کد خبر: 229142 A

اختصاصی ایلنا؛

با توجه به تصمیمات اتخاذ شد از سوی دولت در خصوص اصلاح قیمت فروش انواع نان از کلیه نانوایان در سراسر کشور انتظار می رود نسبت به پخت و ارایه نان با کیفیت و ماکول مورد رضایت شهروند اقدام کنند.

با توجه به اینکه طی سه ماه گذشته اقدامی نسبت به افزایش قیمت هزینه های تولید آرد ونان از جمله افزایش دستمزد، سوخت و حمل و نقل و تورم عمومی قیمت نان نشده بود بنابر درخواست های مکرر، اتحادیه ها و حدود ۷۰ هزار نانوایی فعال کشور مبنی بر درخواست افزایش قیمت ستاد هدفمندی یارانه ها پس از چند ماه بحثو بررسی کارشناسی در مورد عوامل افزایش هزینه ها با رویکرد حداقلی تغییر قیمت انواع نان از ۱۰ آذر ماه قیمت انواع نان در سطح کشور بنابر نظر کارگروهی در استانها به ریاست استانداران محترم تعیین و به اجراء گذاشته شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، طی دو سال گذشته قیمت تضمینی خرید گندم از مبلغ ۴۲۰ تومان برای هر کیلو خرید داخلی گندم به ۸۰۰ تومان در سال ۱۳۹۲و از ۸۰۰ تومان به ۱۰۵۰ تومان در سال ۱۳۹۳ تغییر یافت که احتساب هزینه های جانبی قیمت تمام شده خریداری شده توسط دولت در سال جاری ۱۱۵۰ تومان رسیده است اما دولت همین گندم را از سال ۱۳۹۱ تاکنون با قیمت هر کیلو ۴۶۵ تومان به کارخانجات آرد می فروشد که در عمل دولت یارانه ای معادل هر کیلوگرم ۶۸۵ تومان برای تامین نان مردم تقبل می کند.

البته این یارانه علاوه بر یارانه نقدی است که از بابت اصلاح قیمت نان از ابتدای فاز اول اجرای قانون هدفمند سازی یارانه‌ها از اواخر سال ۱۳۸۹ به مقدار ۴۵۰۰ تومان به ازای هر نفر در قالب یارانه نقدی به خانوارهای محترم پرداخت می شود با توجه به افزایش قیمت شدید یارانه گندم طی چند سال گذشته مقرر گردید ۳/۱ از افزایش بهای فروش نان برای جبران قسمتی از افزایش قیمت گندم منظور و ۳/۲ مابقی از بابت جبران هزینه های تولید آرد و نان در نظر گرفته شود.

برای راهبری، سازماندهی و انجام درست کار، کارگروهی در سطح ملی به ریاست معاونت اجرایی رییس جمهور و دبیری وزارت صنعت، معدن و تجارت پیش بینی شده است که وظیفه اصل آن شامل تهیه طرح جامع مرحله ای اصلاح نان یارانه ای گندم، آرد و نان و نظارت بر حسن اجرای مصوبات و عملکرد کارگروههای استانی است. همچنین کارگروههای استانی به ریاست استانداران هر استان تشکیل واقدامات اجرایی ین مصوبه را در سطح استان به عهده خواهند داشت.

براساس این گزارش، در قالب این مصوبه در مناطقی از شهرها که تعدادی از نانوایان علاقمند و آمادگی لازم جهت پخت و عرضه نان با هدف ارتقاء کیفیت نان را دارند کارگروه استانی مجاز به موافقت و تحویل آرد غیر یارانه ای به اینگونه نانوایان اعم از سنتی، صنعتی و نیمه صنعتی می باشند. بدیهی است پخت و عرضه اینگونه نان ها با رعایت شرایط رقابتی و بدون قیمت گذاری دولتی عرضه خواهد شد.

نظارت بر حسن اجرای این مصوبه و رعایت قیمت و کیفیت توسط کارخانجات آرد و نانوایان با بهره گیری از ظرفیت بازرسی اصناف و سازمانهای صنعت، معدن و تجارت استان انجام می پذیرد در عین حال تلفن ۱۲۴ به صورت رایگان و شبانه روزی در مجموعه شهرستانهای کشور که ادارات صنعت، معدن و تجارت در آن فعالیت دارند آماده پاسخگویی به انتقادات و پیشنهادات هموطنان عزیز خواهند بود.

در پایان با توجه به تصمیمات اتخاذ شد از سوی دولت در خصوص اصلاح قیمت فروش انواع نان از کلیه نانوایان در سراسر کشور انتظار می رود نسبت به پخت و ارایه نان با کیفیت و ماکول مورد رضایت شهروند اقدام کنند.

تلفن حمل و نقل دستمزد دولت شهروند صنعت معدن و تجارت کارشناسی وزارت صنعت معدن و تجارت هدفمندی یارانه ها یارانه ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر