کد خبر: 982703 A

در پی انتشار خبر" قطع هشتاد روزه آب در روستاهای دلگان" در خبرگزاری ایلنا روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان اطلاعیه ای منتشر کرد.

به گزارش ایلنا ، روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان در پی انتشار خبر "قطع هشتاد روزه آب در روستاهای دلگان" اطلاعیه ای را به ایلنا ارسال کرد.

متن اطلاعیه به این شرح است:

مردم شریف، فهیم و دیندار روستاهای چاه اسحاق شهرستان دلگان

به استحضار میرساند، چاه آب شرب به دلیل عمر طولانی و تخریب لوله جداره ریزش کرد و تأسیسات آبرسانی روستا از مدار خارج گردید. بطوریکه امکان پمپاژ آب میسر نبوده است. در راستای حل مشکل  با رعایت ملاحظات فنی و به منظور تأمین آب پایدار روستا اقدام به جانمایی مناسب گردیده.

متأسفانه در یک مرحله پیمانکار پس از چند روز از ابلاغ از انجام کار انصراف و پس از آن پیمانکار دوم نیز در حین حمل دستگاه حفاری دچار سانحه تصادف شده است و در نهایت در مرحله سوم پیمانکار انتخاب و هم‌اکنون در محل مستقر می‌باشد.

لازم است بابت تاخیر به وجود آمده و قرار گرفتن اهالی محترم روستا در شرایط سخت از صمیم قلب عذرخواهی کنم.

در انتها ضمن عذرخواهی مجدد از مردم، گزارشی از وضعیت آب شرب شهرستان دلگان همراه با مجموعه اقدامات انجام شده و مشکلات موجود برای آب‌رسانی به روستاهای شهرستان  به شرح ذیل تقدیم می‌گردد:

با توجه به وجود منابع آب زیرزمینی قابل توجه در شهرستان دلگان اکثر روستاها به صورت مجتمع‌های آب‌رسانی چند روستایی تعریف و اجرا شده اند.

از تعداد 196 روستای شهرستان، 142 روستا دارای تأسیسات آبرسانی است و از 57201 نفر، 52351 نفر از جمعیت روستایی شهرستان از نعمت آب آشامیدنی برخوردار هستند و شاخص بهره مندی از آب شرب روستایی شهرستان، ۸۰ درصد است که از متوسط استان 11 درصد بالاتر است، هرچند این رقم نیز زیبنده مردم نجیب منطقه نیست و این مجموعه تا زمان پوشش کامل جمعیت روستاها از نعمت آب آشامیدنی سالم اقدامات مورد نیاز را انجام خواهد داد.

با توجه به قدمت بالای شبکه های توزیع، برخی روستاها از جمله روستاهای چاه شور  دارای شبکه فرسوده است، که مطالعات کامل انجام شده است و این منطقه نیاز به ۶۲ کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع دارد که برآورد آن بر اساس اسناد مناقصه تنظیمی ۸ میلیارد تومان برای هزینه اجرا و مبلغ ۱۰ میلیارد تومان نیز برای خرید لوله مورد نیاز است.

شایان ذکر است طی سال 98 مطالعات آبرسانی به مجتمع  روستاهای جنوب دلگان به تعداد 114 روستای تحت پوشش و مجتمع  روستاهای شمال دلگان با تعداد 55 روستای تحت پوشش به منظور اصلاح و بازسازی کامل شبکه و تأمین آب از منابع پایدار صورت پذیرفته است.

در سال جاری نیز تعدا 16 طرح آبرسانی با اعتباری معادل 28229 میلیون ریال به شرکت آب و فاضلاب استان جهت آبرسانی به تعدادی از روستاها و شهر دلگان ابلاغ شده که با توجه به پروژه های تعریف شده و در دست اجرا این میزان جوابگوی نیاز اصلی اعتبار مورد نیاز آن ها نمی‌باشد.

برای آبرسانی به روستاهای چاه‌کیچی، چاه‌جلال و عاشقان حسینی، بخش اعظم لوله های مورد نیاز خریداری شده و مناقصه اجرای خطوط انتقال و شبکه توزیع در یک مرحله تجدید گردید و به زودی مجددا انجام خواهد شد. علی‌رغم اینکه اعتبار ابلاغ شده به پروژه ۱۸۶ میلیون تومان است و اعتبار مورد نیاز برای این طرح به مبلغ ۴۲ میلیارد ریال درخواست شده، پیگیری خواهیم کرد که امسال اجرا شود.

همچنین، شرکت آب و فاضلاب طی چند ماه اخیر یکی از طرح‌های بزرگ شهرستان دلگان که آبرسانی به شهر جدیدالتأسیس چگردک بود را راه‌اندازی کرد و جمعیتی بالغ بر ۲۷۴۲ نفر از آب آشامیدنی بهره‌مند شدند.

در پایان با توجه به کسری اعتبار پروژه ها این شرکت با تمام امکانات پیگیری خواهد کرد تا از  محل اعتبارات ملی برای آبرسانی به شهرستان اختصاص دهد،  همچنین نیاز است در ابلاغ و تخصیص اعتبارات مورد نیاز پروژه‌های نیمه تمام شهرستان، سازمان مدیریت و برنامه ریزی نگاه ویژه‌ای به این مهم داشته باشد تا این شرکت بتواند در حداقل زمان ممکن پروژه های اجرایی نیمه تمام را به اتمام برساند.

تصادف روابط عمومی سیستان و بلوچستان شرکت آب و فاضلاب مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر