کد خبر: 166347 A

رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدارشهرداری تهران خبر داد؛

پسماندهای بیمارستانی و امحا و بی‌خطرسازی آن‌ها بر عهده شهرداری نیست و این موضوع وظیفه وزارت بهداشت است.

رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدارشهرداری تهران با اشاره به ۱۵۷ بیمارستان شهر تهران که زباله بیمارستانی تولید می‌کنند، گفت: ۹۰ درصد آن‌ها سیستم تصفیه آب بیمارستانی استاندارد ندارند و ۲۰درصد مراکز فاقد سیستم تصفیه هستند. این در حالیست که امحا و بی‌خطرسازی پسماندهای بیمارستانی بر عهده شهرداری تهران نیست.

به گزارش ایلنا، علی محمد شاعری با تاکید بر اینکه براساس قانون، وظیفه مدیریت پسماند خانگی با شهرداری تهران است، گفت: پسماندهای بیمارستانی و امحا و بی‌خطرسازی آن‌ها بر عهده شهرداری نیست و این موضوع وظیفه وزارت بهداشت است. متاسفانه تعدادی از بیمارستان‌های شهر تهران زباله‌های خود را به صورت غیربهداشتی مدیریت می‌کنند که این کار باعثآلودگی محیط زیست شهری می‌شود.

وی با بیان اینکه با همکاری اداره محیط زیست استان تهران در حال جمع آوری این زباله‌ها هستیم، خاطرنشان کرد: با بیمارستان‌هایی که در رابطه با زباله‌های خود مرتکب تخلف شوند، برخورد قانونی خواهیم کرد تا در ‌‌نهایت بتوانیم جلوی آلایندگی این بیمارستان‌ها را بگیریم.

رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار با بیان اینکه بنا داریم با هماهنگی از طریق مناطق ۲۲ گانه و مسئولان وزارت بهداشت مناطق تعاملی را ایجاد کنیم تا مسئولان بیمارستان‌ها در کاهش این آلایندگی کاری انجام دهند، اضافه کرد: بیمارستان‌هایی که استانداردهای زیست محیطی را رعایت نمی‌کنند، طبق برنامه با آن‌ها برخورد خواهد شد.

شاعری با اشاره به هشدار‌هایی که از طریق محیط زیست استان تهران به این سازمان‌ها داده می‌شود، خاطر نشان کرد: همکاری با دولت و دانشگاه علوم پزشکی در یک زمان معین، در دستور کار قرار گرفته است. در خصوص رفع آلایندگی زباله‌های بیمارستانی در شهر تهران نیز فعالیت‌هایی صورت پذیرفته است.

رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار با اشاره به ۱۵۷ بیمارستان شهر تهران که زباله بیمارستانی تولید می‌کنند، گفت: بخشی از این بیمارستان‌ها عملکرد نامطلوبی دارندد، به طوری که ۹۰ درصدآن‌ها سیستم تصفیه آب بیمارستانی استاندارد ندارند و ۲۰ درصد هم فاقد سیستم تصفیه بیمارستانی هستند. این در حالی است که ۱۰۰ درصد درمانگاه‌ها نیز باید زباله بیمارستانی خود را با برنامه ریزی‌های پیش رو در بهترین شرایط ممکن امحا کنند.

استان تهران استاندارد توسعه پایدار دولت زباله شهر تهران شهرداری شهرداری تهران محیط زیست وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر