کد خبر: 831917 A

استاندار سیستان و بلوچستان خبر داد:

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: پس از ساعت‌ها جلسات بررسی چگونگی بهره برداری طرح ۴۶ هزار هکتار انتقال آب به اراضی دشت سیستان، این موضوع بر اساس قانون، در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان به بحث و رای گیری گذاشته شد و قرار شد این طرح طی دو روز آینده آبگیری شود .

به گزارش خبرنگار ایلنا، احمدعلی موهبتی استاندار، شامگاه جمعه در شورای برنامه ریزی و توسعه استان اظهار داشت: این پروژه از مهمترین پروژه های اقتصاد مقاومتی کشور است که با عنایت مقام معظم رهبری توسط وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو در ۱۶ ناحیه برای آبیاری ۴۶ هزار هکتار از اراضی دشت سیستان اجرا شده است .

وی افزود: از جمله مزایای این طرح تحویل سریع آب به بهره برداران، توزیع عادلانه آب به صورت همزمان به همه مناطق و تحویل آب در طول سال بر اساس نیاز آبی گیاه است. 

استاندار ادامه داد: همه کسانی که در سیستم آبیاری سنتی دارای حق آبه بوده اند در این طرح به عنوان بهره بردار شناخته شده اند.

موهبتی گفت: بر اساس رای اعضای شورای برنامه ریزی اختصاص آب برای آبیاری اراضی کشاورزی در کشت پاییزه ابتدا از طریق لوله و پس از آن برای بهره برداری حداکثری کشاورزان توسط انهار انجام می شود.

وی بیان داشت: باید میزان آب رها شده در سیستم لوله و انهار سنتی بر اساس جداول زمانی و مکانی صورت پذیرد.

استاندار همچنین با اشاره به اینکه به دلیل حرکت شن‌های روان لایروبی انهار باید بعد از مهرماه انجام می شد، خواستار لایروبی انهار تا بهمن ماه سال جاری و قبل از ورود سیلاب به منطقه سیستان شد.

اعضای شورای سیستان و بلوچستان قانون کشاورزی برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر