکه استانداران این افزایش قیمت را تمشیت خواهند کرد ابراز امیدواری کرد که شکایات مربوط به کاهش کیفیت نان و یا کم شدن وزن نان کاسته شود و نانوایان محترم که از زحمتکش ترین اقشار جامعه هستند نیز متضرر نشوند.

دکتر نوبخت با بیان اینکه دولت در سال گذشته بالغ بر چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری کرده است، گفت: با توجه به افزایش قیمت خرید تضمینی گندم این رقم در سالجاری دو میلیون تن افزایش خواهد داشت. پرداخت یارانه به کشاورزان باعثشده تا دولت بجای واردات گندم از کشورهای دیگر این محصول را در داخل تهیه نماید و بر همین منوال در سال آینده هر کیلو گندم را ۱۱۵۰ تومان از کشاورزان ابتیاع خواهد کرد.

معاون رییس جمهوری گفت: این تصمیم به استانها ابلاغ شده است و آنها می توانند از فردا یا چند هفته دیگر متناسب با شرایط استان در بحثهزینه ها این تصمیم را اجرایی کنند که حداکثر افزایش قیمت تا ۳۰ درصد خواهد بود.

دکتر نوبخت اظهار داشت: سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان بر نحوه اجرای تصمیم نظارت خواهد کرد و باید همه تلاش کنیم که به گونه ای عمل شود که هم تولید کننده و هم مصرف کننده و هم عرضه کنندگان نان متضرر نشوند.

افزایش قیمت تورم جامعه حمایت از مصرف کنندگان دولت سخنگوی دولت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی واردات گندم وزن یارانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر