کد خبر: 244941 A

عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با ایلنا:

با پذیرش نظارت نمایندگان مجلس بر انتخابات شورایاری‌ها سخاوتمندانه اختیارات شورا را واگذار کردیم / این کار اشتباه بوده و آیندگان ما را نخواهند بخشید.

عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه شورا باید فرمانداری و وزارت کشور را برای برگزاری انتخابات شورایاری‌ها متقاعد کند، گفت: در حال حاضر اقدامات مربوط به انتخابات شورایاری‌ها با خودمحوری انجام می‌شود و این حرکت بسیار اشتباه است.

ولی‌الله شجاع پوریان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره نظر برخی از اعضای شورای شهر مبنی بر نظارت عالیه مجمع نمایندگان تهران بر انتخابات شورایاری‌ها گفت: تصور من این است که موضوع هم به لحاظ مبانی نظری از وضوح کامل برخوردار است و هم سابقه عملی این موضوع کاملا روشن است، از نظر ابعاد نظری در قوانین موضوعه و بالادستی اختیاراتی برای شورا‌ها تصویب شده است که تعیین شورایاران به عنوان یاور شورا و واسطه شورا و مردم محلات، از آن جمله است.

وی ادامه داد: این موضوع در آئین‌نامه‌های داخلی شورا و در قوانین مرتبط با شورا تصریح شده است، به لحاظ عملیاتی هم انتخابات شورایاری‌ها برای بار چهارم برگزار می‌شود و در ۳ دوره گذشته این انتخابات، شورای شهر از صفر تا صد انتخابات را به لحاظ اجرا و نظارت مدیریت می‌کرد.

وی افزود: این باعثتعجب من است که دوستان ما نسبت به مباحثمطروحه در شورا، موضع گیری دوگانه می‌کنند.

شجاع‌پوریان با بیان اینکه چنین موضع گیری‌هایی داستان یک بام و دو هواست، یادآور شد: زمانی که دولت لایحه جامع خدمات شهری را می‌دهد و در آن لایحه پیش‌بینی می‌شود که شهردار توسط مردم انتخاب شود، برخی موضع‌گیری می‌کنند که این موضوع غیرکارشناسی و به معنای کاستن از اختیارات شوراست و به حالت مظلوم‌نمایی می‌گویند؛ دولت در پی کاستن از اختیارات شورا است و همه آن مجموعه موضعی در مخالفت با دولت و حمایت از شورا به بهانه ممانعت از کاهش اختیارات شورا می‌گیرند.

عضو شورای شهر تهران عنوان کرد: اما زمانی که همفکران این عزیزان در مجلس، نظارت بر انتخابات شورایاری‌ها را که براساس نص قانون و تجربه انتخابات پیشین در اختیار شورا بوده است؛ طلب می‌کنند، به جای آنکه از اختیار شورا دفاع و اعلام کنند که این مساله سبب کاستن از اختیارات شورا می‌شود، مشاهده می‌کنیم که موضع‌گیری دوگانه‌ای دارند و کاملا از مواضع این نمایندگان حمایت می‌کنند و نظارت براین انتخابات توسط آنها را بدون ایراد تلقی می‌کنند.

وی اظهار کرد: این گروه برای حمایت از نظارت چند تن از نمایندگان مجلس بر انتخابات شورایاری‌ها استدلال می‌کنند که شورا نمی‌تواند، هم ناظر و هم مجری انتخابات باشد، در صورتی که این موضوع با اتخاذ یک تصمیم یا توضیح قابل حل است و دوستان ما در شورا نیز براین موضوع تاکید کردند که می‌توان نظارت را شورای شهر و برگزاری انتخابات را شهرداری برعهده بگیرد که ناظر و مجری متفاوت باشد و یا اینکه انتخابات را فرمانداری تهران برگزار کند.

واگذاری سخاوتمندانه اختیارات شورا یک بدعت است

شجاع‌پوریان با بیان اینکه ما در پی این نیستیم که هم اجرا و هم نظارت برعهده شورای شهر باشد، ادامه داد: اگر سخاوتمندانه اختیاراتمان را به نهاد دیگری که همفکر و دوستان ما هستند، واگذار کنیم؛ تبدیل به بدعت شده و سبب می‌شود که در آینده نتوانیم ادعا کنیم این کار از اختیارات شورا است.

عضو شورای شهر تهران گفت: می‌خواهم از دوستان اصولگرای خود در شورا بپرسم که اگر مجلس فعلی و نمایندگانی که قصد نظارت بر این انتخابات را دارند، با آنان همسو نبودند، آیا بازهم از این موضوع حمایت می‌کردند و تمام قد با این کار مخالفت نمی‌کردند؟

وی تاکید کرد: کاملا مشخص است که با این موضوع با منطق دوگانه‌ای برخورد می‌شود، ضمن اینکه ما به دوستانمان گفتیم، اینکه برخی به نمایندگی از مجلس نظارت بر انتخابات شورایاری‌ها را طلب می‌کنند، بر مبنای مصوبات مجلس نیست. ضمن اینکه این انتخابات یک انتخابات سراسری نیست؛ و تنها در تهران برگزار می‌شود.

شجاع‌پوریان با اشاره به اینکه در حال حاضر نیز ۳ نفر از نمایندگان تهران در مجلس برای نظارت بر انتخابات پا به میدان گذاشته‌اند، اظهار کرد: اینکه نظارت ۳ نماینده را نظارت مجلس تلقی کنیم، مصادره به مطلوب است، چرا که ۳ نماینده را معادل مجلس شورای اسلامی در نظر می گیریم.

عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: به نظر من اینکه مجلس را زیر سوال ببریم که در کار شورای شهر دخالت می‌کند؛ ظلم به مجلس است، زیرا تنها ۳ نفر از نمایندگان مجلس در این موضوع وارد شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه نظارت نمایندگان مجلس بر انتخابات شورایاری‌ها به دلیل نبود مصوبه قانونی، غیرفانونی است، گفت: این مساله هم غیرقانونی است و هم اینکه در گذشته چنین رویه‌ای وجود نداشته است.

شجاع‌پوریان در رابطه با امتناع وزارت کشور از برگزاری انتخابات به دلیل نبود مصوبه قانونی اظهار کرد: به دلیل اینکه شورای حل اختلاف به نفع شورای شهر رای داده است، برگزاری این انتخابات کاملا قانونی است.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به موضع گیری‌های فرمانداری و وزارت کشور نسبت به برگزاری انتخابات شورایاری‌ها تصریح کرد: معتقدم در وهله اول شورا باید فرمانداری و وزارت کشور را برای برگزاری انتخابات متقاعد کند.

وی تاکید کرد: وزارت کشور به عنوان متولی، برگزارکننده و مجری انتخابات‌های مختلف در کشور یا باید این انتخابات را برگزار کند و یا باید قاطعانه برگزاری این انتخابات را غیرقانونی اعلام کرده و بگوید هیچ نهادی اجازه برگزاری این انتخابات را ندارد.

شجاع‌پوریان خاطرنشان کرد: اگر برگزاری این انتخابات غیرقانونی است، هیچ نهادی از جمله مجلس و شورای شهر نیز نباید کار غیرقانونی انجام دهند.

زمان برگزاری انتخابات باید بعد از حل مسائل به وجود آمده اعلام می‌شد

وی درباره پافشاری برخی از اعضای شورا نسبت به برگزاری انتخابات شورایاری‌ها در تاریخ ۸ اسفندماه آن هم در شرایطی که هنوز مجری و ناظر برگزاری انتخابات مشخص نیست، گفت: این آشفتگی به نبود هماهنگی در میان اعضای شورای شهر مرتبط است و بهتر بود؛ آقای طلایی پیش از اعلام تاریخ انتخابات این کار را در شورا نهایی می‌کرد.

شجاع‌پوریان تاکید کرد: در حال حاضر اقدامات مربوط به انتخابات شورایاری‌ها با خودمحوری انجام می‌شود و این حرکت بسیار اشتباه است.

وی در خصوص زمان مناسب برای برگزاری انتخابات عنوان کرد: به نظر من این مساله‌ در درجه دوم اهمیت قرار دارد و ابتدا باید این موضوع را که نظارت بر انتخابات با شوراست را حل کنیم و بعد با هم‌اندیشی و همفکری زمان مناسبی را انتخاب کنیم.

عضو شورای شهر تهران همچنین درباره اینکه قرار است، نظارت بر این انتخابات سطح‌بندی شود، تاکید کرد: به نظر من این کار بازی با الفاظ است، برای فرار از این اشتباهی که انجام شده است. در جلسه‌ای که با آقای طلایی داشتیم به وی گفتیم شما با دوستان خود تصمیماتی اتخاذ کرده‌اید که عدول از آن برایتان مشکل است، اما مشاهده می‌کنید که این موضوع را شورا نپذیرفته و بازی با الفاظ هیچ‌چیز را تغییر نمی‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه با پذیرش نظارت نمایندگان مجلس سخاوتمندانه اختیارات شورا را واگذار کردیم، تاکید کرد: این کار اشتباه بوده و آیندگان ما را نخواهند بخشید و همچنین شورا و به‌ویژه شورایاری‌ها که باید نهادی غیرسیاسی و اجتماعی باشند، با این کار عملا آن‌ها را تبدیل به یک نهاد سیاسی کرده‌ایم و این یک خودزنی است.

انتخابات بازی دولت شورای شهر شورای شهر تهران شهرداری لایحه مجلس شورای اسلامی نمایندگان مجلس وزارت کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر