کد خبر: 692754 A

اشرفی خبر داد:

معاون شهردار تهران تاکید کرد: تمامی احکام برنامه سوم مجدد مورد بررسی قرار گرفت و نسخه جدید به‌روزرسانی شده است که به‌زودی تقدیم اعضای شورای شهر تهران خواهد شد.

به گزارش ایلنا، شاپور رستمی، معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران، با اشاره به نتایج گزارش کارگروه مشورتی برنامه و بودجه، منابع انسانی و مالی این معاونت گفت: با ارائه راهکارهای کارشناسی برای حل موضوع تخصیص و اعتبار شهرداری‌‌‌های مناطق مسائل تخصیص بودجه مناطق حل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بخشی از امور ستاد با پیش‌بینی مقررات مربوطه به مناطق قابل تفویض است، اظهار داشت: تیمی مشترک از معاونت برنامه‌‌‌‌‌ریزی و کارگروه مشورتی برنامه و بودجه برای بررسی مسائل بودجه ای مناطق تشکیل و موضوعات قابل تفویض حوزه برنامه‌‌‌ریزی و بودجه به مناطق بررسی و نهایی شود.

سکینه اشرفی، معاون برنامه‌‌‌‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردای تهران نیز در این نشست تصریح کرد: پروژه‌‌‌‌‌ها در شهرداری براساس نظام پدیدآوری تعریف نشده در نتیجه نظام تخصیص و نظام تأمین بودجه با روند مطلوبی پیش نرفته است.

وی با اشاره به اینکه به دنبال تمرکززدایی بودجه هستیم و از ستاد، اختیارات‌‌‌مان را به شهرداران مناطق تفویض خواهیم کرد، خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات مهم در شهرداری نظام بودجه‌‌‌ریزی مترقی برمبنای عملکرد است.

معاون شهردار تهران ادامه داد: مسیر بودجه‌ریزی می‌‌تواند بر شفاف‌‌سازی هزینه‌‌ها کمک کند. امیدواریم با تشریک مساعی میان شهرداران مناطق و معاونت برنامه‌‌‌ریزی در نظام بودجه‌‌ریزی تحول ایجاد کنیم.

اشرفی با اشاره به تکلیف شورای اسلامی شهر تهران برای برنامه سوم توسعه شهر تهران ابراز داشت: شورای اسلامی شهر تهران معاونت برنامه‌‌‌‌ریزی را مکلف کرده است برنامه سوم را بر اساس شهر تهران تهیه و تدوین کنیم نه بر معیار شهرداری تهران و بر همین اساس در حال بازآرایی برنامه سوم توسعه شهر تهران هستیم.

وی در بازآرایی برنامه به آیین‌‌نامه‌‌ها و قوانین شهرداری تهران نیز اشاره و بیان کرد: برای سطح همکاری‌‌‌های سایر دستگاه‌ها برای مدیریت شهر نیز در برنامه سوم برنامه‌‌هایی تدوین خواهد شد.

معاون شهردار تهران تعادل‌‌‌گرایی یکی از موضوعات مهم برنامه سوم دانست و یادآور شد: یکی از احکام برنامه حکم خاصی است که برای تعادل‌‌‌بخشی مناطق تهران پیش‌‌‌بینی شده است که درصدی از کل بودجه تخصیصی و اعتبارات عمومی تهران به تعادل‌‌بخشی مناطق کمک خواهد کرد.

اشرفی همچنین در جلسه کمیته کالبدی و فضایی تدوین برنامه سوم توسعه شهری تهران عنوان کرد: افتخار شهرداری به نوشتن برنامه نیست، بلکه افتخار شهرداری به این است که حداقل ۸۰ درصد برنامه‌ای که می‌نویسد را اجرا کند؛ نه اینکه برنامه‌ای نوشته شود که قابل‌ اجرا نباشد.

وی با بیان درصد اجرای پایین برنامه دوم شهرداری تهران گفت: نمی‌خواهیم برنامه سوم هم به سرنوشت برنامه دوم دچار شود و از این‌رو، تأکید ما بر این است که در تدوین برنامه به اجرایی بودن آن توجه کنیم.

معاون شهردار تهران به جایگاه اسناد فرادست از جمله قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه، قانون برنامه ششم توسعه کشور و آیین‌نامه اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری و مصوبات شورای عالی معماری و شهرسازی اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از اقدامات مهمی که در برنامه سوم توسعه شهر تهران به آن توجه شده، اجرای دقیق طرح جامع و بازنگری در طرح تفصیلی شهر تهران است.

اشرفی با بیان اینکه باید جایگاه همکاری دستگاه‌های اجرایی در پایتخت دیده شود، تصریح کرد: متأسفانه همه مسئولیت‌ها در تهران برعهده شهرداری گذاشته‌ شده و مسئولیت اصلی دستگاه‌های اجرایی به فراموشی سپرده‌ شده است. برای نمونه، در بحث برنامه ملی بازآفرینی شهری قرار است که ۳۰ درصد اعتبارات توسط شهرداری‌ها و ۷۰ درصد آن توسط دولت تأمین شود اما دولت از انجام تکالیف خود سرباز می‌زند.

وی اضافه کرد: الزام شهرداری در انجام وظایف در حدود قوانین و مصوبات شورای شهر است و در برنامه توسعه شهر تهران هم، بیش از آنکه به دنبال ایجاد مسئولیت جدید برای شهرداری باشیم، باید به دنبال مطالبه از سایر نهادها باشیم.

معاون شهردار تهران با اشاره به مهلت سه هفته‌ای شورای شهر تهران برای بازآرایی برنامه سوم توسعه شهر تهران خاطرنشان کرد: تمامی احکام برنامه مجدد مورد بررسی قرار گرفت و نسخه به‌‌روزرسانی شده است که به‌زودی تقدیم اعضای شورای شهر تهران خواهد شد.

اشرفی با اشاره به بررسی احکام پیشنهادی برنامه سوم توسعه شهر تهران در کمیته‌های تخصصی، ابراز داشت: در مهلت سه هفته‌ای برای بازآرایی برنامه پیشنهادی، نظرات و پیشنهادهای کمیته‌های تخصصی و اعضای شورای شهر تهران دریافت شد و در جلسات مشترک کارشناسی کمیته‌های ده‌‌‌گان تدوین برنامه سوم، مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه بازآرایی برنامه سوم مطابق با چارچوب ارائه شده به شورای شهر، در کمیته‌های تخصصی برنامه به پایان رسیده است، عنوان کرد: یکی از موضوعاتی که در بازآرایی برنامه مدنظر بود، بحث خلاصه کردن و استانداردسازی احکام برنامه بود؛ اگرچه پیشنهادهای زیادی درباره احکام ارائه شده بود اما درخواست ما از شورا این بود که پیشنهادهای آنها توسط خود شهرداری در برنامه گنجانده شود، زیرا اگر تعلق خاطر اجرایی به برنامه وجود نداشته باشد، در آینده اجرای آن با مشکل روبرو خواهد شد.

معاون شهردار تهران افزود: تمامی احکام برنامه که پیش از این تقدیم شورای شهر شده بود، در مهلت ارائه شده از سوی شورا، مورد ارزیابی فرآیندی، نتیجه‌گرایی و اثربخشی قرار گرفت و در کنار آن، زمینه هر حکم در سیاست‌های کلی و قوانین بالادستی مورد بررسی قرار گرفت تا از تعارض در احکام نیز پیشگیری شود.

اشرفی با تاکید بر اینکه در بازآرایی صورت گرفته از برنامه سوم توسعه شهر تهران، بخشی از احکام تکراری حذف و بخشی از احکام نیز که مشترک بین حوزه‌های مختلف بودند، در یکدیگر تلفیق شدند، یادآور شد: البته بخشی از احکام پیشنهادی اعضای شورای شهر هم به عنوان حکم جدید در برنامه دیده شده و از این منظر، امیدواریم نسخه جدید برنامه، احکام منسجم‌تری نسبت به لایحه پیشنهادی قبلی داشته باشد.

سکینه اشرفی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر