کد خبر: 214318 A

در سال جاری بورس کالا پذیرش تعدادی دارایی پایه را در دستور کار خود قرار داد. زیره سبز اواخر اردیبهشت ماه امسال در بورس کالا پذیرش شد و در آینده ای نزدیک کنجاله سویا نیز به بورس کالا راه خواهد یافت.

در راستای گسترش معاملات آتی و بالا بردن آگاهی مخاطب های این بازارها شرکت مشاور سرمایه گذاری آوای آگاه در همکاری مشترکی با بورس کالا اواخر مهر ماه دوره آموزشی زیره سبز را برگزار خواهد کرد.

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، برخورداری ایران از اکولوژی مناسب برای کشت زیره سبز، این کشور را به یکی از تولیدکنندگان عمده این محصول در جهان تبدیل کرده است. به طوریکه حجم قابل قبولی از تولید زیره در جهان به کشور ما اختصاص دارد و سالانه مقدار قابل توجهی از این محصول به نقاط مختلف دنیا صادر می شود.

سالهاست زیره سبز به صورت سنتی در منطقه خراسان معامله می شود. نحوه معامله این محصول به شکل قراردادها و ابزارهایی است که شباهت بسیاری به قراردادهای مشتقه دارد. با این وجود که معاملات زیره سبز سنتی انجام می شود اما می توان گفت تقریبا همه حالت ها ی قراردادهای اختیار معامله و آتی در این بازار رعایت می شود. از این رو بازار زیره سبز پتانسیل تبدیل به بازار مشتقه را دارد.

اردیبهشت ماه سال جاری پای زیره سبز به بورس کالای ایران باز شد و در حال حاضر معاملات کم حجمی را تجربه می کند.

در راستای گسترش معاملات آتی و بالا بردن آگاهی مخاطب های این بازارها شرکت مشاور سرمایه گذاری آوای آگاه در همکاری مشترکی با بورس کالا اواخر مهر ماه دوره آموزشی زیره سبز را برگزار خواهد کرد.

در همین خصوص عزیزی مدیر توسعه بازار مشتقه گفت: بورس کالا در سالهای اخیر به منظور توسعه کمی و کیفی بازارهای خود بخصوص بازار مشتقه اقداماتی را انجام داده است. در گذشته تجربه موفقی در زمینه بازار آتی داشت که حجم معاملات قابل توجهی را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: در سال جاری بورس کالا پذیرش تعدادی دارایی پایه را در دستور کار خود قرار داد. زیره سبز اواخر اردیبهشت ماه امسال در بورس کالا پذیرش شد و در آینده ای نزدیک کنجاله سویا نیز به بورس کالا راه خواهد یافت.

وی با اشاره به برنامه های توسعه ای بورس کالا ابراز داشت: یکی از برنامه های بورس کالا برای توسعه بیشتر بازارهای خود برگزاری دوره های آموزشی و فرهنگ سازی است که در این راستا همکاری خوبی با شرکت مشاور سرمایه گذاری آوای آگاه آغاز شده است.

عزیزی گفت: باید توجه داشت بازار مشتقه و آتی بازاری نوپاست و نیاز به آموزش دارد. این نیاز به خصوص درباره مخاطبین کالاهای کشاورزی احساس می شود. پیش تر این دوره های آموزشی به دفعات در شهر مشهد و برای فعالان محلی برگزار شده و در حال حاضر مخاطبین این دوره ها ساکنان تهران و سایر شهرها است.

مدیر توسعه بازار در ادامه به سرفصل های دوره های آموزشی زیره سبز اشاره کرد و گفت: در این دوره ها اولویت اول آموزش ماهیت قراردادها و تفاوت با بازار نقدی است. در کنار این آموزشها فرایندهای اجرایی و تداوم آن بیان خواهد شد. لازم است فعالان این بازارها آگاه باشند که در حین انجام معاملات با چه مسایلی روبرو خواهند شد. قوانین و مقررات و بخصوص مسایل حقوقی این بازار در اولویت بعدی آموزش قرار دارد.

وجود فرهنگ معاملاتی قوی ابزار مشتقه در بازار سنتی زیره سبز، راه اندازی قرارداد آتی این محصول در بورس کالا را توجیه پذیر می نماید. از این رو انتظار می رود در آینده معاملات این دارایی پایه رونق قابل توجهی داشته باشد.

لازم به ذکر است که شرکت مشاور سرمایه گذاری آوای آگاه با همکاری بورس کالا دوره آشنایی با مفاهیم اولیه معاملات آتی زیره سبز را در تاریخ ۲۷ مهر ماه، از ساعت ۹ تا ۱۲ برگزار می کند. علاقه مندان می توانند جهت ثبت نام با شماره تلفن ۰۲۱۸۲۱۵۴۱۰۰ تماس حاصل کنند.

ایران بورس کالا جهان دوره های آموزشی سرمایه سرمایه گذاری شماره تلفن قوانین و مقررات کشاورزی مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر